یادداشت های درسی برای گروه دوم خردسال "قوانین ایمنی برای کودکان". طرح درس (گروه نوجوانان) با موضوع: طرح درس "بازی کوچک" در مورد ایمنی آتش سوزی در گروه دوم نوجوانان
گروه "الف"
موضوع: "قوانین"
ایمنی برای
نوزادان."
مربی سوتیف
آلبینا واسیلیونا.
MBDOU شماره 96،
ولادیکاوکاز.
هدف: -کودکان را با قوانین اساسی آشنا کنید ترافیک.
یک ایده از یک چراغ راهنمایی ارائه دهید؛ معنی سیگنال های سبز و قرمز را درک کنید.
پاسخ دادن به سوالات را بر اساس متن یاد بگیرید.
استفاده از رنگ را در حین نقاشی یاد بگیرید.
به معرفی کودکان ادامه دهید فرم غیر متعارفنقاشی (با انگشتان).
در کودکان توانایی گوش دادن به معلم و هماهنگ کردن حرکات با قوانین را در کودکان ایجاد کنید.
نام رنگ های اصلی (قرمز، زرد، سبز) را ثابت کنید.
مواد:جاده، تابلوی جاده «گذرگاه عابر پیاده»، چراغ راهنمایی، گذرگاه گورخر، میمون، برگه های آلبوم با تصویر چراغ راهنمایی (بدون رنگ) برای هر کودک.
تکنیک های روشی: وضعیت بازی"یافتن حمل و نقل مناسب برای سفر"؛ مکالمه معلم و بچه ها؛ ظاهر اسباب بازی ها و تاریخچه آنها. D/I "قرمز، زرد، سبز"؛ سوالات برای کودکان
پیشرفت کلاس.
VOSP.بچه ها، حالا ما می رویم سفر جالب. اما چه خواهیم کرد؟ فکر می کنید از چه چیزی می توانید در سفر خود استفاده کنید؟ (به پاسخ های بچه ها گوش دهید). یا شاید حمل و نقل مناسبی در گروه خود داشته باشیم؟ بیایید نگاه بیندازیم. (اتوبوس پیدا می کنیم). بچه ها میتونم با اتوبوس سفر کنم؟ (آره).
ببین، این اتوبوس ها به ما آمده اند تا ما را به سفر ببرند. (هر بچه یک اتوبوس سوار می شود، پشت سر معلم صف می کشد و با آهنگ سوار می شود).
آهنگ: ما می رویم، می رویم، می رویم به سرزمین های دور،
همسایه های خوب دوستان شاد,
لذت می بریم و آهنگ می خوانیم.
و آهنگ در مورد نحوه زندگی ما صحبت می کند.
ترا تا تا، ترا تا، گربه با خود می بریم.
سیسکین، سگ، پتکا قلدر،
یک میمون، یک طوطی، این شرکت است.
اینجا هستیم، اتوبوس ها را در گاراژ بگذارید و روی صندلی ها بنشینید. به اطراف نگاه کنید همه چیز اینجا بسیار جالب است. این کشور "امن" نامیده می شود. اینجا به همه یاد می دهند که چگونه در خیابان رفتار کنند.
بچه ها به من بگویید ماشین ها کجا می روند؟ (در راه). درست است، جاده نام دیگری دارد - جاده(تکرار)، و وقتی مردم به خیابان می روند تبدیل می شوند عابرین پیاده(تکرار) و راه می روند پیاده رو(که کلمه جالب، تکرار کن). میدونی این چیه خط عابر پیاده? اینها نوارهای سفیدی هستند که درست روی جاده نقاشی شده اند.
U محل عبور عابر پیادهتابلویی هم گذاشتند (مثل این). همچنین به این معنی است که عابران پیاده می توانند از جاده در اینجا عبور کنند. به من بگو این علامت چه شکلی است؟ (مربع). چه رنگی؟ (آبی)، و شکل داخل مربع چیست؟ (مثلث). مثلث چه رنگی است؟ (سفید). آفرین.
میدونی یه میمون اومده به ما سر بزنه اسمش چیچیه. آیا می خواهید او را ملاقات کنید؟ بعد بیا بهش زنگ بزنیم (نام).
