مطالب (گروه مقدماتی) با موضوع: جلسه والدین در گروه مقدماتی. طرح درس (گروه مقدماتی) با موضوع: جلسه والدین در گروه مقدماتی مدرسه (ابتدای سال)
اهداف : گسترش ارتباط بین معلمان وپدر و مادر ; مدلسازی چشم اندازهای تعامل برای سال تحصیلی جدید؛ بهبود فرهنگ آموزشیپدر و مادر
هدف: معرفی والدین با وظایف و ویژگی های سنی کار آموزشی، وظایف پیش دبستانیبرای سال تحصیلی جدید؛ به روز رسانی اطلاعات شخصی خانواده های دانش آموزان؛ آموزش دهیدپدر و مادر کودک را مشاهده کنید، او را مطالعه کنید، موفقیت ها و شکست ها را ببینید، سعی کنید به او کمک کنید تا با سرعت خودش رشد کند.
شکل رفتار: جلسه
شرکت کنندگان: مربیان، والدین.
طرح رویداد
1. بخش مقدماتی. تبریک میگمپدر و مادر با شروع سال تحصیلی
2. سخنرانی معلم " ویژگی های سنیکودکان 6-7 ساله
3. آشنایی والدین
4. ارائه را مشاهده کنید و سپس بحث «آماده سازی کودکان برای مدرسه» را دنبال کنید.
5. متفرقه.
پیشرفت جلسه:
والدین وارد می شوند، به صورت تصادفی نشسته اند. هرکسی یک خودکار، یک برگ پاییزی و یک پرسشنامه روی میز خود دارد.
موسیقی وجود دارد که به رفع خستگی کمک می کند و حال شما را خوب می کند. با هم کار کردن. میزها به صورت نیم دایره ای چیده شده اند. روی سه پایه درختی نقاشی شده و روی میز گرد چمدانی آماده شده است.
1. بخش مقدماتی
مربی. عصر بخیر، عزیزپدر و مادر ! ما بسیار خوشحالیم که شما را در فضای دنج خود می بینیمگروه ! امروز تعطیلات ماست سعی کنید حدس بزنید کدام یک. بچه های ما 6-7 ساله شدند، نقل مکان کردندگروه مقدماتی مهد کودک ! بیایید خواسته های خود را به آنها برسانیم
بازی "آرزو"
والدین در یک دایره ایستاده اند، معلم توپ را به صورت دایره ای پرتاب می کند.
تو رول می کنی، توپ خنده دار
به سرعت تحویل می دهد.
چه کسی توپ خنده دار دارد؟
او آرزویش را به ما خواهد گفت.
2. سخنرانی توسط معلم: “ویژگی های سنی کودکان 6-7 ساله”
فرزند شما 5-7 ساله است. او به یک رویاپرداز تبدیل شد که حتی اندرسن هم به او حسادت می کرد. کودک در تمام طول روز آماده است تا خیالات خود را به واقعیت تبدیل کند. او به معجزات اعتقاد دارد و آنها را همه جا می بیند. این یک دوره بسیار خلاقانه و هیجان انگیز در زندگی فرزند شما است. این به شما بستگی دارد که آن را غیر استاندارد کنید تفکر منطقیو تخیل محو نشد، آنها رشد کردند. اجازه دهید در خانه شما جا باشد بازی های کامپیوتریو برای افسانه هایی که فرزندان شما اختراع کرده اند. موفق باشید برای شما!
مهارت های حرکتی
از پنج تا شش سالگی، کودک شما پیشرفت های قابل توجهی در مهارت های حرکتی و قدرت می کند. سرعت حرکات همچنان در حال افزایش است و هماهنگی آنها به طور قابل توجهی بهبود می یابد. اکنون او می تواند 2-3 نوع مهارت حرکتی را انجام دهدبه طور همزمان : بدوید، توپ را بگیرید، برقصید. کودک عاشق دویدن و رقابت است. او می تواند بیش از یک ساعت بدون توقف در خیابان بازی های ورزشی انجام دهد، تا 200 متر بدود، اسکیت، اسکی، غلتک را یاد می گیرد و اگر هنوز یاد نگرفته است، می تواند به راحتی در شنا تسلط یابد.
رشد عاطفی
کودک در حال حاضر ایده های خود را در مورد زیبایی دارد. برخی افراد با لذت شروع به گوش دادن می کنند موسیقی کلاسیک. کودک یاد می گیرد که در فعالیت های مورد علاقه خود (نقاشی، رقص، بازی و غیره) برخی از احساسات خود را بیرون بیاندازد و برای مدیریت آنها تلاش می کند، سعی می کند احساسات خود را مهار و پنهان کند.(اما او ممکن است همیشه موفق نباشد.)سخت ترین کار برای کودکان این است که با ترس خود کنار بیایند. نوزادان ممکن است خواب ببینند رویاهای ترسناک. چیزهای جدیدی یاد می گیردمفاهیم : تولد، مرگ، بیماری، بلا و او را بسیار نگران می کنند.
توسعه اجتماعی
از پنج سالگی، یک کودک به وضوح خود را می شناسد جنسیتو حتی در بازی ها نمی خواهد آن را تغییر دهد. در این سن، تربیت پسر بسیار است مکان مهمبه پدر و برای دختران - به مادر اختصاص داده شده است. پدرها به پسرانشان می آموزند که شجاع باشند، مادران به دخترانشان می آموزند که زنانه باشند. فقط این ویژگی های ذاتی در دوران کودکی به طور هماهنگ به وجود می آیند زندگی بزرگسالی. کودک ایده هایی در مورد نقش جنس مخالف در زندگی ایجاد می کند. دختر از طریق رفتار پدرش نقش مرد را میآموزد و پسرها نقش زن را از طریق ارتباط با مادرش. در این سن، شما باید از قبل به شکلی که در دسترس کودک باشد، در مورد چگونگی او بگوییدمتولد شد . کودک به درک چنین رازی رشد کرده است. بهتر است آن را در خانه برایش قطع کنید وگرنه بچه های حیاط این کار را می کنند. پس از پنج سال، روابط با همسالان دوستانه می شود. اولین دوستان معمولاً از یک جنس ظاهر می شوند. او بیشتر وقت خود را با آنها می گذراند. مقداری فاصله وجود داردپدر و مادر . کودک اکنون می تواند با خیال راحت یک جدایی کوتاه از عزیزان خود را تحمل کند.
