Розповідь як еміль влучила головою в супницю. Еміль із ленонберги. Еміль з Леннеберги
Технологічна карта уроку літературного читання
за програмою «Планета знань»
Школа, клас : 3 Б
Тема урока : А. Ліндгрен «Як Еміль влучив головою в супницю», тема та головна думка твору
Тип уроку :
Мета уроку:
Особистісні результати
- розуміти
Метапредметні результати :
Регулятивні УУД
- визначати та формувати
Вчитисявисловлювати
Пізнавальні УУД:
– робити висновки
– знаходити відповіді
Комунікативні УУД
Предметні результати:
.
Освітні ресурси та обладнання: Планета знань. «Російська мова» Л.Я.Жовтовська, Т.М.Андріанова, В.А.Ілюхіна – М.: АСТ:Астрель, 2013.- 575с., – (Планета знань),Підручник Українська мова для 3 кл.: підручник для чотирил. поч. шк.: о 2 год. / JI. Я. Жовтовська. - 2-ге вид. - М: ACT; Астрель, 2017р., презентація.
Хід уроку
Формування УУД1. Самовизначення до діяльності.
Організаційний момент.
- Продзвенів дзвінок і замовк.
Починається урок.
Сьогодні на уроці ми продовжимо «мандрувати» по розділу «І жартома і всерйоз».
Ія хочу розпочати його зі слів героїв одного твору.
Не хлопчик, а покарання.
Ви впізнали героя?
За якими виразами вам удалося впізнати героя?
- Про кого йдеться?
Підготовка до роботи.
Припущення дітей
Діти називають героя: Еміль
Особистісні: формування позитивного ставлення до пізнавальної діяльності.
2. Актуалізація опорних знань .
– Звичайно, це Еміль
Вам відоме ім'я казкаря, який вигадав цього героя?
Ось зараз ми перевіримо, наскільки уважні ви були під час читання?
Картка.
Якщо твердження є вірним, ставте +, якщо ні, то –
Еміль потрапив головою в супницю.
Мама хотіла розбити супницю.
Тато погодився з мамою.
Альфред зняв супницю з голову Еміля.
Еміль плакав від розпачу.
Еміля відвезли до лікаря.
Усі пацієнти із співчуттям дивилися на Еміля.
Лікар допоміг зняти супницю.
Еміль стукнувся об кут, і супниця розбилася на дві половинки.
Тато засмутився.
Висловлювання дітейСлайд 1
Слайд 2
Самоперевірка за зразком
Ключ: + + - - - + - - + -
Особистісні: вияв інтересу до навчального матеріалу.
розуміння питання, побудова відповіді відповідно до нього;логічні – вміння будувати міркуванняу формі зв'язку простих суджень про об'єкт.
Регулятивні УУД: Формулювання навчальної задачі, цілепокладання.
Комунікативні УУД: вміння у комунікації будувати зрозумілі для партнера висловлювання.
3.Постановка та вирішення навчальної задачі
Робота у групах (згадати правила роботи у групі)
Невже в звичайнісінькому хлопчику не може бути чогось незвичайного?
Найпростіші діти часто потрапляють у незвичайні ситуації та беруть участь у різних пригодах. Діти люблять фантазувати, уявляти щось. А у світі фантазії можуть відбуватися будь-які дива.
Чому Еміль – головний персонаж твору? Що у його характері незвичайного? Як дізнатися?
- Кожна група має підготувати відповіді на запитання, написані на опитувальних аркушах.
діти пропонують різні варіанти.
У підручнику
Вчитель, книга, однокласник
ФІНК - РАЙТ - РАУНД РОБІН
Правила роботи у групі
Виконуйте те, що написано у технологічній карті.
Домовитеся, хто відповідатиме першим, а далі за годинниковою стрілкою.
Пам'ятайте, кожен має відповідати на запитання.
Домовтеся, хто буде у групі старшим чи хто відповідатиме перед класом.
Уважно слухайте одне одного, не перебивайте.
Обговорювати можна лише пошепки, щоб не заважати роботі інших груп.
Виконання (діти виконують завдання, потім зачитують відповіді вголос.)
Особистісні: оцінювати вчинки людей, життєві ситуації з погляду загальноприйнятих і цінностей; оцінювати конкретні вчинки як добрі чи погані;
Пізнавальні УУД: загальнонавчальні – здійснення пошуку інформації на вирішення пізнавальної задачі; виконання навчальних дій, усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання в усній формі;логічні – здійснення порівняння, аналізу та синтезу досліджуваних об'єктів; встановлення причинно-наслідкових зв'язків.
Регулятивні УУД: прийняття та збереження навчальної задачі, що відповідає етапу навчання; планування своєї дії відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації.
Комунікативні УУД: формулювання власної думки; вміння ставити запитання; облік різних думок та прагнення до координації різних позицій у співпраці.
4.Фізкультхвилинка
МІКС Фріз Груп
5.Інсценування персонажів.
А зараз я пропоную вам показати характер тих героїв, яких ви описали.
Виступ гуртів
Особистісні: оцінювати вчинки людей, життєві ситуації з погляду загальноприйнятих і цінностей; оцінювати конкретні вчинки як добрі чи погані
6. Рефлексія діяльності.
Підведення підсумків.