چیچی.سلام بچه ها. اومدم یه داستانی که برام پیش اومد برات تعریف کنم. می خواهید گوش کنید؟
داستان میمون. (گفتگوی میمون و گورخر).
یک روزتلفنی با دوست گورخرم آلیس تماس گرفتم و از او دعوت کردم تا با من در پارک قدم بزند. او موافقت کرد. مال خودم را پوشیدم لباس مورد علاقه، کلاه و رفت بیرون. آلیس قبلاً منتظر من بود. پشت آلیس نشستم و رفتیم. اول پیاده رو رفتیم و بعد باید از جاده رد می شدیم.
آلیس، سریع از جاده عبور کن، می بینی که یک ماشین هم وجود ندارد.
نه، شما نمی توانید از جاده عبور کنید، حتی اگر یک ماشین در این نزدیکی وجود نداشته باشد و شما نتوانید از جاده اینجا عبور کنید. باید دنبال گورخر بگردیم. 2
گورخر؟ چرا دنبالش بگردی، اینجایی؟
ما به یک گورخر دیگر نیاز داریم.
معلم. بچه ها، آیا می دانید آلیس در مورد چه گورخری صحبت می کند؟ (پاسخ های کودکان). البته، در مورد گذرگاه عابر پیاده - نوارهای سفید رنگ درست در جاده.
چی چی. چرا به این گذرگاه "گورخر" می گویند؟
آلیس. چون او هم مثل من راه راه است: نوار سفید، یک راه راه سیاه ، دوباره یک نوار سفید ، فقط راه راه ها نه پشت من ، بلکه درست در جاده نقاشی شده بود. شما آن را می بینید و در کنار آن یک تابلوی مخصوص "گذرگاه عابر پیاده" وجود دارد.
چی چی. - و در کنار علامت چیست؟
آلیس. - حالا این را از بچه ها می پرسیم. به چیچی بگو این چیه؟ (چراغ راهنمایی و رانندگی). بله، آفرین، چراغ راهنمایی به ما کمک می کند تا از جاده عبور کنیم. او به ما خواهد گفت که چه زمانی می توانیم از جاده عبور کنیم.
چی چی. - چراغ راهنمایی می تواند صحبت کند؟
آلیس.- نه با حرف، بلکه با چشم به ما خواهد گفت.
چی چی.- چشم ها؟.
آلیس. - بله با چشم. او 3 چشم درخشان دارد: قرمز، زرد و سبز. اما آنها یکباره روشن نمی شوند، بلکه یک به یک روشن می شوند. و تردد در جاده را تنظیم می کنند تا تصادفی رخ ندهد. من آهنگی در مورد چراغ راهنمایی می شناسم، بیا آن را بخوانیم.
برای مدت طولانی کمک می کند
چراغ راهنمایی برای عابران پیاده
او به ما علامت می دهد
صبر کن یا برو
چراغ راهنمایی، چراغ راهنمایی، دستیار ما برای مدت طولانی ...
بنابراین ما از جاده عبور کردیم و همه قوانین را رعایت کردیم.
اکنون خواهیم دید که چگونه شما از چراغ راهنمایی در خیابان اطاعت می کنید. (دقیقه فیزیکی). "بیا از جاده عبور کنیم." معلم رنگ های چراغ راهنمایی را نشان می دهد و بچه ها نگاه می کنند و به سمت چراغ راهنمایی مورد نظر در کنار گذرگاه گورخر حرکت می کنند. آفرین، تمام چراغ های راهنمایی را درست دنبال کردی.
مربی. و می دانید، فرزندان ما شعرهایی در مورد چراغ راهنمایی می دانند. به آنها گوش کن.
او در خیابان عریض است
مهمترین فرمانده
چشمانش رنگی است
نه چشم بلکه سه چراغ
او به نوبت با آنها همراه می شود
از پایین به من نگاه می کند.