رشد فکری
در سن شش سالگی، کودک نه تنها می تواند حیوانات را تشخیص دهد، بلکه آنها را به وحشی و اهلی نیز تقسیم می کند. می تواند موارد را با هم ترکیب کند نشانه های مختلف، شباهت ها و تفاوت های بین آنها را بیابید. پس از پنج سال، کودک نه تنها به نام اشیاء، بلکه به آنچه که آنها ساخته شده اند نیز علاقه مند است. او درک خود را از پدیده های فیزیکی اطراف خود دارد، می تواند توضیح دهد که کودک به خوبی در مورد برق و آهنربا آگاه استفضا : در خیابان، با دوستان
محل، خانه می داند از کجا اسباب بازی، غذا، دارو می خرند. او در تلاش است تا بر حروف الفبا مسلط شود و خواندن هجاها را بیاموزد و همچنین به بهبود نوشتار خود ادامه می دهد با حروف بلوک. می تواند بشمرد (گاهی تا صد، جمع و تفریق در ده.
ویژگی های رفتار
کودک قبلاً نظر خود را در مورد همه چیز دارد. می تواند توضیح دهد که چه کسی و چرا او را دوست دارد یا دوست ندارد. او ناظر است. او به هر اتفاقی که در اطرافش می افتد بسیار علاقه مند است. او به دنبال یافتن علل و ارتباط بین پدیده های مختلف است. کودک بسیار مستقل می شود. اگر بخواهد چیزی بیاموزد، می تواند بیش از نیم ساعت به فعالیت جدیدی بپردازد که به او علاقه مند است. اما آن را تغییر دهید انواع مختلففعالیت های هدفمند هنوز بسیار دشوار است. کودک از دانش جدید خود در بازی ها استفاده می کند، نقشه های بازی را خودش اختراع می کند و به راحتی بر اسباب بازی های پیچیده (مجموعه های ساختمانی، کامپیوتر) تسلط پیدا می کند. در سن شش سالگی، او بر بیشتر مهارت های لازم تسلط پیدا می کند و آنها را درست در مقابل چشمان ما بهبود می بخشد - او مراقب خود می شود، او را زیر نظر دارد. ظاهر- مدل مو، لباس، به شما در کارهای خانه کمک می کند.
توسعه خلاق
اوج توسعه خلاقکودک او بدون خستگی خلق می کند، به سختی از خواب بیدار می شود، یک لاله ساده را به لاله ای خارق العاده تبدیل می کند. گل سرخ، برای بیگانگان خانه می سازد. او علاقه زیادی به نقاشی دارد و می تواند برای مدت طولانی به نقاشی ها و نقاشی ها نگاه کند. او از کشیدن خودش لذت می برد، سعی می کند چیزی را از یک نقاشی کپی کند و طرح خود را ارائه دهد. در پنج سالگی یک کودک رنگ های مختلفاحساسات خود را نسبت به آنچه می کشد بیان می کند. اعتقاد بر این است که نقاشی های کودکان کلید ... دنیای درونیعزیزم حالا او آدمی را همان طور که واقعا هست ترسیم می کند و جزئیات صورت را با چشم هایی برای دیدنش، با گوش هایی برای شنیدن، دهانی برای صحبت کردن و بینی برای بو کردن جزئیات صورتش را ترسیم می کند. مرد کشیده گردن دارد. او از قبل لباس، کفش و سایر اقلام لباس روی خود دارد. هر چه یک تصویر شبیه به یک شخص واقعی باشد، کودک شما رشد یافته تر و بهتر استدر مدرسه آماده شد.
بازی "لاف کردن". والدین با نوک خودکار بنویسید برگ پاییزیهر کیفیت یا مهارت فرزند شما(مثلا دخترم ماشا در بستن بند کفشش بهترین است).
ویژگی های فرآیند آموزشی درگروه مقدماتی.
3. پیام معلم(پیوست پیوست)
معلم می گویدوالدین در مورد کارهای روزمره, برنامه های آموزشی، که بر اساس آن انجام می شود فرآیند آموزشی، وظایف تعلیم و تربیت، در مورد فعالیت های اصلی و انواع فعالیت های کودکان(شبکه کلاس ها).
آشنایی والدین با اهداف و مقاصد MAOU برای سال تحصیلی جدید.
بازی "چمدان" . (شما به یک کیف از پیش برش خورده از کاغذ واتمن و نشانگرهای دو رنگ نیاز دارید).
از شما میخواهم ویژگیهایی را که فکر میکنید برای هر یک از ما در برقراری ارتباط با فرزندانتان ضروری است، در این مجموعه قرار دهید. برای هر یک از معلمان چه چیزی را می خواهید تغییر دهید، اضافه کنید، آرزو کنید. (والدین کیفیت ها را می نویسند، به عنوان مثال : مهربانی، توجه و...)
4. ارائه "درباره آماده سازی کودکان برای مدرسه" را مشاهده کنید
5. متفرقه
انتخاب ترکیب جدیدکمیته والدین
شغل توسط سند "مقررات در موردوالدین کمیته موسسه آموزشی پیش دبستانی شهرداری."
باید به طور خلاصه یادآوری شودوالدین در مورد عملکرد آن.
والدین نامزدها دعوت می شوند تا مورد بحث قرار گیرند.والدین آرا شمارش می شود، نتایج اعلام می شود، پرسنل مورد بحث قرار می گیرندکمیته والدین گروه. رای گیری مستقیموالدین کمیته تصویب می شود
بحث در مورد پروژه مشترک با والدین "در دنیای حرفه ها"
سوال در مورد سازماندهی ساخت یک اسلاید
سازمان پارتیکودکان
سوال در مورد تناسب اندام
والدین چه کمک های لازم را می توانند انجام دهند؟
تهیه پیش نویس تصمیم جلسه اولیا.