Ми прочитали з вами уривок із твору А.Ліндгрен.
Згадайте тему уроку, ціль.
На які питання дали відповідь, чи досягли мети?
Якими побачили Еміля, маму, тата та інших членів сім'ї?
Чому головний герой зміг змінитись наприкінці твору?
А чи у Вас міг би з'явитися такий друг, як Еміль? Чому? Який ти?
Відповіді дітей.
Підбивають підсумок своєї роботи, формулюють кінцевий результат, способи досягнення поставленого завдання.
Пізнавальні УУД: загальнонавчальні – здійснення пошуку необхідної інформації для виконання навчальних завдань.
Регулятивні УУД: здійснення контролю за результатом;Комунікативні УУД: адекватно використовувати засоби усного спілкування на вирішення комунікативних завдань.
5.Домашня робота
Читання твору за підручником стор. 57-60
Самоаналіз уроку літературне читання у 3 класі
Школа, клас : 3 Б
Тема урока : А. Ліндгрен «Як Еміль влучив головою в супницю», характеристика персонажів
Тип уроку : урок постановки та вирішення навчальної задачі
Мета уроку:
сприяти формуванню в учнів уявлень про особливості авторського твору, розвитку вміння розмірковувати про характер і вчинки героя; уявлення про створення автором образу літературного персонажа, розвивати вміння аналізувати текст, робити висновки відповідно до рішення поставлених завдань.
Особистісні результати
Вчитися висловлювати своє ставлення до героїв прочитаного твору;
- розумітиемоції інших людей, співчувати, співпереживати;
Знати основні моральні норми правил поведінки у повсякденному житті.
Метапредметні результати :
Регулятивні УУД
- визначати та формуватимету діяльності на уроці за допомогою вчителя;
Приймати та зберігати навчальне завдання;
Враховувати виділені вчителем орієнтири дії;
Вчитисявисловлюватисвоє припущення (версію) з урахуванням роботи з ілюстрацією підручника;
Розуміти виділені вчителем орієнтири дії (за технологічними картами);
Пізнавальні УУД:
– робити висновкив результаті спільної роботи класу та вчителя;
– знаходити відповідіна запитання у тексті, ілюстраціях;
На основі аналізу твору робити висновки та групувати матеріал за заданою основою
Комунікативні УУД
Реалізовувати потребу у спілкуванні з однолітками;
Допускати існування різних точок зору;
Домовлятися, дійти спільного рішення;
Брати участь у різних формах роботи у класі та дотримуватись правил роботи в парах, у групах.
Предметні результати:
Створити умови для розвитку в учнів уміння:
Усвідомлено, правильно та виразно читати текст;
Міняти позиції слухача, читача, глядача залежно від навчальної задачі;
Знаходити у тексті відповідь на задане запитання;
Здійснювати аналіз, проводити порівняння;
узагальнювати, володіти основами смислового читання тексту;
Основні форми та методи організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, самостійна, словесний, наочний, проблемний діалог
Основний зміст теми, поняття та терміни:
головний герой, портрет героя; біографія письменника
На уроці використовувалися такі методи навчання:
1.Частково-пошуковий - знання не пропонувалися учням у готовому вигляді, їх необхідно було добувати самостійно, учні під моїм керівництвом самостійно міркували, вирішували пізнавальні завдання, аналізували, узагальнювали, робили висновки, тим самим формували усвідомлені міцні знання. Переважав проблемний та творчий характер пізнавальної діяльності.
2.Метод генерації ідей - учні висловлюють свої ідеї, свою думку.
Технології навчання, що використовуються на уроці:
1.Ікт – презентація, прослуховування музики.
2.Проблемного діалогу – робота у групах.
3.Ігрова технологія - гра-змагання.
4. Здоров'язберігаюча технологія - фізхвилинка.
На цьому уроці я намагалася реалізувати важливі для сучасного урокупідходи :
Текстоорієнтований: робота з текстом.
Функціональний: визначали тему твору через прислів'я.
Інтегрований. Здійснювалася зв'язок з музикою, з навколишнім світом
Особистісно-орієнтований підхід реалізовувався через увагу до мови інших людей, навчання зв'язного мовлення.
На мою думку, час, відведений на всі етапи уроку, було розподілено раціонально, темп уроку зберігався протягом усієї діяльності. Усі етапи уроку пов'язані між собою і працювали на головну мету.
Весь дидактичний матеріал готувався виходячи з цілей уроку та вікових особливостей учнів. Робота з дидактичним матеріалом та ІКТ була спрямована на досягнення поставлених цілей.
У ході уроку формувалися такі базовікомпетенції , як
Комунікативна та інформаційна (уміння зрозуміти текст, висловити судження, відповісти на поставлене питання, працювати з інформацією),
вміння працювати в колективі для досягнення поставленої мети,
особистісна (рефлексія власної діяльності, самооцінка)
Розвитку комунікативних навичок сприяла організація уроку у формі гри-змагання. Під час уроку я забезпечувала дозовану допомогу учням, ставлячи додаткові питання, намагалася створювати ситуацію успіху кожному за учня.
В процесі уроку я зверталася до знань і вмінь, що вже є у дітей, працювала над створенням атмосфери взаємної зацікавленості учнів у роботі один одного, коли вони працювали в групах.