مهیب و جدی به نظر می رسد،
چراغ راهنما لنگی
هم مودب است و هم سختگیر
او در سراسر جهان مشهور است. 3
کنار جاده مثل یک افسانه است
پرنده سه چشم روی یک قطب زندگی می کند
همه چیز چشمک می زند و چشمک می زند
یک لحظه خوابش نمی برد
اینها بچه های بزرگی هستند. میدونی چراغ راهنمایی یعنی چی؟
چراغ قرمز ---- بدون عبور. نور زرد ----- آماده شوید. چراغ سبز --- برو
می دانید بچه ها چراغ راهنمایی برای شما چراغ های راهنمایی کوچک به عنوان هدیه آورده بود، اما در حالی که او آنها را حمل می کرد، باد وارد شد و تمام چشم های سیگنال را پاره کرد و با خود برد. الان رنگ نشده اند. و میدانی، ما ناراحت نمیشویم، حالا خودمان آنها را رنگ میکنیم، دوست داری؟
اولین نور چیست؟ دومین؟ سوم؟ بیایید آنها را با انگشتان خود رنگ کنیم. خوب حالا همه چیز مرتب است. چراغ های راهنمایی خود را به من نشان دهید - چقدر زیبا هستند، آفرین. و ما بچه ها باید به مهد کودک برگردیم. بیا سوار اتوبوسمون بشیم با یه آهنگ بریم اینجا هستیم. بیایید اتوبوس ها را در گاراژ بگذاریم.
نتیجه: به من بگو - کجا بودیم؟
ماشین ها کجا می روند؟
مردم وقتی بیرون می روند چه می شوند؟
عابران پیاده کجا می روند؟
در جاده چه خبر است؟
چراغ راهنمایی چند چشم دارد؟
کدام؟ قرمز، زرد، سبز چه می گوید؟ سفر ما به پایان رسید. متشکرم.
خلاصه
فعالیت های آموزشی مستقیم
رشته آموزشی "رشد شناختی"
موضوع: " مسابقه بزرگ نیست!»
گروه سنی 2 گروه خردسالان
آماده شده توسط:
Ustinova G.A.
معلم 1
دسته صلاحیت
دونگوز، 2015.
اهداف:
- ایجاد درک کودکان از اشیاء خطرناک آتش سوزی که نمی توانند به طور مستقل استفاده شوند.
- ارائه این ایده که آتش نه تنها می تواند برای شخص مفید باشد، بلکه آسیب نیز می رساند تا احساس خطر آتش سوزی را ایجاد کند.
- دانش کودکان را در مورد حرفه آتش نشان و تجهیزاتی که به فرد در خاموش کردن آتش کمک می کند، تثبیت کنید.
- تعمیق و منظم کردن دانش کودکان در مورد علل آتش سوزی؛ کودکان را با شماره "01" آشنا کنید، به آنها یاد دهید که چگونه از طریق تلفن با آتش نشانی تماس بگیرند.
- تقویت دانش کودکان در مورد قوانین ایمنی آتش
کار مقدماتی:
- تماشای افسانه "خانه گربه" اثر S. M. Marshak.
- حفظ اشعار در مورد آتش؛
- کار با مواد نمایشی "قوانین ایمنی آتش نشانی"؛
- بازی های ماشین آتش نشانی
مواد برای درس:تصاویر نمایشی: آتش نشان، شومینه، آتش سوزی، آتش. لوازم خانگی; اسباب بازی - ماشین آتش نشانی; تلفن.
پیشرفت درس
1. لحظه سازمانی.
بچه ها، حالا یک معما به شما می گویم، وقتی حدس زدید متوجه خواهید شد که امروز در مورد چه چیزی صحبت خواهیم کرد. پس با دقت گوش کنید:
سرخ می کنم، بخارپز می کنم و می پزم،
من می توانم در خانه همه باشم.
آدم ها چند ساله هستند
من گرما و نور میآورم.
من تو را می سوزانم - به من دست نزن.
خودم را صدا می زنم... (آتش).
درست است، آتش است! امروز در مورد آتش سوزی با شما صحبت خواهیم کرد.
