GCD آموزش کار. طرح درس (گروه میانی) در مورد موضوع. خلاصه درس فعالیت کارگری در گروه میانی درس کار در گروه میانی
تاتیانا کنستانتینوا
طرح کلی درس آموزش کار در گروه میانی "سفر به سرزمین گل ها"
طرح کلی یک درس در گروه متوسطه در مورد آموزش کار
« سفر به سرزمین گلها» .
انجام: Konstantinova T.V.
درس آموزش کار در گروه متوسط.
« سفر به سرزمین گلها» .
هدف: ادغام ایده های ابتدایی در مورد فضای داخلی گیاهان: گیاه دارای ساقه، برگ; برگها سبز هستند؛ این گیاه در یک گلدان با خاک و زهکشی کاشته می شود. ادغام دانش در مورد نام گیاهان داخلی؛ قادر به تشخیص گیاهان داخلی از گیاهان باغی باشد.
تقویت توانایی مراقبت از داخل خانه گیاهان: آب، خاک گلدان را شل کنید، برگها را پاک کنید. هر کاری را که لازم است انجام دهید؛ الگوریتم کاشت گیاه آپارتمانی را به کودکان نشان دهید.
پرورش استقلال، حسن نیت ، تمایل به کمک.
پیشرفت درس.
1. سازمان. لحظه (بچه ها وارد می شوند گروه، سلام برسان، معلمشعر می خواند).
صبح زود، یک نفر عجیب
به پنجره ام نگاه کرد
یک لکه زرد روشن روی کف دست ظاهر شد.
"این خورشید آمده است،
انگار دستی دراز شده است،
پرتو نازکی از طلا،
و مانند اولین دوست صمیمی خود
به من سلام کرد.
بچه ها این شعر در مورد چیه؟ (در مورد خورشید)
پرتوهای سخاوتمند خورشید مانند دستان مهربان مادری است که در آغوش می گیرد، نوازش می کند، با گرمای خود گرم می شود.
آفتاب سحرآمیز همه ناله ها را آب کرد و دل پر از مهربانی شد و
باشد که من و شما امروز روز خوبی داشته باشیم.
من شما را دعوت می کنم سفر، در یک شگفت انگیز سرزمین گلها.
آیا میخواهی به آنجا بروی؟
نظرت چیه، من و تو چطور باید به این سمت برویم
کشور?
(مهربان، مهربان، توجه، دلسوز)
من در چشمان شما مهربانی، محبت، توجه، مراقبت، عشق - همه اینها را می بینم
کیفیت عالی برای ما بسیار
در مورد نیاز خواهد بود مسافرت رفتن. راه افتادیم، دست همدیگر را بگیریم.
ما راه ها را می رویم، راه ها را می رویم
همه ما بسیار باهوش، شیرین، زیبا هستیم
خیلی دوستانه می رویم و می رویم بیایید به سرزمین گلها. (معلمکودکان را به سمت میزهایی هدایت می کند که روی آن گیاهان مختلف داخلی وجود دارد)
پس به خود رسیدیم سرزمین گلها. ببین اینجا چقدر زیباست، چقدر
رنگ ها، دوست داری؟
آیا می خواهید با آنها بازی کنید؟
بسیار جالب وجود دارد یک بازی: "یک دو سه - یک گل پیدا کن!"» .
آفرین به همه گل ها را درست حدس زد!
بچه ها حالا بیایید در موردش شعر بگوییم گل ها.
روز یخبندان بیرون از پنجره خس خس می کند! ایستاده روی پنجره گل روشنآب می دهم، از آن مراقبت می کنم، نمی توانم آن را به کسی بدهم! مالینوف گلبرگ ها به رنگ شکوفا می شوند، انگار چراغها واقعاً می سوزند، خیلی روشن است، خیلی خوب است، خیلی شبیه به افسانه مادرم است.
حالا معما را حدس بزنید.