Я намагалася створити на уроці приємну психологічну та емоційну атмосферу. Для емоційної розрядки та зняття фізичної напруги провела фізхвилинку. Підтримувала доброзичливі стосунки із учнями, використовувала різноманітні завдання.
Домашнє завдання творчого характеру видано наприкінці уроку.
На мій погляд, урок пройшов успішно, цікаво та плідно. Усі, поставлені мною, мети та завдання досягнуто.
Еміль із Леннеберги. Так звали хлопчика, який мешкав біля Леннеберги. Еміль був маленький шибеник і впертий, зовсім не такий славний, як ти. Хоча на вигляд непоганий хлопчина – що правда, то правда. І то поки що не почне кричати. Очі в нього були круглі та блакитні. Обличчя теж кругле і рожеве, волосся світле і кучеряве. Подивишся на нього – ну просто янголятко. Тільки не розчулюйся раніше часу. Емілю було п'ять років від народження, але силою він не поступався молодому бичку. Жив він на хуторі Каттхульт, поблизу селища Леннеберга, у провінції Смоланд. І розмовляв цей шахрай на смоландській говірці. Але тут уже нічого не вдієш! У Смоланді всі так кажуть. Якщо йому хотілося надіти свою шапку, він не казав, як ти: «Хочу шапку!», а кричав: «Хочу шапку!» Його шапка була лише звичайною, досить непоказною кепчонкою з чорним козирком і синім верхом. Її якось купив йому батько, коли їздив у місто. Еміль зрадів обновці і ввечері, лягаючи спати, сказав: Хочу шапейку! Його мамі не сподобалося, що Еміль зібрався спати в кепці, і вона хотіла покласти її на полицю в сінях. Але Еміль заволав так, що стало чути у всій Леннеберзі: «Хочу шапейку!»
І цілих три тижні Еміль спав у кепці щоночі. Що не кажи, свого він досяг, хоча для цього і довелося йому поскандалити. Він уже умів наполягти на своєму. Принаймні не робив того, чого хотіла його мати. Одного разу під Новий рік вона спробувала умовити його поїсти тушкованих бобів: адже овочі такі корисні дітям. Але Еміль навідріз відмовився:
- Не буду!
- Ти що ж, зовсім не їстимеш овочі та зелень? - Запитала мама.
– Буду! – відповів Еміль. - Тільки справжню зелень.
І, причаївшись за новорічною ялинкою, Еміль почав гризти зелені гілочки.
Але незабаром йому набридло це заняття, аж надто колючи ялинкові голки.
І впертий був цей Еміль! Він хотів командувати і мамою, і татом, і всім Каттхультом, і навіть усією Леннебергою. Але ліньбержці не хотіли йому підкорятися.
– Шкода цих Свенссонів із Каттхульта! – казали вони. - Ну і балований же у них хлопчик! Нічого путнього з нього не вийде, це вже як дати пити!
Так, ось що думали про нього лінобержці. Знай вони наперед, ким стане Еміль, вони б так не говорили. Якби тільки знали, що він буде головою муніципалітету, коли виросте! Ти, мабуть, не знаєш, хто такий голова муніципалітету? Це дуже важлива людина, можеш мені повірити. Так ось, Еміль і став головою муніципалітету, тільки не одразу, звісно.
Але не забігатимемо вперед, а розповімо по порядку про те, що трапилося, коли Еміль був маленький і жив на хуторі Каттхульт поблизу Леннеберги, в провінції Смоланд, зі своїм татом, якого звали Антоном Свенссоном, і зі своєю мамою, яку звали Альмою Свенссон , і своєю маленькою сестричкою Ідою. Був у них у Каттхульті ще працівник Альфред та служниця Ліна. Адже в ті часи, коли Еміль був маленьким, і в Леннеберзі, і в інших місцях ще не перевели працівників і служниць. Працівники орали, ходили за кіньми та биками, скидали сіно та садили картоплю. Служниці доїли корів, мили посуд, шкрябали підлогу та голубили дітей.
Тепер ти знаєш усіх, хто жив у Каттхульті, – тата Антона, маму Альму, маленьку Іду, Альфреда та Ліну. Щоправда, там жили ще два коні, кілька биків, вісім корів, три порося, десяток овець, п'ятнадцять курей, півень, кішка та собака.
Та ще й Еміль.
Каттхульт був невеликим затишним хутірцем. Хазяйський будинок, пофарбований у яскраво-червоний колір, височів на пагорбі серед яблунь та бузку, а навколо лежали поля, луки, пасовища, озеро та величезний-величезний ліс.
Як спокійно і мирно жилося б у Каттхульті, якби не було там Еміля!
- Йому б тільки проказати, цьому хлопчику, - сказала якось Ліна. – А коли й не проказить, все одно – з ним лиха не оберешся. У житті не бачила такого постріля.
Але мати Еміля взяла його під захист.
- Еміль зовсім не поганий, - сказала вона. - Ось дивись, сьогодні він лише один раз ущипнув Іду та пролив вершки, коли пив каву. Ось і всі прокази... Ну, ще ганявся за кішкою навколо курника! Ні, що не кажи, він стає куди спокійнішим і добрішим.