2. مکالمه "نور آتش"
- آیا تا به حال آتش دیده اید؟ (شمع، آتش)
در مورد آتش صحبت کنید. او چگونه است؟ (نمایش تصاویر - روشن، داغ، خطرناک)
آیا آتش می تواند مفید باشد؟ (آتش در آتش - گرم می کند، روشن می کند، به تهیه غذا کمک می کند؛ آتش در شومینه - گرم می کند، روشن می کند)
از کجا آتش می گیرند؟ (کبریت، فندک)
(صدای میو شنیده می شود)
بچه ها گوش می کنید؟(بچه گربه ظاهر می شود)
بچه ها ببین کی اومده به ما سر بزنه؟ (گربه با پنجه بانداژ شده)
بچه گربه، به بچه ها بگویید چه اتفاقی برای شما افتاده است؟
پنجه ام را سوزاندم
چگونه این اتفاق افتاد؟
تصمیم گرفتم با کبریت بازی کنم، می خواستم آتش بزنم.
بچه ها، شما می توانید مسابقات را بگیرید. (نه).
بیایید به بچه گربه بگوییم وقتی کبریت را برمی دارید چه اتفاقی می افتد.
4. ورزش بدنی
کبریت خطرناک است، /کودکان انگشتان خود را تکان می دهند./
فقط آنها را لمس کنید -
فورا ظاهر شوید / دستان خود را بالا ببرید و حرکت کنید
آتش روشن! انگشتان،/
اول کوچک، /دستها در مقابل شما./
و سپس بزرگ، بزرگ! /دستها بالا، انگشتان در حال حرکت./
نسیم وزید/وزید./
و آتش خاموش شد. /آنها تسلیم می شوند./
5. مکالمه "آتش و همه چیز مرتبط با آن"
در آپارتمان های ما، بچه ها، اشیاء زیادی وجود دارد که می توانند به راحتی آتش بگیرند، بنابراین همه بزرگسالان و کودکان باید بسیار مراقب آتش باشند.
چه وسایلی در خانه آتش می گیرند؟ (اجاق گاز، اتو، پریز، کبریت، فندک).
آتش سوزی بسیار خطرناک است. مبلمان، لباس ها، اسباب بازی ها و حتی افراد می توانند در آتش بزرگ بسوزند. بچه ها، اگر اتفاق بدی بیفتد - آتش سوزی، با چه کسی تماس بگیریم؟ (به آتش نشانی)
چه شماره ای؟ (01)
هر شهروندی می داند
در صورت آتش سوزی، در صورت آتش سوزی
شماره گیری "01"
بیایید سعی کنیم این شماره را در تلفن شماره گیری کنیم.
(با تلفن 01 شماره گیری کنید)
نام دستگاه خاموش کننده آتش چیست؟ (تصویر تظاهرات - ماشین آتش نشانی)
نگاه کنید و به من بگویید ماشین آتش نشانی چه تفاوتی با سایر وسایل نقلیه دارد؟ (قرمز است، با نردبان، وقتی سوار می شود صدای سرنا می آید)
صدای سرنا چگونه است؟ (اوه، اوه، اوه)
افرادی که آتش را خاموش می کنند چه نام دارند؟ (تصویر تظاهرات - آتش نشانان)
6. معماها.
بچه گربه: من همه چیز را می فهمم. آیا می توانم برای بچه ها معماها بگویم؟
1. زغال سنگی روی زمین افتاد،
کف چوبی آتش گرفته بود
نگاه نکن منتظر نمانید، نایستید
و آن را با ... (آب) پر کنید.
2. اگر خواهران کوچک
روشنایی کبریت در خانه
چه کاری باید انجام دهید؟
بلافاصله آن مسابقات ... (برداشتن).
3. او پرواز کرد، وزوز کرد و به سرعت مشغول به کار شد.
او آب داد و آبیاری کرد، همین - خطر تمام شد (ماشین آتش نشانی).
4. باید با آتش بجنگیم
ما با آب شریک هستیم.
مردم واقعا به ما نیاز دارند
پس ما کی هستیم؟ ... (آتش نشانان).
7. قوانین ایمنی آتش در آیه.
بچه ها بیایید قوانین ایمنی در برابر آتش را به بچه گربه یادآوری کنیم.
برای سرگرمی و بازی
کبریت نبرید!
دوست من با آتش شوخی نکن.
تا بعدا پشیمان نشویم!
خودت آتش روشن نکن
و به دیگران اجازه نده!
حتی کوچولو هم یک چشمک است
نه چندان دور از آتش!