روی پنجره های گلدانی با سینی بایستید
آنها عاشق زمین و آب، خورشید و هوا هستند، (گیاهان آپارتمانی)
بچه ها ما کجا هستیم؟ گروهآیا گیاهان سرپوشیده زندگی می کنند؟ (در یک منطقه طبیعی)
گیاهان داخلی چیست؟ (اینها گیاهانی هستند که در یک اتاق زندگی می کنند، یعنی در داخل خانه)
گیاهان برای رشد به چه شرایطی نیاز دارند؟ (آب، هوا، زمین، خورشید، عشق و مراقبت)
(نمایش تصاویر)
گیاهان آپارتمانی چه قسمت هایی دارند؟ (ساقه، ریشه، برگ، گل ها)
گیاهان چگونه برای مردم مفید هستند؟ (دارویی، تصفیه کننده هوا، ایجاد شادی)
بچه ها روی میز عکس هایی از گیاهان داخل سالن هست، بگید چه گیاهان داخلی رو می شناسید؟
آیا می توان آن را طوری ترتیب داد که در خانه، در برای گروه همیشه تابستان بود? (بله باید زیاد بکارید رنگ ها)
کجا دیگر می توانند رشد کنند؟ گل ها? (در چمنزار، مزرعه، حیاط، باغ، پارک)
بخور گل ها، که خود به خود رشد می کنند، اما وجود دارند گل هاکه توسط یک شخص مراقبت می شود، بدون مراقبت از یک شخص اینها گلها خواهند مرد.
بچه ها میدونید چطوری مراقبت کنید گل ها، گیاهان سرپوشیده؟ (پاسخ های کودکان) (نام موجودی)
بیایید پیش بند بپوشیم و از گیاهان داخل خانه مراقبت کنیم.
بیایید با توزیع شروع کنیم وظایف شغلی.
بچه ها بیایید ضرب المثل های مربوط به آن را به خاطر بسپاریم کار یدی، (کودکان از گیاهان مراقبت می کنند و
ضرب المثل ها می گویند)
آیا آن را دوست داشتید "جادویی سرزمین گلها» ?
ما آنجا چه کردیم؟ (مراقبت از گیاهان)
خوب، اکنون زمان خداحافظی و بازگشت به مهد کودک است.
"شستن لباس عروسک."
هدف:آموزش کار با هم در یک دنباله خاص:
به کودکان بیاموزید لباس های شسته شده را به رنگ های رنگی و سفید مرتب کنند.
یاد بگیرید که لباس ها را کاملاً صابون کنید و بین دستان خود بمالید.
یاد بگیرید که به طور کامل آبکشی کنید، فشار دهید، صاف کنید و روی طناب آویزان کنید.
ایجاد مهارت در کار با آب (شستن لباس)
دقت و کمک متقابل را پرورش دهید.
تجهیزات: پارچه روغنی، لگن، سطل، ظروف صابون با صابون، طناب، کهنه، پیش بند، گیره رخت.
پیشرفت کار:
1. بخش مقدماتی:
بچه ها میخوام معماها رو بهتون بگم
اگر دستان شما اپیلاسیون شده است،
اگر لکه هایی روی بینی شما وجود دارد،
اونوقت اولین دوستمون کیه؟
آیا آلودگی را از صورت و دستان شما پاک می کند؟
چیزی که مادر بدون آن نمی تواند زندگی کند
بدون پخت و پز، بدون شستشو،
بدون آن مستقیماً خواهیم گفت
آیا انسان باید بمیرد؟
برای اینکه باران از آسمان ببارد،
تا گوش های نان رشد کنند،
برای حرکت کشتی ها -
ما نمی توانیم بدون ... (آب) زندگی کنیم
مثل یک موجود زنده دور می لغزد.
اما من او را بیرون نمی گذارم.
فوم با فوم سفید
و هنگام شستشو تنبلی نکنید (صابون)
آنها به دنبال آب می روند -
آنها آوازهای صوتی می خوانند،
و آنها برمی گردند -
اشک سرازیر می شود. (سطل)
در اینجا سرکش های دندانه دار هستند.
کتانی را ماهرانه گرفتند.
محکم نگه می دارد، گاز نمی گیرد.
اما آنها من را راه نمی دهند.
حدس بزن چیه
شما آن را حدس زدید. پاسخ! (چرخ لباس)
2. بخش اصلی:
شما تمام معماها را حل کرده اید. نگاه کن و اینجا هستند (تجهیزات را نشان می دهند).
همچنین بسیاری از اقلام دیگر در اینجا وجود دارد (روغن، لگن، پارچه، پیش بند، ملاقه، سبد لباسشویی).
به نظر شما چه زمانی ممکن است مردم به همه این اقلام نیاز داشته باشند، آنها برای چیست؟ (برای پاک کردن)
بله، من می خواهم به شما پیشنهاد کنم که لباس های عروسک خود را بشویید.
برای اینکه به یاد بیاورید که چگونه این کار انجام می شود، بیایید به نمودارهایی که آماده کرده ام نگاهی بیندازیم... باید بروید و تصاویر را به ترتیبی که کار می کنیم مرتب کنید (کودکان نمایش می دهند یا تصاویر را به ترتیب خاصی قرار می دهند.) .