І вірно, не можна сказати, що Еміль був злий. Він дуже любив і сестричку Іду, і кішку. Але Іду йому довелося вщипнути, інакше вона нізащо не віддала б йому хліба з повидлом. А за кішкою він ганявся без жодного поганого наміру, просто хотів подивитися, хто швидше бігає, а кішка його не зрозуміла.
Так було сьомого березня. У день, коли Еміль був такий добрий, що всього один раз ущипнув Іду, та пролив вершки, коли пив каву, і ще ганявся за кішкою.
А тепер послухай, що трапилося з Емілем в інші, багатші подіями дні. Неважливо, чи просто він проказав, як говорила Ліна, чи все виходило само собою, бо з Емілем вічно щось траплялося. Отже, починаємо нашу розповідь.
Як Еміль потрапив головою в супницю
Того дня на обід у Каттхульті був м'ясний суп. Ліна перелила суп у розписану квіточками супницю та поставила її на кухонний стіл. Усі з апетитом взялися до їжі, особливо Еміль. Він любив суп, і це було помітно після того, як він його сьорбав.
- Що це ти так човкаєш? - Здивовано запитала мама.
- А інакше ніхто не дізнається, що це суп, - відповів Еміль.
Щоправда, відповідь його прозвучала інакше. Але що нам до цього смоландського говірки! Слухай, що було далі!
Усі їли досхочу, і незабаром супниця спорожніла. Лише на денці залишилася маленька-премалюсенька крапелька. І цю краплю захотів з'їсти Еміль. Проте злизати її можна було тільки сунувши голову в супницю. Еміль так і зробив, і всі почули, як він цмокнув від задоволення. Але можете собі уявити, що Еміль не зміг витягнути голову назад! Супниця щільно сиділа на голові. Тут Еміль злякався і вискочив з-за столу. Він стояв посеред кухні, а на голові, мов кадушка, височіла супниця, що сповзала йому на очі та на вуха. Еміль намагався стягнути супницю з голови і волав на весь голос. Ліна злякалася.
– Ах, наша чудова супниця! - заголосила вона. - Наша чудова супниця з квіточками! Куди ми тепер наливатимемо суп?
Раз голова Еміля у супниці, зрозуміло, туди вже супу не наллєш. Це Ліна зрозуміла, хоча взагалі була досить безглузда.
Але мама Еміля більше думала про сина.
- Милі мої, як же нам врятувати дитину? Давайте розіб'ємо супницю кочергою!
- Ти що, з глузду з'їхала?! - Вигукнув тато. - Адже супниця коштує цілих чотири крони.
- Спробую я, - сказав Альфред, спритний і кмітливий хлопець.
Вхопившись за обидві ручки супниці, він з силою потягнув її вгору. Ну і що з того? Разом із супницею Альфред підняв і Еміля, тому що Еміль міцно-міцно застряг у супниці. Він так і повис у повітрі, бовтаючи ногами і бажаючи якнайшвидше знову опинитися на підлозі.
– Відчепись… пусти мене… відчепись, кому кажу! – кричав він.
І Альфред поставив його на підлогу.
Тепер усі остаточно засмутилися і, стовпившись навколо Еміля, думали, що робити. І ніхто – ні тато Антон, ні мама Альма, ні маленька Іда, ні Альфред та Ліна – ніхто не міг придумати, як вивільнити Еміля.
- Ой, Еміль плаче, - сказала маленька Іда.
Кілька великих сльозинок витекло з-під супниці і покотилося по щоках Еміля.
- Це не сльози, - заперечив Еміль. – Це м'ясний суп.
ЕМІЛЬ З ЛЕННЕБЕРГИ
Так звали хлопчика, який мешкав біля Леннеберги. Еміль був маленький шибеник і впертий, зовсім не такий славний, як ти. Хоча на вигляд непоганий хлопчина – що правда, то правда. І то поки що не почне кричати. Очі в нього були круглі та блакитні. Обличчя теж кругле і рожеве, волосся світле і кучеряве. Подивишся на нього – ну просто янголятко. Тільки не розчулюйся раніше часу. Емілю було п'ять років від народження, але силою він не поступався молодому бичку. Жив він на хуторі Каттхульт, поблизу селища Леннеберга, у провінції Смоланд. І розмовляв цей шахрай на смоландській говірці. Але тут уже нічого не вдієш! У Смоланді всі так кажуть. Якщо йому хотілося надіти свою шапку, він не казав, як ти: «Хочу шапку!», а кричав: «Хочу шапку!» Його шапка була лише звичайною, досить непоказною кепчонкою з чорним козирком і синім верхом. Її якось купив йому батько, коли їздив у місто. Еміль зрадів обновці і ввечері, лягаючи спати, сказав: "Хочу шапейку!" Його мамі не сподобалося, що Еміль зібрався спати в кепці, і вона хотіла покласти її на полицю в сінях. Але Еміль заволав так, що стало чути у всій Леннеберзі: «Хочу шапейку!
І цілих три тижні Еміль спав у кепці щоночі. Що не кажи, свого він досяг, хоча для цього і довелося йому поскандалити. Він уже умів наполягти на своєму. Принаймні не робив того, чого хотіла його мати. Одного разу під Новий рік вона спробувала умовити його поїсти тушкованих бобів: адже овочі такі корисні дітям. Але Еміль навідріз відмовився:
- Не буду!