هدف: غنی سازی تجربه آموزشیدانش والدین در مورد آمادگی کودک برای مدرسه.
وظایف:
- والدین را با ویژگی های آمادگی روانی و تربیتی آشنا کنید.
- گرایش عاطفی متقابل را بین شرکت کنندگان ارتقا دهید.
- ارتقاء بهینه سازی روابط کودک و والدینتوسعه فرهنگ روانشناختی والدین؛
- به والدین تجربه عملی از بازی مشارکتی با کودکان ارائه دهید.
مواد و وسایل کمکی: پروژکتور چند رسانه ای، دسته گل برگ های پاییزی، مسابقات، وظایف بازی، دستورالعمل هایی با توصیه هایی برای والدین.
پیشرفت جلسه:
مربی: سلام، خوشحالیم که شما را در باغ خود می بینیم! انتقال شما به گروه مقدماتی مدرسه را به شما والدین گرامی تبریک می گوییم. امسال خیلی سریع خواهد گذشت و بچه های شما، همانطور که هنوز به نظر می رسد، به کلاس اول خواهند رفت. و وظیفه ما این است که به بچه ها کمک کنیم تا برای مدرسه آماده شوند. امروز سعی خواهیم کرد نحوه انجام این کار را بیابیم.
تمرین "نام ها"
هدف: ایجاد ارتباط بین شرکت کنندگان. ایجاد یک رابطه دوستانه
اتمسفرها
ورزش کنید "مطابقت"
هدف: تیم سازی
شانه به شانه بایستید (دو تیم). حالا ما مسابقاتی را به شما می دهیم که فقط با یک انگشت برگزار می شوند. وظیفه شما: رسیدن به خط پایان با هم بدون انداختن مسابقه. اگر حداقل یک مسابقه سقوط کند، کل تیم به شروع باز می گردد. شما باید دور هر صندلی یک دایره بسازید. نحوه دقیق برگزاری مسابقات به شما بستگی دارد. شرط اصلی نگه داشتن با یک انگشت است. آفرین، روی صندلی هایت بنشین
به سوالات پاسخ دهید:
آیا انجام این تمرین آسان بود؟
چه چیزی مانع از رسیدن شما به خط پایان شد؟
این تمرین با هدف متحد کردن تیم ما انجام می شود.
تمرین "رژه نظرات"
مربی: به نظر شما مظهر عدم آمادگی برای تحصیل چیست؟
- عدم آمادگی برای مدرسه اغلب خود را در این واقعیت نشان می دهد که کودک نمی تواند تمرکز کند.
- اغلب حواس پرت است، نمی تواند درگیر شود حالت عمومیکار؛
- گفتار منسجم ضعیف توسعه یافته است
- کودک نمی داند چگونه سؤال بپرسد، اشیاء را مقایسه کند یا چیز اصلی را برجسته کند.
- ابتکار عمل کمی نشان می دهد. در برقراری ارتباط با همسالان و بزرگسالان مشکل دارد.
منظور از آمادگی کودک برای مدرسه چیست؟
دانشمندان خاطرنشان می کنند که آماده سازی کودکان برای مدرسه یک کار پیچیده است که حوزه های مختلف زندگی آنها را پوشش می دهد. در بسیار نمای کلیآمادگی برای مدرسه نیاز به سطح خاصی دارد رشد فیزیکیتوانایی کودکان در برقراری ارتباط با بزرگسالان و همسالان، اطاعت از قوانین، وجود دانش خاص و البته میل به یادگیری.
دانشمندان فیزیکی، آموزشی را تشخیص می دهند (ویژه)آمادگی روانی کودک برای مدرسه.
اینها انواع مختلفی از آمادگی کودکان برای مدرسه نیستند، اما طرف های مختلفتظاهرات آن در اشکال مختلففعالیت
به عنوان مثال، شاخص های سلامت مثبت، توسعه پایه سیستم های عملکردیبدن، مهارت ها و کیفیت های حرکتی، مهارت های حرکتی ظریفکودک با توجه به سن (یعنی آمادگی جسمانی)اساس شکل گیری آمادگی آموزشی و روانشناختی کودک برای مدرسه است.
آمادگی آموزشی کودک برای تحصیل، که شامل مهارت ها و توانایی های لازم برای تسلط بر خواندن، نوشتن و شمارش است، برای تسلط بر موضوعات برنامه درسی مدرسه بسیار مهم است.
اما اتفاق می افتد که والدین دقیقاً با این پارامترهای آمادگی برای مدرسه هدایت می شوند که کاملاً صحیح نیست.
اغلب اتفاق می افتد که کودک می داند چگونه بنویسد، بشمرد، بخواند، اما نمی تواند برای مدت طولانیبودن در یک گروه بزرگ یا عدم توانایی در پیروی از خواسته های یک بزرگسال جدید (معلم). در این مورد، والدین متحیر می شوند: "چطور؟!" به نظر آنها این بود که کودک آماده به مدرسه آمد و ناگهان معلم شکایت کرد. یا بعد از مدتی کودک از رفتن به آن امتناع می کند
مدرسه، گفت که او از آن خسته شده است، آن را دوست ندارد، بی حوصله است، دشوار است و غیره.
این طرف دیگر آمادگی مدرسه است – روانی.
آمادگی روانی ویژگی پیچیده ای است که دستاوردهای اصلی رشد ذهنی و فردی کودک را در دوران پیش دبستانی بیان می کند.
آمادگی روانی کودک برای مدرسه شامل مولفه های زیر است:
- آمادگی فکری
- اجتماعی و شخصی.
- انگیزشی
آمادگی فکری شامل پایگاه دانش کودک، وجود مهارت ها و توانایی های خاص است (توانایی مقایسه، خلاصه، تجزیه و تحلیل، طبقه بندی اطلاعات دریافتی، به اندازه کافی سطح بالادرک گفتار).
مهارت های ذهنی را می توان در توانایی خواندن و شمارش نیز بیان کرد. با این حال، کارشناسان می گویند کودکی که می خواند و حتی می داند چگونه بنویسد، لزوما برای مدرسه آمادگی خوبی ندارد. بسیار مهمتر است که به کودک پیش دبستانی بازگویی شایسته، توانایی استدلال و تفکر منطقی را آموزش دهیم.