امروز به من کمک خواهد شد... من 6 نفر را نام می برم. من مسئولیت ها را تقسیم می کنم. (دوم، کتانی را از عروسکها بردارید، به بچهها بدهید، عروسکها را به لباسهای تمیز تغییر دهید؛ دوم، کتانی را بشویید، رنگها را از سفید جدا کنید؛ دوم، آن را بشویید، سپس کتانی تمیز را با هم آویزان کنید) . اما ابتدا باید محل کار خود را آماده کرده و برای شستشوی لباس آماده شویم.
بیایید پارچه روغنی را پهن کنیم. برای چی؟ (برای اینکه میزها خیس نشوند). حوض ها می گذاریم، آب می ریزیم، پیش بند می گذاریم. حالا همه چیز آماده است.
ما امروز با بچه ها هستیم
قرار بود لباس هایمان را بشوریم.
این انبوه لباس های شسته شده
ما مرتب خواهیم کرد
برای ما رنگ همراه با سفید
خوب، هیچ راهی برای شستن آن وجود ندارد،
پس از همه، لباس زیر رنگی می تواند
زیاد می ریزد.
بچه ها لباس های شسته شده را مرتب می کنند.
این یک تغار قرمز است
برای شستشو به آن نیاز خواهیم داشت.
و اینجا حوض آبی است -
آن را با آب پر کنید.
آب را از سطل ها داخل لگن بریزید.
"آماده برای کار. عمل بیشتر - کلمات کمتر! - من دستورالعمل هایی را ارائه می دهم که چگونه راحت تر است که در نزدیکی حوضچه ها بایستیم تا با یکدیگر تداخل نداشته باشند. از بچهها میخواهم تکنیکهای شستن با دست را بگویند و به آنها نشان دهند (شیوه را خیس کنید، صابون بزنید، مالش دهید، صابون را بشویید، آن را فشار دهید).
ما سعی می کنیم با هم کار کنیم و ادامه دهیم. "من خودم این کار را کردم، به شخص دیگری کمک کنید." من مطمئن می شوم که لباس های شسته شده جدا از لباس های رنگی تا شوند.
صابون در آب کف می کند
ما به تنبلی عادت نداریم،
ببین بچه
کوهی از کتانی تمیز.
با هم شستیم همه را با هم تمام کردیم. هیچکس عقب نمانده بود. بعد چه خواهیم کرد؟ (لباس ها را بشویید). برای چی؟ (برای شستن صابون). اجازه دهید به شما یادآوری کنم که شما همچنین باید شستشو را با لباس های سفید شروع کنید. من به شما نشان می دهم که چگونه آبکشی کنید. با لباس های شسته شده چه باید کرد؟ درست است، آن را صاف کنید، تکان دهید و به طناب آویزان کنید.
حالا بیا با هم کار کنیم
ما باید لباسشویی را آویزان کنیم.
ما کار کردیم، خسته بودیم.
ما قبلاً بزرگ شده ایم.
همه در حال آویزان کردن لباس های خود هستند.
ما همیشه شستشو خواهیم داد
به مادرانمان کمک کنیم
ما کار را انجام دادیم
و با کمال میل به پیاده روی برویم.
بچه ها زحمت کشیدند
زمان خشک کردن آفتاب است.
اوه، بله، مهمانداران، اوه، آفرین.
همه کمی کار کردند، اما با هم کار بزرگی انجام دادند. کل خط با لباسشویی پوشانده شده است. کتانی ما اکنون تمیز و تازه است. عروسک ها لباس های تمیزی برای جایگزینی خواهند داشت. به من بگویید وقتی لباسشویی خشک است چه باید کرد؟ (از طناب بردارید، تا بزنید، اتو کنید، در کمد بگذارید.
"کسب و کار قبل از لذت!".
قسمت: پایانی
بیایید بازی "حدس بزنید چه خواهیم کرد" را انجام دهیم
بچه ها با معلم در یک دایره راه می روند و می گویند:
ما با شما کار خواهیم کرد،
دستور را فراموش نکنیم.
خمیازه نکش، انجامش بده
و بعد از من تکرار کن
در پایان کلمات همه می ایستند. معلم کمی حرکت نشان می دهد. (شستشو، اتو می کند، پیچ می زند، تکان می دهد. آویزان می شود، بچه ها تکرار می کنند، عمل را حدس می زنند، نام گذاری می کنند.