- Ти що ж, зовсім не їстимеш овочі та зелень? - Запитала мама.
– Буду! – відповів Еміль. - Тільки справжню зелень.
І, причаївшись за новорічною ялинкою, Еміль почав гризти зелені гілочки.
Але незабаром йому набридло це заняття, аж надто колючи ялинкові голки.
І впертий був цей Еміль! Він хотів командувати і мамою, і татом, і всім Каттхультом, і навіть усією Леннебергою. Але ліньбержці не хотіли йому підкорятися.
– Шкода цих Свенссонів із Каттхульта! – казали вони. - Ну і балований же у них хлопчик! Нічого путнього з нього не вийде, це вже як дати пити!
Так, ось що думали про нього лінобержці. Знай вони наперед, ким стане Еміль, вони б так не говорили. Якби тільки знали, що він буде головою муніципалітету, коли виросте! Ти, мабуть, не знаєш, хто такий голова муніципалітету? note 1 Це дуже важлива людина, можеш мені повірити. Так ось, Еміль і став головою муніципалітету, тільки не одразу, звісно.
Але не забігатимемо вперед, а розповімо по порядку про те, що трапилося, коли Еміль був маленький і жив на хуторі Каттхульт поблизу Леннеберги, в провінції Смоланд, зі своїм татом, якого звали Антоном Свенссоном, і зі своєю мамою, яку звали Альмою Свенссон , і своєю маленькою сестричкою Ідою. Був у них у Каттхульті ще працівник Альфред та служниця Ліна. Адже в ті часи, коли Еміль був маленьким, і в Леннеберзі, і в інших місцях ще не перевели працівників і служниць. Працівники орали, ходили за кіньми та биками, скидали сіно та садили картоплю. Служниці доїли корів, мили посуд, шкрябали підлогу та голубили дітей.
Тепер ти знаєш усіх, хто жив у Каттхульті, – тата Антона, маму Альму, маленьку Іду, Альфреда та Ліну. Щоправда, там жили ще два коні, кілька биків, вісім корів, три порося, десяток овець, п'ятнадцять курей, півень, кішка та собака.
Та ще й Еміль.
Каттхульт був невеликим затишним хутірцем. Хазяйський будинок, пофарбований у яскраво-червоний колір, височів на пагорбі серед яблунь та бузку, а навколо лежали поля, луки, пасовища, озеро та величезний-величезний ліс.
Як спокійно і мирно жилося б у Каттхульті, якби не було там Еміля!
- Йому б тільки проказати, цьому хлопчику, - сказала якось Ліна. – А коли й не проказить, все одно – з ним лиха не оберешся. У житті не бачила такого постріля.
Але мати Еміля взяла його під захист.
- Еміль зовсім не поганий, - сказала вона. - Ось дивись, сьогодні він лише один раз ущипнув Іду та пролив вершки, коли пив каву. Ось і всі прокази... Ну, ще ганявся за кішкою навколо курника! Ні, що не кажи, він стає куди спокійнішим і добрішим.
І вірно, не можна сказати, що Еміль був злий. Він дуже любив і сестричку Іду, і кішку. Але Іду йому довелося вщипнути, інакше вона нізащо не віддала б йому хліба з повидлом. А за кішкою він ганявся без жодного поганого наміру, просто хотів подивитися, хто швидше бігає, а кішка його не зрозуміла.
Так було сьомого березня. У день, коли Еміль був такий добрий, що всього один раз ущипнув Іду, та пролив вершки, коли пив каву, і ще ганявся за кішкою.
А тепер послухай, що трапилося з Емілем в інші, багатші подіями дні. Неважливо, чи просто він проказав, як говорила Ліна, чи все виходило само собою, бо з Емілем вічно щось траплялося. Отже, починаємо нашу розповідь.
Того дня на обід у Каттхульті був м'ясний суп. Ліна перелила суп у розписану квіточками супницю та поставила її на кухонний стіл. Усі з апетитом взялися до їжі, особливо Еміль. Він любив суп, і це було помітно після того, як він його сьорбав.
- Що це ти так човкаєш? - Здивовано запитала мама.
- А інакше ніхто не дізнається, що це суп, - відповів Еміль.
Щоправда, відповідь його прозвучала інакше. Але що нам до цього смоландського говірки! Слухай, що було далі!
Усі їли досхочу, і незабаром супниця спорожніла. Лише на денці залишилася маленька-премалюсенька крапелька. І цю краплю захотів з'їсти Еміль. Проте злизати її можна було тільки сунувши голову в супницю. Еміль так і зробив, і всі почули, як він цмокнув від задоволення. Але можете собі уявити, що Еміль не зміг витягнути голову назад! Супниця щільно сиділа на голові. Тут Еміль злякався і вискочив з-за столу. Він стояв посеред кухні, а на голові, мов кадушка, височіла супниця, що сповзала йому на очі та на вуха. Еміль намагався стягнути супницю з голови і волав на весь голос. Ліна злякалася.
– Ах, наша чудова супниця! - заголосила вона. - Наша чудова супниця з квіточками! Куди ми тепер наливатимемо суп?