تحت آمادگی اجتماعی - فردی.
ما روحیه کودک را برای کار و همکاری با افراد دیگر، به ویژه بزرگسالانی که نقش معلم-مربی را بر عهده گرفته اند، درک می کنیم. با داشتن این مولفه آمادگی، کودک می تواند 30-40 دقیقه حواسش باشد و می تواند به صورت گروهی کار کند.
آمادگی انگیزشی تمایل معقول برای رفتن به مدرسه را پیشفرض میگیرد.
در روانشناسی، انگیزه های مختلفی برای آمادگی کودک برای مدرسه وجود دارد: بازیگوش،
شناختی، اجتماعی
کودکی با انگیزه بازی ("بچه های زیادی آنجا هستند و شما می توانید با آنها بازی کنید")برای مدرسه آماده نیست
انگیزه شناختی با این واقعیت مشخص می شود که کودک می خواهد چیز جدیدی یاد بگیرد.
جالب به گفته کارشناسان، این بهینه ترین انگیزه است که با آن کودک در کلاس اول و در دوران دبستان موفق خواهد شد.
انگیزه اجتماعی با این واقعیت مشخص می شود که کودک می خواهد چیز جدیدی به دست آورد
موقعیت اجتماعی: دانش آموز شوید، کیف، کتاب های درسی، مدرسه داشته باشید
لوازم جانبی، محل کار شما
بنابراین، بیایید خلاصه کنیم: مفهوم "کودکی برای مدرسه آماده است" شامل چه چیزهایی می شود؟ (بیانات والدین)
- سلامت جسمانی.
- وجود انگیزه برای تدریس.
- شکل گیری رفتار خودسرانه، توانایی تابع کردن آگاهانه اعمال خود به یک قانون، نیاز یک بزرگسال، توانایی گوش دادن به دقت و مستقل انجام دقیق وظایف، توانایی همکاری با همسالان و بزرگسالان).
- شکل گیری حوزه فکری (توانایی تجزیه و تحلیل، تعمیم، مقایسه، برجسته کردن ویژگی های اساسی، توانایی استدلال، سطح کافی از توسعه ادراک گفتار)
والدین برای آماده سازی فرزندشان برای مدرسه چه کنند؟
اول از همه، شرایط را ایجاد کنید: بازی کردن، برقراری ارتباط با کودک، ارائه الزامات یکنواخت خاص در خانواده و رسیدن به تحقق آنها، برانگیختن علاقه به فعالیت شناختی: بازدید از موزه، مطالعه دایره المعارف های مصور با هم و غیره، اعتماد به نفس کودک را تقویت می کند.
و اکنون بازی هایی را که می توانید با فرزندان خود در خانه انجام دهید را مورد توجه شما قرار می دهیم. (ارائه بازی و تمرین)
انعکاس: از شما می خواهیم که نظر خود را در مورد این رویداد بیان کنید.
به والدین یادداشتی برای والدین دانش آموزان کلاس اول آینده داده می شود.
تاریخ انتشار: 17/11/19
اسکریپت جلسه والدین
در گروه تدارکاتی
موضوع: "تود مبارک سال تحصیلی!»
هدف: ایجاد مشارکت با خانواده هر دانش آموز در زمینه آمادگی برای مدرسه.
1. فضایی از اجتماع علایق و حمایت عاطفی متقابل ایجاد کنید.
2. افزایش سواد والدین در زمینه تربیت رشدی، بیدارکردن علاقه و تمایل به مشارکت در تربیت و رشد فرزندشان.
3. این عادت را در والدین پرورش دهید که از معلمان در مورد روند رشد کودک در انواع مختلف فعالیت ها سوال کنند.
آماده سازی: یادآوری: "آنچه یک کودک 6-7 ساله باید بداند و بتواند انجام دهد."
طرح جلسه:
1. مقدمه
2. بخش اصلی.
1) سن و ویژگی های فردیکودکان 6-7 ساله
2) رشد گفتار در کودکان 6-7 ساله.
پیشرفت جلسه:
1. شب بخیر، والدین عزیز! ما بسیار خوشحالیم که شما را در گروه دنج خود می بینیم!
تمرین "لبخند!":بیا با لبخند به هم سلام کنیم لبخندهایتان را به همسایه سمت راست و چپ خود هدیه دهید.
موضوع جلسه ما : "سال تحصیلی جدید مبارک!"
اینجا می آید - سال گذشتهقبل از شروع مدرسه فرزندتان در هر خانواده ای، امسال نه تنها با نگرانی ها و انتظارات خوشایند، بلکه با بسیاری از مشکلات و اضطراب های غیر معمول پر است. البته، شما سرشار از آرزو هستید که فرزندانتان نه تنها خوب درس بخوانند، بلکه سالم و موفق بمانند. این بستگی به این دارد که در این یک سال چگونه با مسئولیت پذیری در این موضوع برخورد کنیم. "هنوز یک سال کامل تا مدرسه باقی مانده است!" - ما اغلب از شما می شنویم و پاسخ می دهیم: "فقط یک سال قبل از مدرسه وجود دارد." در عین حال سلامت باشید هر خانواده ای که برای اولین بار کودکی را به مدرسه می فرستد، دوست دارد کودک خوب درس بخواند.
اما همانطور که می دانید همه بچه ها خوب درس نمی خوانند و همه مسئولیت های خود را با وجدان انجام نمی دهند. از بسیاری جهات، دلیل آن به آمادگی ناکافی کودک برای مدرسه بستگی دارد. شما و ما اکنون با یک وظیفه مهم و مسئولانه روبرو هستیم - آماده سازی فرزندتان برای مدرسه.
2. 1) سن و ویژگی های فردی کودکان 6-7 ساله.
همه شما فرزندان خود، عادات و ویژگی های آنها را به خوبی می شناسید. برای هر یک از شما، فرزندتان منحصر به فرد و تکرار نشدنی است. اما احتمالاً به این واقعیت فکر کرده اید که همه رفتار، ترجیحات و هوس های او را درک نمی کنند.