گاز در آشپزخانه، جاروبرقی،
تلویزیون و اتو
بگذارید فقط بزرگسالان روشن شوند
دوست ارشد قابل اعتماد ما!
انشالله قد کوچیک باشیم
فقط رشد ربطی نداره!
ما همیشه برای بزرگسالان آماده ایم
کمک به مبارزه با آتش!
8. آزمایش کنید.
حالا بچه ها بیایید ببینیم چطور می توانید آتش را خاموش کنید.
دو شمع روشن کن یکی را با آب و دومی را با ماسه خاموش کنید.
9. بازی "آتش را خاموش کن".
دو تیم. بچه ها از داخل تونل می خزند (قطره های آب هستند) و پس از خاموش کردن آتش، اسباب بازی ها را نجات می دهند.
10. بازی "سقوط، کف زدن".
خوب، بچه گربه، همه چیز را به یاد می آوری. (آره).
اکنون آن را بررسی کنیم. و بچه ها به شما کمک خواهند کرد.
شرایط بازی: اگر بچه ها کار درست را انجام دهند -کف زدن اگر درست نیست -پا زدن کودکان در یک دایره ایستاده اند.
الان میدونم دوستان
که نمی توانی با آتش بازی کنی (کف زدن).
کبریت ها با شادی می سوزند
من با آنها بازی خواهم کرد (پایکوبی).
روما پشت در خانه دوید،
آنجا با آتش بازی می کند (پایکوبی).
او خطرناک است، ماشا می داند
اتو دیگر روشن نمی شود (کف زدن).
ویکا و ورا در حال بازی هستند،
روی اجاق گاز روشن می شود (پایکوبی).
حالا بچه ها همه می دانند
چرا نمی توانی با آتش بازی کنی؟ (آره).
11. خلاصه.
بچه ها یادتون باشه این قوانینه و تو، بچه گربه، می دانی که بازی با کبریت...ممنوع است، در غیر این صورت فاجعه رخ خواهد داد. اما در صورت آتش سوزی باید با شماره تماس ... 01. و چه کسی خواهد آمد ... آتش نشانان، و در چه ... بر روی ماشین آتش نشانی.خوب بچه گربه، خوب شو و به ما سر بزن.
هدف: ایجاد توانایی در کودکان برای پیش بینی موقعیت های تهدید کننده زندگی که سلامت آنها و دیگران را تهدید می کند، توانایی جلوگیری از عواقب آن. توسعه احتمالیموقعیت های داده شده
مواد برای درس: پوستر با موضوع: "خطرات در خانه"، دیسک با بازی، کامپیوتر
پیشرفت درس:
مربی: بچه ها، فکر می کنید ایمنی چیست؟ (پاسخ های کودکان). جان هر آدمی ارزش دارد. و هدف اصلی درس ما یادآوری خطراتی است که زندگی و سلامتی شما را تهدید می کند و چگونه از آنها پیشگیری کنید. به من بگو کجا ممکن است خطر در کمین ما باشد؟ (در خیابان، در شهر، در جنگل، در ساحل یک مخزن و حتی در خانه).
امروز در مورد خطراتی که ممکن است در خانه با آنها مواجه شویم با شما صحبت خواهیم کرد.
بیایید نگاهی به پوستر بیاندازیم. در اینجا چه چیزی نشان داده شده است؟ (پاسخ های کودکان)
مربی: اکنون همه خانه ها دارای اجاق های برقی هستند. چرا؟
کودکان: ممکن است سوخته شوید، ممکن است آتش سوزی شود، ممکن است برق گرفتگی و غیره وجود داشته باشد.
مربی: بله، جریان خطرناک است، اما بدون آن بسیاری از وسایل در آپارتمان ما کار نمی کنند. این دستگاه ها با جریان الکتریکی کار می کنند. نام آن ها چیست؟ آنها برای چه مواردی مناسبند؟ (پاسخ های کودکان)
مربی: به اطراف نگاه کنید، چه وسیله ای در گروه خود داریم که با جریان الکتریکی کار می کند؟
کودکان: ضبط صوت، کامپیوتر
مربی: برای اینکه آنها کار کنند چه باید کرد؟
کودکان: روشن کنید، دوشاخه را در پریز قرار دهید.