Раз голова Еміля у супниці, зрозуміло, туди вже супу не наллєш. Це Ліна зрозуміла, хоча взагалі була досить безглузда.
Але мама Еміля більше думала про сина.
- Милі мої, як же нам врятувати дитину? Давайте розіб'ємо супницю кочергою!
- Ти що, з глузду з'їхала?! - Вигукнув тато. - Адже супниця коштує чотири чотири крони note 2.
- Спробую я, - сказав Альфред, спритний і кмітливий хлопець.
Вхопившись за обидві ручки супниці, він з силою потягнув її вгору. Ну і що з того? Разом із супницею Альфред підняв і Еміля, тому що Еміль міцно-міцно застряг у супниці. Він так і повис у повітрі, бовтаючи ногами і бажаючи якнайшвидше знову опинитися на підлозі.
Emil i Lönneberga
Nya hyss av Emil i Lönneberga
Än lever Emil i Lönneberga
Emil i Lönneberga © Text: Astrid Lindgren 1963 / Saltkrakan AB
Nya hyss a Emil i Lönneberga © Text: Astrid Lindgren 1966 / Saltkrakan AB
Emil i Lönneberga © Text: Astrid Lindgren 1970 / Saltkrakan AB
© Лунгіна Л.З., спадкоємці, переказ російською мовою, 2013
© Кучеренко Н.В., ілюстрації, 2013
© Оформлення, видання російською мовою. ТОВ «Видавнича група «Азбука-Аттікус», 2013
Всі права захищені. Ніяка частина електронної версії цієї книги не може бути відтворена в будь-якій формі та будь-якими засобами, включаючи розміщення в мережі Інтернет та в корпоративних мережах, для приватного та публічного використання без письмового дозволу власника авторських прав.
© Електронна версія книги підготовлена компанією Літрес (www.litres.ru)
Еміль з Леннеберги
Еміль з Леннеберги – так усі звали одного хлопчика, який жив у цьому самому селі Леннеберзі. Був він страшенно бешкетний і впертий, не те що ти, правда? Хоча на перший погляд здавався милим та слухняним хлопчиком, особливо коли спав.
Хочеш, я тобі опишу його? Ясні блакитні очі, кругла мордочка, рум'яні щоки та копиця сплутаного волосся кольору стиглого жита – ангелок, та й годі! Але ти, мабуть, уже зрозумів, що думати так було б великою помилкою.
У п'ять років він був високим і міцним, як молодий бичок. Жив він, як я сказала, в селі Льонеберзі, вірніше, не в самому селі, а на хуторі під назвою Катхульт, поруч з Льонебергом, розташованим в окрузі Смоланд. І догана в нього була сама смоландська, хоча в цьому, звичайно, його провини не було. Адже у Смоланді усі говорять не так, як у столиці. Ось, наприклад, треба Емілю сказати: Дайте мені кепку! – як сказав би ти чи будь-який інший хлопчик, а він каже: «Де мій кепарик?» Була в нього така сукняна кепочка з маленьким козирком, яку привіз йому з міста батько. Як він їй тоді зрадів! Навіть коли спати лягав, вимагав: Де мій кепарик? Мамі, звичайно, не подобалося, що він спить у сукняній кепці, і вона ховала її від нього. Але він здіймав такий крик, що чути було на іншому кінці Льонеберги: «Де мій кепарик?!»
Три тижні, не менше, не знімав Еміль цю кепку ні вдень ні вночі. Уявляєш, на що вона перетворилася? Зате досяг свого: що хотів, те й робив – а це було йому найважливіше.
Одного разу під Новий рік мама вирішила будь-що змусити його з'їсти тарілку тушкованих бобів - адже вони дуже корисні і в них кладуть багато зелені. Але Еміль відмовився.
- Ти що, вирішив взагалі не їсти зелені?
– Чому? Будь ласка, хоч зараз з'їмо, але справжню зелень, а не всяке там варево.
І він попрямував до ялинки, зірвав колючу гілочку і почав її жувати, правда недовго - дуже вже голки язик кололи.
Тепер ти розумієш, що за впертий хлопчисько був цей Еміль? Він хотів усіма командувати - і мамою, і татом, і хутором Катхульт, і навіть всією Льонебергою! А ось льонебержці цього чомусь зовсім не хотіли.
- Бідолахи Свенсони з хутора Катхульт! – сумно вигукували вони. – У них не хлопчисько, а покарання! Чи ще буде, коли він виросте!
Дурні, дурні льонебержці! Якби вони тільки знали, ким стане Еміль, коли виросте, вони б так не голосили! Адже Еміль, коли виріс великий, став головою сільської управи. А якщо ти не знаєш, що таке голова сільської управи, то можу тобі сказати, що це найшановніша людина в окрузі. І Еміль цього досяг. Ось так то!
Але це потім, а поки Еміль був маленьким і жив із мамою та татом на хуторі Катхульт, поблизу села Леннеберги в окрузі Смоланд.
Папу його звали Антоном Свенсоном, а маму - Альмою Свенсон і мала ще маленьку сестричку Іду. Окрім Свенсонів, на хуторі жили ще працівник на ім'я Альфред та робітниця, яку звали Ліна.