سن ارشد پیش دبستانی دوره ای از یادگیری در مورد دنیای روابط انسانی، خلاقیت و آمادگی برای مرحله بعدی و کاملاً جدید در زندگی او - تحصیل در مدرسه است.
در این سن اغلب فرزند شما:
اگر توانایی تعامل با همسالان و بزرگسالان را داشته باشد، عملاً آماده است تا دنیای خرد خود را گسترش دهد. کودک، به عنوان یک قاعده، قادر به پذیرش قوانین جدید، تغییرات در فعالیت ها و الزاماتی است که در مدرسه به او ارائه می شود.
به تدریج اجتماعی می شود، یعنی با محیط اجتماعی سازگار می شود. او می تواند از موقعیت باریک و خود محور خود به یک موقعیت عینی حرکت کند، دیدگاه های دیگران را در نظر بگیرد و می تواند با آنها همکاری کند. بچه کوچولودر مورد پدیده ها و چیزها فقط بر اساس ادراک مستقیم نتیجه می گیرد. او فکر می کند که مثلاً باد می وزد چون درختان تاب می خوردند. در 7 سالگی، یک کودک می تواند از قبل دیدگاه های دیگر را در نظر بگیرد و نسبیت ارزیابی ها را درک کند. دومی مثلاً در این بیان می شود که کودکی که همه چیزهای بزرگ را سنگین می داند و ریه های کوچک، مفهوم جدیدی به خود می گیرد: یک سنگریزه کوچک، سبک برای کودک، برای آب سنگین می شود و بنابراین غرق می شود.
او می تواند نه تنها بر روی فعالیت هایی که او را مجذوب خود می کند، بلکه بر فعالیت هایی که با کمی تلاش ارادی انجام می شود نیز تمرکز کند. به علایق بازی او که قبلاً طبق قوانین شامل بازی ها می شود، اضافه شده است علاقه شناختی. اما اراده همچنان به رشد خود ادامه می دهد و بنابراین همیشه سخت کوش بودن و انجام کارهای خسته کننده برای کودک برای مدت طولانی آسان نیست. او هنوز به راحتی از نیات خود منحرف می شود و به چیزی غیر منتظره، جدید و جذاب روی می آورد.
اغلب او نه تنها آماده است، بلکه می خواهد به مدرسه برود، زیرا تغییر در نقش اجتماعی به او بزرگسالی می دهد که برای آن تلاش می کند. اما پر آمادگی روانیتوانایی کودک برای رفتن به مدرسه نه تنها با آمادگی انگیزشی او، بلکه با بلوغ فکری او و همچنین اراده توسعه یافته او تعیین می شود، یعنی توانایی تمرکز به مدت 35-40 دقیقه در حین انجام هر سری از وظایف. بیشتر اوقات ، چنین آمادگی دقیقاً در سن هفت سالگی شکل می گیرد.
بسیار بر ارزیابی خارجی متمرکز است. از آنجایی که هنوز برای او دشوار است که در مورد خودش نظر بدهد، خودش را ایجاد می کند تصویر خوداز ارزیابی هایی که می شنود خطاب به خودش.
برای شما به عنوان والدین او مهم است:
با انتخاب مدرسه ای که به بهترین وجه با تیپ شخصیتی کودک سازگاری دارد، دستیار اصلی کودک در سازگاری با محیط مدرسه باشید. در صورت امکان، ابتدا از سطح الزامات و نگرش خاص خود نسبت به کودکان در مدرسه ای که در آن تحصیل می کند مطلع شوید.
برای رفتن به مدرسه عجله نکنید اگر متوجه شدید که علاقه به بازی فرزندتان به طور قابل توجهی بر علاقه شناختی او غالب است، او نمیخواهد به مدرسه برود، و برای او سخت است که در حین انجام یک کار ساده بیحرکت بنشیند.
شما می توانید مشارکت تدریجی کودک پیش دبستانی خود را در زندگی آموزشی از طریق سیستمی از گروه های مختلف آماده سازی مدرسه سازماندهی کنید.
یک برنامه روزانه برای کودک بسازید تا زمانی برای استراحت، بازی و پیاده روی داشته باشد. درک کنید که انگیزه شناختی در این سن به شدت توسط کسالت، الزام و اجبار از بین می رود. در صورت امکان، یک فعالیت جالب و هیجان انگیز برای کودک ترتیب دهید. فرآیند شناختی.
بدانید که تمایل یک کودک برای تبدیل شدن به یک دانش آموز همیشه به معنای فرصت واقعی برای انجام تمام مسئولیت های مرتبط با این نقش نیست. بنابراین، مهم است که به کودک کمک کنیم تا سطح جدیدی از استقلال را برای او تسلط یابد، به تدریج از کنترل بیش از حد و مراقبت بیش از حد دور شود و آزادی هر چه بیشتر به او بدهد. برای جلوگیری از موقعیت نوزادی، مهم است که کودک کارهایی را که خودش می تواند انجام دهد، به تنهایی انجام دهد.
توجه داشته باشید که هر ارزیابی که از فرزندتان می کنید تصویر او را از خودش ایجاد می کند و بر عزت نفس او تأثیر می گذارد. اگر انتظارات و ارزیابی های والدین با سن و ویژگی های شخصیتی کودک مطابقت نداشته باشد، عزت نفس او ناکافی (کم برآورد یا بیش از حد برآورد) خواهد بود. ارزیابی های منفی شما ممکن است به او این تصور را بدهد که خود را فردی نالایق و بد است که قادر به کنار آمدن با مشکلات یا شکست ها نیست. در صورت امکان، از نتیجه گیری در مورد شخصیت کودک به عنوان یک کل خودداری کنید، فقط عمل یا کردار او را ارزیابی کنید. نظر کودک را در مورد نتایج کارش بپرسید. وابستگی شدید به ارزیابی بیرونی کودک را مضطرب و نسبت به خود نامطمئن می کند. توانایی ارزیابی فعالیت های خود، در مقابل انگیزه اجتناب، انگیزه ای برای تلاش ایجاد می کند.