مربی: این کار باید بسیار با احتیاط انجام شود، نه کشیدن بند ناف، به نظر شما چرا؟ آیا می توان قلم یا خودکار را در پریز قرار داد؟ چرا که نه؟
پاسخ کودکان: ………………
مربی: مسخره نکنید برق- با درد گاز می گیرد.
حالا بیایید کمی استراحت کنیم.
استراحت ما یک دقیقه تربیت بدنی است،
در صندلی های خود بنشینید:
یک بار - نشستند، دو بار - ایستادند.
همه دستشان را بالا بردند.
نشست، ایستاد، نشست، ایستاد
انگار وانکا وستانکا شدند.
و بعد شروع کردند به تاختن،
مثل این است که ما یک توپ الاستیک هستیم.
مربی: با چه چیزهای دیگری نباید بازی کرد؟ چرا؟
کودکان: با کبریت، با مواد شیمیایی خانگی……….
مربی: بچه ها، به من بگویید، چه نوع آسیب هایی می توانید در خانه داشته باشید؟
کودکان: خراشیدگی، خراشیدگی، سوختگی، کبودی،
مربی: چگونه می توان از چنین آسیب هایی جلوگیری کرد؟ (پاسخ های کودکان)
مربی:
حالا بیایید معماها را با شما حل کنیم
در یک خانه چوبی
دورف ها زندگی می کنند.
همچین آدمای مهربونی
به همه چراغ می دهند.
(پاسخ: مسابقات)
از زندان صد خواهر
در فضای باز منتشر شد.
آنها را با دقت می گیرند
سرم را به دیوار مالیدم،
آنها ماهرانه یک و دو ضربه می زنند -
سرت روشن میشه
(پاسخ: مسابقات)
خانه حباب شیشه ای است،
و نوری در آن زندگی می کند.
در طول روز می خوابد
و چگونه بیدار می شود -
با شعله ای روشن روشن می شود.
از بیرون شبیه گلابی است
در طول روز بیکار می ماند
و در شب خانه را روشن می کند.
(پاسخ: لامپ)
جلو و عقب
کشتی بخار در حال پرسه زدن است.
بس کن - وای!
دریا سوراخ خواهد شد!
(پاسخ: آهن)
من سنگینم
داخلش آتش است
جایی که من بروم صاف خواهد بود،
من در آتش هستم، به من دست نزن!
(پاسخ: آهن)
آفرین بچه ها، حالا بیایید یک بازی با شما انجام دهیم (بازی در رایانه) (دیسک 5 "کارشناس امنیتی")
خلاصه درس:
مربی: آفرین بچه ها. بیایید به یاد بیاوریم که امروز در مورد چه چیزی صحبت کردیم؟ چه اقلام خطرناکی ممکن است در خانه وجود داشته باشد؟ چرا؟
موضوع:"ایمنی جاده"
هدف:گسترش جهت گیری در فضای اطراف.
وظایف: 1. مفاهیم «خیابان»، «جاده»، کار راننده، چراغ راهنمایی و قوانین عبور از خیابان را معرفی کنید.
- تقویت دانش رنگ های اصلی (سبز، زرد، قرمز)
- دانش کلمات را گسترش دهید.
پیشرفت درس:
- زمان سازماندهی
تکنیک بازی اجتماعی "طناب"
معلم: بچه ها، سریع پیش من بیایید، من یک چیز جالب برای شما دارم. ابتدا باید در یک دایره بنشینیم. یک طناب جادویی به ما کمک خواهد کرد. (معلم یک طناب روشن در دست دارد که انتهای آن به هم بسته شده است. طول طناب به تعداد بچه ها بستگی دارد) سریع طناب را بگیرید. از آنجایی که لبه های طناب گره خورده است، کودکان به راحتی و به سرعت می توانند دایره ای بسازند.
خوب، آیا دایره زوج به دست آوردیم؟ حالا بیا همه بشینیم و من با تو هستم. (بچه ها و معلم روی فرش می نشینند).
معلم ماشین را به بچه ها نشان می دهد.
بچه ها من چه چیزی در دست دارم؟
چه کسی ماشین را می راند؟
راننده کجا می نشیند؟
در کابین خلبان.