В ті роки на всіх хуторах жили для допомоги у господарстві працівники та працівниці. Працівники орали землю, доглядали коней і биків, косили траву і возили сіно, садили і збирали картоплю, а робітниці доїли корів, мили посуд, до блиску начищали котли та каструлі, няньчили дітей та співали пісні.
Ось тепер ти знаєш усіх мешканців хутора Катхульт поблизу села Льонеберги округу Смоланд. Давай-но їх разом з тобою перерахуємо: тато Антон, мама Альма, сестричка Іда, працівник Альфред і робітниця Ліна та ще два коні, пара биків, вісім корів, три свині, десяток овець, п'ятнадцять курей, один півень, одна кішка та одна собака. Ну і звісно сам Еміль.
Катхульт – дуже гарний хутір! Будинок, пофарбований у червоний колір, стоїть на пагорбі, серед яблунь та бузкових кущів, навколо розкинулися поля, луки, пасовища, а вдалині видно озеро та великий густий ліс. Як спокійно й тихо жилося б у Катхульті, якби не Еміль!
- Ну і бешкетник! - Зітхала Ліна. - Жодного сладу немає з цим хлопчиськом. Коли сам не бешкетує, то з ним неодмінно щось станеться. Зроду таких не бачила!
Але мама завжди брала Еміля під захист:
- Нема чого так на хлопчика напускатися! Що такого страшного? Сьогодні він тільки разок ущипнув Іду та пролив вершки – от і все! Подумаєш! Щоправда, він ще ганяв кішку навколо курника… І все-таки, Ліно, він добрий хлопчик.
І справді, Еміль не був злим. Ось чого про нього ніяк не скажеш! Він дуже любив і Іду, і кішку. Просто він був змушений ущипнути сестричку, бо вона не віддала б йому бутерброд з варенням, а кішку він ганяв, щоб перевірити, чи добре вона стрибає у висоту, тільки й усього!
А ця дурна кішка так і не зрозуміла, що в нього найкращі наміри, і нема нявкала.
Отже, 6 березня Еміль поводився чудово. Він тільки один раз ущипнув Іду, трохи пограв із кішкою і пролив перед сніданком вершки. А більше нічого особливого того дня не сталося.
А тепер я розповім тобі про інші дні з життя Еміля, коли траплялося значно більше всяких подій. Чому, я й сама до ладу не знаю. Чи то Еміль і справді не міг утриматися, щоб не пустувати, як стверджувала Ліна, чи він завжди ненароком потрапляв у різні історії.
Отже, почнемо зі…
коли Еміль потрапив головою в супницю
Цього дня на обід зварили м'ясний бульйон. Ліна перелила його з каструлі в квітчасту супницю. Всі посідали за круглий стіл і з апетитом взялися за їжу. Еміль дуже любив бульйон, тому він сьорбав голосно і квапливо.
- Хіба обов'язково так хлюпати? - Запитала мама.
- Так, - відповів Еміль. - Інакше ніхто не знатиме, що я їм суп.
Бульйон був дуже смачний, усі брали добавку, хто скільки хоче, і зрештою на дні супниці залишилося лише трохи моркви з цибулею. Цим і вирішив поласувати Еміль. Недовго думаючи, він потягся до супниці, присунув її до себе і засунув у неї голову. Всім було чути, як він зі свистом усмоктує гущу. Коли ж Еміль вилизав дно майже насухо, він, природно, захотів витягнути голову з супниці. Але не тут було! Супниця щільно обхопила його чоло, віскі та потилицю і не знімалася. Еміль злякався і схопився зі стільця. Він стояв посеред кухні з супницею на голові, немов у лицарському шоломі. А супниця сповзала дедалі нижче. Спершу під нею зникли його очі, потім ніс і навіть підборіддя. Еміль намагався звільнитися, але нічого не виходило. Супниця наче приросла до його голови. Тоді він почав кричати благим матом. А слідом за ним, з переляку, і Ліна. Та й усі не на жарт злякалися.
- Це пара дрібниць! – відповів Еміль. - Ось так!
Тут у кухню зайшла мама Еміля. І перше, що вона побачила, був Еміль із супницею на голові. Еміль зривав супницю з голови, а маленька Іда верещала. Визирав і Еміль, бо супниця знову міцно сиділа в нього на голові.
Тут мама схопила кочергу і так стукнула нею по супниці, що тільки брязкіт пішов по всій окрузі. Дзинь! - І супниця розлетілася на тисячу дрібних черепків. Уламки дощем посипалися на Еміля.
Тато був у кошарі, але, почувши дзвін, кинувся на кухню. Завмерши на порозі, він мовчки переводив погляд з Еміля на черепки, з черепків на кочергу в руках у мами. Не промовивши жодного слова, тато повернувся і пішов назад у хлів.
Через два дні він отримав від Еміля п'ять ері - все-таки втіху, хоч і невелику.
Ось тепер ти знаєш, який був Еміль.
Ця історія із супницею трапилася у вівторок, двадцять другого травня. Але, може, тобі хочеться почути і про інший витівку Еміля?
Як Еміль підняв на флагшток маленьку Іду
У неділю, десятого червня, у Каттхульті було свято. Очікувалося безліч гостей з Леннеберги та з інших місць. Мама Еміля почала готувати частування ще заздалегідь.