حتی قبلش بچه خواهد رفتبه مدرسه، برای درک اینکه موفقیت یا شکست کودک در فرآیند یادگیری، شاخص موفقیت او در آینده نیست. یادگیری در مدرسه فقط توانایی کودک را برای کنار آمدن با موقعیت یادگیری نشان می دهد.
2) رشد گفتار در کودکان 6-7 ساله.
نقش خانواده و والدین در غلبه بر اختلالات گفتاری کودکان چیست؟
فکر نکنید که نقص های گفتاری به مرور زمان خود به خود از بین می روند. برای غلبه بر آنها، سیستماتیک، بلند مدت کار اصلاحی، که والدین نقش بسزایی در آن ایفا می کنند، زیرا زمان طولانی ترکودک زمانی را در خانه با افراد نزدیک خود می گذراند. والدین باید شکل دهند نگرش درستبه اختلال گفتاردر کودک:
فرزندتان را به خاطر صحبت نادرست سرزنش نکنید.
- تلفظ نادرست به طرز محجوبی درست.
- بر تردید و تکرار هجاها و کلمات تمرکز نکنید.
- انجام دادن نگرش مثبتکودک به کلاس با معلمان.
علاوه بر این، والدین باید یاد بگیرند که چگونه تمرینات ساده بیان را به کودک خود نشان دهند تا دستگاه گفتار را برای تلفظ صحیح صدا آماده کنند.
باید به اهمیت محیط گفتار کودک توجه کرد. والدین باید بر صحت گفتار خود نظارت کنند. گفتار باید واضح، روشن، شایسته و گویا باشد. در خانه، بیشتر شعرها، افسانه ها، معماها را بخوانید و آهنگ بخوانید. در خیابان، پرندگان، درختان، مردم، پدیده های طبیعی را تماشا کنید، آنچه را که می بینید با فرزندان خود در میان بگذارید. از تماشای مکرر برنامه های تلویزیونی به ویژه محتوای بزرگسالان خودداری کنید. با کودک خود بازی کنید، گفتار را بهبود بخشید، تماس عاطفی.
3. در نتیجهمی خواهم بگویم:
زمان کمی تا مدرسه باقی مانده است. از خود به گونه ای استفاده کنید که فرزندتان دارد مشکلات کمتردر مدرسه در این دوران سخت برای او.
من می خواهم سخنان اوشینسکی را نقل کنم: "فکر نکنید که فقط وقتی با او صحبت می کنید یا به او آموزش می دهید یا به او دستور می دهید ، کودکی را بزرگ می کنید. او را در هر لحظه از زندگی خود بزرگ می کنید، حتی زمانی که در خانه نیستید. چگونه لباس می پوشید، چگونه با دیگران و در مورد دیگران صحبت می کنید، چگونه خوشحال هستید یا غمگین هستید، چگونه با دوستان و دشمنان رفتار می کنید، چگونه می خندید، روزنامه می خوانید - همه اینها برای کودک مهم است. ارزش عالی.»
حالا بیایید هر کدام از شما روی یک تکه کاغذ بنویسید: "دوست دارید فرزندتان را در آستانه مدرسه چگونه ببینید؟" کیفیت ها را فهرست کنید، یعنی صفت ها، و ما به طور مشترک خواسته های شما را اجرا خواهیم کرد. در پایان سال می خوانیم و متوجه می شویم که آیا به این اهداف رسیده ایم یا خیر.
هدف: ایجاد شرایط برای همکاری مؤثر مهدکودک، خانواده و مدرسه در تربیت فرزندان بزرگتر سن مدرسهدر آماده سازی آنها برای مدرسه
وظایف:
- مشارکت فعال خانواده در امور آموزشی فرآیند آموزشیتضمین بهبود رفاه عاطفی کودکان و غنی سازی تجربه آموزشی والدین.
- افزایش صلاحیت آموزشی والدین در آماده سازی کودکان پیش دبستانی برای مدرسه.
شرکت کنندگان میز گرد : مربیان مهدکودک، والدین کودکان پیش دبستانی.
مواد و تجهیزات :
لپ تاپ، صفحه نمایش، پروژکتور چند رسانه ای
ضبط ویدئویی از مصاحبه با کودکان "آیا می خواهم به مدرسه بروم؟"
در صفحه چند رسانه ای کلمات V.A. سوخوملینسکی "من کاملاً متقاعد شده ام که خانواده چنین است
آن کف دریای افسانهای که زیبایی از آن زاده میشود، و اگر هیچ نیروی مرموزی وجود نداشته باشد که این زیبایی انسانی را به وجود آورد، کار معلم همیشه به آموزش مجدد خلاصه میشود.»
طرح جلسه:
1. بخش مقدماتی.
2. آغاز سال تحصیلی را به والدین تبریک می گوییم
3. تست برای والدین "آیا شما آماده هستید فرزند خود را به مدرسه بفرستید"
4. تمرین "جعبه"
5. ضبط ویدئویی از مصاحبه با کودکان «آیا می خواهم به مدرسه بروم؟
6. کار عملیبرای والدین "با لذت به مدرسه رفتن." 7 .
سخنرانی توسط روانشناس O.A. Yarochkin
8. انتخاب کمیته مادر.
9. نتایج جلسه
پیشرفت:
1. معلم:- شب بخیر پدر و مادر عزیز!بسیار خوشحالم که شما را در گروه دنج ما می بینم! خیلی خوشحالم که وقت گذاشتید و در مورد بچه های ما صحبت کردید.
2. مربی:من می خواهم با یک چیز دلپذیر شروع کنم و از همه والدینی که در سازماندهی و شرکت در مسابقات و در زندگی گروه شرکت کردند تشکر می کنم.
جلسه ما به شکل کوئست خواهد بود. کوئست چیست؟ (انگلیسی "مهمان" - جستجو). این یک نوع بازی است که در آن قهرمان یک طرح برنامه ریزی شده را طی می کند و سعی می کند کارهایی را انجام دهد.