ماشین چه قطعات دیگری دارد؟
فرمان، چرخ، بدنه، چراغ جلو….
راننده به سرعت ماشین را می راند. او با دقت کار می کند و به نحوه رانندگی ماشین های دیگر نگاه می کند. ماشینها در جاده میروند و عابران پیاده روی پیادهرو راه میروند.
بگذارید اکنون تصور کنیم که همه ما راننده هستیم. معلم فرمان به بچه ها می دهد. پس بیا سوار ماشین ها بشیم، فرمان رو محکم بگیریم و بریم.
بچه ها شروع به حرکت در گروه می کنند و وانمود می کنند که ماشین هایی هستند که در امتداد جاده رانندگی می کنند.
2. وضعیت مشکل:
بچه ها با هرج و مرج حرکت می کنند، آنها با یکدیگر تداخل می کنند.
معلم می پرسد: "چرا فکر می کنید سفر کردن برای ما اینقدر ناخوشایند است؟"
پاسخ بچه ها ممکن است پاسخ دادن به کودکان برایشان مشکل باشد، سپس معلم توضیح می دهد که ماشین ها نمی توانند آنطور که می خواهند رانندگی کنند. آنها فقط در جاده رانندگی می کنند و قوانین راهنمایی و رانندگی را رعایت می کنند.
- بچه ها، امروز یک مهمان بسیار مهم به درس ما آمد. من به شما نمی گویم او کیست، شما باید خودتان حدس بزنید.
معلم معما می پرسد.
"چشم هایم را پلک می زنم
بی امان روز و شب.
من به ماشین ها کمک می کنم
من هم میتونم کمکت کنم"
(چراغ راهنمایی و رانندگی.)
همچنین مطالب جالبسراسر دنیا:
3.کشف یک چیز جدید
معلم چراغ راهنمایی را بیرون می آورد.
کودکان به چراغ راهنمایی نگاه می کنند، همراه با معلم به یاد می آورند که به کدام چراغ می توانند بروند و روی کدام چراغ باید بایستند.
بچه ها، چراغ راهنمایی می خواهد با شما بازی کند بازی جالب"ماشین ها و عابران پیاده"
برای انجام این کار، باید به گروههای عابران پیاده و خودروها تقسیم شویم. به ما کمک خواهد کرد کیسه جادویی. (معلم کیفی دارد که در آن عکس هایی از ماشین ها و افراد وجود دارد. بچه ها به نوبت از روی کیف نقاشی می کشند) هرکس ماشین را بیرون بکشد راننده خواهد بود و هرکس که آن شخص باشد عابر پیاده خواهد بود.
پهن شده روی فرش تصویری از یک جاده با گذرگاه عابر پیاده است. (این کار را می توان روی کاغذ دیواری انجام داد).
کودکان در مکان های اصلی خود می ایستند: اتومبیل ها در جاده، عابران پیاده در نزدیکی گذرگاه عابر پیاده.
معلم به عابران پیاده فرمان می دهد چراغ سبز. ماشین ها پارک شده اند و عابران پیاده در حال عبور از جاده هستند. قرمز برای عابران پیاده - اتومبیل ها شروع به حرکت می کنند. بازی در صورت تمایل دو یا سه بار تکرار می شود. کسانی که راننده بودند عابر پیاده می شوند و بالعکس.
4 بازتاب:
بچه ها بازی Traffic Light رو دوست داشتید؟
- در طول بازی از چه قوانینی پیروی می کردیم؟
- چرا وقتی بدون قاعده بازی کردیم، هیچ چیز برایمان درست نشد؟
- و در جاده واقعی، اگر قوانین عبور از خیابان را رعایت نکنید چه اتفاقی می افتد؟
- نوارهای سفید روی جاده چه نام دارند؟
اکنون می دانید که چگونه از خیابان به درستی عبور کنید. بیایید عصر این قوانین را به مادر و پدرمان بگوییم، اگر آنها آنها را فراموش کردند.
عنوان: یادداشت های درس در مورد دنیای اطراف در دوم گروه جوان تر"ایمنی جاده"
سمت: معلم رده اول صلاحیت
محل کار: MBDOU شماره 167
مکان: کراسنویارسک، منطقه کراسنویارسک