– У копієчку влетить нам це свято, – нарікав тато. – Але бенкетувати так бенкетувати! Нема чого скряжувати! Хоча котлети можна було б ліпити трохи менше.
– Я роблю котлети якісь треба, – сказала мама. - В самий раз. В міру великі, в міру круглі, в міру підсмажені.
І вона продовжувала куховарити. Вона готувала копчену грудинку, телячі фрикадельки, оселедцевий салат і мариноване оселедце, яблучний торт, запеченого вугра, тушковане і смажене м'ясо, пудинги, два величезні сирні коржі і особливу, надзвичайно смачну ковбасу. Покуштувати цієї знаменитої ковбаси гості охоче приїжджали здалеку, навіть із Віммербю та Хультсфреда.
Еміль також дуже любив цю ковбасу.
День для свята видався на славу. Сяяло сонце, цвіли яблуні та бузок, повітря дзвеніло від пташиного співу, і весь хутір Каттхульт, що розкинувся на пагорбі, був чудовий, як сон. Усюди було наведено порядок: двір розчищений граблями до останнього куточка, будинок прибраний, частування приготоване. Все було готове до приїзду гостей. Бракувало тільки одного!
– Ой, ми забули підняти прапор, – сказала мама.
Її слова ніби спонукали тата. Він помчав до флагштока, а слідом за ним мчали Еміль та маленька Іда. Їм хотілося подивитись, як на верхівці флагштока здійметься прапор.
- Здається мені, свято нині буде на славу! - сказала мама Еміля Ліні, коли вони залишилися на кухні вдвох.
- Тільки спочатку треба замкнути Еміля - так буде вірніше, а то як би чого не трапилося, - зауважила Ліна.
Мама Еміля докірливо подивилася на неї, але нічого не сказала.
Мотнувши головою, Ліна пробурмотіла:
- Мені-то що! Поживемо побачимо!
– Еміль – чудовий малюк! – твердо промовила мама.
У віконце було видно, як «чудовий малюк» гасає ніби пригорілий по лужку, граючи з сестричкою. «До чого обидва гарні! – подумала мама. – Ну просто янголятко». Еміль був у своєму смугастому святковому костюмі й у кепці на кучерявій голівці, а пухка Іда – у новій червоній сукні з білим пояском.
Мама посміхнулася. Але, глянувши неспокійно на дорогу, сказала:
– Гості будуть з хвилини на хвилину, аби Антон встиг підняти прапор.
Справа з прапором наче йшла на лад. Але ось досада! Не встиг тато Еміля розгорнути прапор, як зі скотного двору прибіг Альфред і закричав:
– Корова телиться! Корова телиться!
Зрозуміло, то була Брука – та й шкідлива корова! Закортіло їй телитися, коли справ по горло і ще не піднято прапора. Тато кинув прапор і помчав на скотарню. Біля флагштока залишилися Еміль з Ідою.
Закинувши голову, Іда милувалась позолоченим шпилем на верхівці флагштока.
– Як високо! - сказала вона. - Звідти зверху мабуть все бачити до самого Маріаннелунда?
Еміль задумався. Але не надовго.
– А ми зараз перевіримо, – сказав він. - Хочеш, я тебе туди підніму?
Маленька Іда засміялася від радості. Який Еміль добрий! І чого тільки не вигадає!
- Ще б не хотіти! Хочу побачити Маріаннелунд! – сказала Іда.
– Зараз побачиш, – ласкаво та запобіжно пообіцяв Еміль.
Він узяв гачок, до якого прикріплювали прапор, і, міцно зачепивши його за пояс Іди, обома руками потягнув за мотузку.
- Ну їдьмо! – сказав Еміль.
– Хі-хі-хі! – засміялася маленька Іда.
І поїхала нагору. На верхівку флагштока. Потім Еміль спритно закріпив мотузку внизу, точнісінько як робив тато. Йому зовсім не хотілося, щоб Іда впала вниз і розбилась. І ось вона вже висить нагорі так само надійно і красиво, як раніше раніше висів прапор.
- Бачиш Маріаннелунд? – закричав Еміль.
- Не-а, - відгукнулася маленька Іда, - тільки Леннеберг.
- Ека невидаль, Леннеберга ... Тоді, може, спустити тебе вниз? - Запитав Еміль.
- Не-а, поки ні! - Закричала Іда. – Дивитись на Леннебергу теж цікаво… Ой, гості їдуть!
І вірно, до Каттхульту приїхали гості. Лужайка перед скотарем була вже вся забита возами та кіньми. Але ось гості ринули у двір і поважно попрямували до будинку. Попереду йшла сама фру Петрель. Вона приїхала на дрожках з Віммербю тільки для того, щоб скуштувати ковбаси мами Еміля.
Так, фру Петрель була шикарна дама в капелюсі зі страусовим пір'ям і вуаллю.
Фру Петрель із задоволенням озирнулася. Каттхульт завжди був на диво гарний, а зараз, залитий сонячним світлом, у яблуневому та бузковому кольорі, він здавався особливо святковим. І навіть прапор був піднятий. Так, піднятий. Фру Петрель побачила його, хоч і була трохи короткозора.
Прапор? Раптом фру Петрель збентежилася. І чого тільки не спаде на думку цим Свенссонам з Каттхульта, просто дивуєшся!