بنابراین امروز با حرکت تدریجی از سطحی به سطح دیگر سعی خواهیم کرد پاسخ دهیم سوال اصلی: "چگونه به یک کودک کمک کنیم تا دانش آموز شود؟"
کلاس اول یک آزمون جدی برای کودکان و والدین است. اینجاست که اساس موفقیت آینده در طول سفر مدرسه گذاشته می شود. یک کودک پیش دبستانی دانش آموز می شود و والدین او اکنون والدین دانش آموز هستند. امروز گرد هم آمده ایم تا در مورد آماده سازی کودکان برای مدرسه صحبت کنیم.
پذیرش فرزندتان در مدرسه لحظه هیجان انگیزی است که هم شما و هم فرزندتان آن را تجربه می کنید. و اکنون نگران این سؤال هستید: آیا فرزند من برای مدرسه آماده است؟ چگونه خواهد بود
مطالعه؟ چگونه می توانم به او کمک کنم اگر اولین مشکلات مدرسه اش را پیدا کرد؟ روابط او در تیم چگونه توسعه خواهد یافت؟ پیشنهاد می کنم در این آزمون شرکت کنید:
3. تست برای والدین "آیا شما آماده هستید فرزند خود را به مدرسه بفرستید"
اگر با این جمله موافق هستید، یک ضربدر بعد از اسلش قرار دهید، اگر موافق نیستید، سلول را خالی بگذارید.
حالا بشمارید که در هر ستون چند ضربدر وجود دارد و مقدار کل چقدر است. اگر شاخص کلیارزش را می گیرد
تا 4 امتیاز - این بدان معنی است که شما دلایل زیادی برای خوش بین بودن به اول سپتامبر دارید - حداقل خودتان کاملاً آماده هستید زندگی مدرسهفرزند شما؛
5-10 امتیاز - بهتر است برای آن آماده شوید مشکلات احتمالیپیشاپیش؛
10 امتیاز یا بیشتر - ایده خوبی است که با یک روانشناس کودک مشورت کنید.
حالا بیایید توجه کنیم که کدام ستون ها 2 و 3 ضربدر دریافت کرده اند.
1 - لازم است بیشتر درگیر بازی ها و کارهایی باشید که حافظه، توجه و مهارت های حرکتی ظریف را توسعه می دهند.
2 - باید توجه داشته باشید که آیا فرزندتان می داند چگونه با کودکان دیگر ارتباط برقرار کند.
3 - مشکلات مرتبط با سلامت کودک پیش بینی می شود، اما زمان برای انجام تمرینات سفت کننده و تقویت عمومی وجود دارد.
4 - ترس از عدم تماس کودک با معلم وجود دارد، باید به بازی های داستانی توجه کنیم.
5 - کودک بیش از حد به مادرش وابسته است، شاید ارزش آن را داشته باشد که او را به یک کلاس کوچک بفرستیم یا حتی مدرسه را برای یک سال به تعویق بیندازیم. در هر صورت مدرسه بازی مفید است.
(والدین در مورد نتایج آزمایش بحث می کنند)
مربی:حالا قرار است کلاس اولی بازی کنیم. از سه شرکت کننده می خواهم در صورت تمایل شرکت کنند.
4. تمرین "جعبه"
سه شرکت کننده دعوت می شوند (اختیاری)
یکی پاهایش را در جعبه ها می گذارد ( پای راست به داخلیک جعبه، یکی سمت چپ در دیگری)، شرکت کنندگان در کنار، یک پای خود را در جعبه به سمت بازیکن در مرکز قرار می دهند.
در این حالت از آنها خواسته می شود از اتاق عبور کنند.
در پایان یک بحث وجود دارد.
حرکت راحت بود؟
کدام شرکت کننده بیشترین مشکل را در حرکت دارد؟
در چه صورت حرکت بازیکن در مرکز آسانتر است، با اطمینان بیشتر - زمانی که هر شرکت کننده در جهت خود حرکت می کند؟
مربی:در وضعیت فردی که در مرکز ایستاده یک کودک است. از یک طرف مدرسه ای با روش های آموزشی، الزامات، وظایف، انتظارات و از سوی دیگر - خانواده، والدین با وسایل آموزشی، دیدگاه ها، انتظارات خاص خود وجود دارد. کودک باید انتظارات مدرسه و خانواده را برآورده کند، الزامات والدین و معلمان را برآورده کند. موفقیت در تربیت و تربیت کودک در گرو درک و همکاری متقابل والدین و معلمان است.
5. مربی:و اکنون پیشنهاد می کنم ویدیویی از مصاحبه با کودکان را تماشا کنید: "آیا می خواهم به مدرسه بروم؟"
مربی:بسیاری از والدین این تصور غلط را دارند که آمادگی کودک برای مدرسه با رشد مهارت های خواندن، شمارش و نوشتن تعیین می شود.
مربی: آماده شدن برای مدرسه فرآیندی چند وجهی است. روانشناسان انواع مختلفی از آمادگی برای مدرسه را تشخیص می دهند. می خواهم حرف را به یک روانشناس بدهم.
6. سخنرانی توسط روانشناس O.A
کار عملی برای والدین "با لذت به مدرسه رفتن":
این صفحه عوامل آمادگی و سازگاری موفق کودک را با مدرسه فهرست می کند، سه عاملی را که فکر می کنید مهم ترین هستند، شماره گذاری کنید و انتخاب خود را توجیه کنید.
عوامل آمادگی موفقیت آمیز و سازگاری کودک با مدرسه.
1. سلامت جسمانی.
2. هوش توسعه یافته.
3. توانایی برقراری ارتباط با همسالان و بزرگسالان.
4. استقامت و عملکرد.
6. دقت و انضباط.
7. حافظه خوبو توجه
8. ابتکار، اراده و توانایی عمل مستقل.
(والدین تکلیف را کامل می کنند و در مورد آن بحث می کنند)
مربی: خب حالا آخرین کار:
حالا یک تمرین جالب انجام می دهیم.
شرط اصلی: به کسی نگاه نکنید و به دستورات من گوش دهید. هر کدام از شما یک ورق کاغذ روی میز جلوی خود دارید. همه ورق ها همان شکل، اندازه، کیفیت، رنگ. با دقت گوش کنید و کارهای زیر را انجام دهید:
1. ورق را از وسط تا کنید.
2. گوشه بالا سمت راست را جدا کنید.
3. ورق را دوباره از وسط تا کنید.
4. دوباره گوشه سمت راست بالا را پاره کنید.
5. ورق را از وسط تا کنید.
6. گوشه بالا سمت راست را جدا کنید
تا جایی که امکان دارد این روش را ادامه دهید. حالا خودت رو باز کن دانه برف زیبا. حالا از شما میخواهم که در میان دانههای برف دیگر دقیقاً همان دانههای برف خود را پیدا کنید. دانه های برف باید دقیقاً یکسان باشند.
پیداش کردی؟ شرکت کنندگان پاسخ می دهند که آن را پیدا نکرده اند.
مربی: چرا؟ شما چطور فکر می کنید؟
گزینه ها بسیار متفاوت هستند و به تدریج، با آمدن، مخاطب به این نتیجه می رسد: هیچ دو نفری شبیه هم نیستند، به همین دلیل است که دانه های برف متفاوت بودند، اگرچه دستورالعمل ها برای همه دقیقاً یکسان بود.
این نتیجه گیری آغاز گفتگو در مورد این واقعیت است که کودکان همه متفاوت هستند. توانایی ها، قابلیت ها و ویژگی های شخصی. اما همه آنها در یک چیز شبیه هستند - میل به مطالعه خوب. و در دستان ما این فرصت است که به آنها کمک کنیم، نه اینکه آنها را از این تمایل ناامید کنیم.
8. انتخاب اعضای جدید کمیته مادر.
والدین گرامی برای کمک به سازماندهی همه ما رویدادهای مشترکما باید انتخاب کنیم کمیته والدینگروه (5 نفر)
انتخاب کمیته مادر با شمارش آرا و اعلام نتایج صورت می گیرد. ترکیب شخصی کمیته مادر گروه در حال بحث است. کمیته مادر گروه با رای مستقیم تایید می شود.
در هر تیمی، درک بسیار مهم است، روابط خوب، کمک متقابل و احترام متقابل. شرایط روابط هماهنگفرزندان و والدین، فرزندان و معلمان، معلمان و والدین توانایی تسلیم شدن به یکدیگر، تحمل متقابل است.
9. به طور خلاصه می خواهم نظر شما را در مورد جلسه امروز بدانم.
جلسه والدین در گروه مقدماتی مهدکودک
"چگونه به کودک کمک کنیم بر ترس غلبه کند؟"
سلام به مامانا و باباهای عزیز خوشحالم که امروز به شما خوش آمد می گویم! موضوع جلسه ما مهم و مرتبط است، زیرا کودک تنها زمانی آزاد می شود که از چیزی نترسد.
در سن پیش دبستانیدر کودکان، ترس های به اصطلاح طبیعی که بر اساس غریزه حفظ خود شکل می گیرند، غالب است. در دوران دبستان، بین ترسهای طبیعی و اجتماعی (تنهایی، انتقام) تعادل برقرار میشود. می توان به طور دقیق تر تعیین کرد که کودک در چه سنی بیشتر از چه چیزی می ترسد.
از پنج تا هفت سالگی، یک دسته کامل از ترس های جدید ظاهر می شود. این ترس از تنبیه والدین است و از بیماری ها (به ویژه مسری) در مدرسه و از کابوس ها، ترس از دست دادن عزیزان و وحشت در مقابل بلایای طبیعیو ترس از حیوانات
از سن هفت سالگی، کودکان دچار به اصطلاح "فوبی مدرسه" می شوند - ترس ها عمدتاً به مسائل تاخیر در کلاس ها، اشتباهات، رفتار نامناسب مربوط می شود. نمرات بدو غیره
چگونه بر ترس ها غلبه کنیم؟
اولاً، اگر زن در دوران بارداری استرس روانی اضافی مانند قبولی در امتحانات، دفاع از دیپلم یا مصاحبه برای او نداشته باشد، بهتر است. شغل جدید. بهتر است شوهر با مادر باردار با دقت رفتار کند و بتواند تعارضات را برطرف کند.
ثانیاً، هنگام تولد نوزاد، مادر نباید بلافاصله برای او پرستاری استخدام کند یا کودک را به مهد کودک بفرستد، در حالی که خودش به سر کار می رود. مرخصی زایمانتا این زمان را با کودک خود بگذرانید.
ثالثاً از کودک بت نسازید، بلکه او را با سیندرلا یکی نگیرید. چیزی را در این بین انتخاب کنید تا او فقط خودش باشد. هرگز او را با فرزندان دوستانش مقایسه نکنید، او فردی جداست و هرگز مانند سایر همسالانش نخواهد بود. به سرگرمی او احترام بگذارید و در صورت نافرمانی فرزندتان را نترسانید. تعارضات را از طریق گفتگو حل کنید، نه با تهاجم. به او اجازه دهید با کودکان دیگر ارتباط برقرار کند. با کل خانواده بازی کنید.
چهارم، سعی کنید ترس کودک را نیز در کنار خود بکشید. در تصویر اجازه دهید هیولایی (مثلا تاریکی) را که باعث ترس او می شود، شکست دهد. با گذشت زمان، او دیگر از چیزی که به نظر او نه چندان وحشتناک به نظر می رسد، هیبت خود را از دست می دهد.
پنجم، با کودک خود بازی های نقش آفرینی کنید، مخفی کاری کنید، به او کمک کنید تا بر خطی که خودش جرات عبور از آن را ندارد، غلبه کند. در طول بازی، مطمئن شوید که آن بارمالی کوشچی تسلیم کودک شود. حداقل به طور موقت خانه خود را به یک صحنه کوچک تبدیل کنید که در آن شما و فرزندتان می توانید خیال پردازی کنید و افسانه ها را اختراع کنید، لباس بسازید و نقش های غیرعادی آنها را بازی کنید.
نه فقط والدین فرزندتان، بلکه دوستان واقعی باشید!