پیوست شماره 5
نمونه خلاصه سازمان وظیفه
وظایف توسعه فعالیت کارگری:
به کودکان بیاموزید که به طور مستقل وظایف یک مهماندار غذاخوری را انجام دهند: سطل های نان، بشقاب ها را بچینید، جا دستمال سفره ها را قرار دهید، کارد و چنگال را بچینید. تکنیک تا کردن سفره را معرفی کنید.
ایجاد نگرش مسئولانه نسبت به یک کار (توانایی و تمایل به انجام یک کار، تمایل به انجام آن به خوبی)
اهداف تربیت اخلاقی:
برای ایجاد تمایل کودک برای ایجاد شادی به سایر کودکان از طریق کار و کمک به یک دوست.
روش ها و تکنیک ها:
تایید، نشان دادن، تشویق، یادآوری، کنترل، ارزیابی.
تجهیزات:
پیش بند، کلاه، گل، دستمال، سفره.
کار مقدماتی:
شناسایی افراد وظیفه (تصاویر در گوشه ای از افراد وظیفه)
پیشرفت وظیفه:
نام صحنه | فعالیت های معلم | فعالیت های کودکان |
I بحث سازمانی در مورد مسائل هنگام توزیع کار | - افسران وظیفه می آیند پیش من، الان ناهار می آورند، سفره را می چینیم. -ماکسیم سر کدام میز کشیک خواهی بود؟ -تو کوستیا هستی ناتاشا؟ قبل از شروع به انجام وظیفه، پوشیدن پیش بند خود را فراموش نکنید. | پیش بند و کلاه می گذارند. |
II. دستورالعمل های اساسی برای مدیریت روند کار کودکان | به سرعت و کیفیت کار توجه دارد. ایده های خلاقانه کودکان را تایید می کند: - بیایید به این فکر کنیم که چگونه امروز کودکان را راضی کنیم؟ اگر مشکلی وجود داشته باشد، معلم یا معلم اول می گوید: "بیایید گل بگذاریم یا سفره های جدیدی بچینیم، او توضیح می دهد که کار خدمه ها بسیار ضروری است، رفقا همیشه این کار را می کنند، مراقب یکدیگر هستند و غیره." - درسته، ناتاشا اول همه صندلی ها رو به سمت میز کشید. اکنون راه رفتن در اطراف میز راحت تر خواهد بود. - ما دو بشقاب حمل می کنیم. - چگونه کوستیا با دقت قاشق ها را دراز می کند، یکی یکی می گیرد و آن را در سمت راست قرار می دهد. -بررسی کنید که آیا همه چیز سر جای خود است؟ -آفرین بچه ها، ممنون. بچه ها، ببینید چگونه می توان سفره را راحت تر تا کرد، به من کمک کنید، Kostya. باید آن را از انتها بگیرید، روی میز از وسط تا کنید و دوباره از وسط تا کنید و فقط بعد از طول تا کنید. حالا خودت امتحان کن همه خوب کار کردند. | پاسخ های کودکان سطل های نان، بشقاب های عمیق، جا دستمال سفره ها، کارد و چنگال را مرتب می کنند. -همه! -آره! پس از صرف غذا، نان و دستمال را از روی سفره پاک می کنند، خرده های سفره را جارو می کنند و سفره ها را تا می کنند. |
III بحث نهایی نتایج کار | -خوب بچه ها امروز همتون کارگر واقعی بودید مواظب همه بودید! -کوستیا، او خودش همه چیز را به یاد آورد، چیزی را فراموش نکرد. -ماکسیم، او مانند پرستار بچه با دقت و پشتکار کار می کرد. - و مامان چقدر خوشحال خواهد شد که بداند ناتاشا امروز مانند یک بزرگسال در حال انجام وظیفه بود. در اینجا دستیار در حال رشد است. | پیش بند و کلاه ها را بردارید. |
وارانکینا تاتیانا آندریونا
چکیده GCD در مورد کارهای خانگی در گروه میانی "یاران و دستیاران"
هدف: شستن لباس عروسک
وظایف:
آموزشی: به کودکان بیاموزید که متوجه بی نظمی در لباس و رفع آن شوند.
رشدی: اقدامات عملی را در کودکان ایجاد کنید که آنها برای نظم دادن به کارها نیاز دارند (شستشو).
آموزشی: برای پرورش میل در کودکان کار کردن، از نتایج خود رضایت دریافت کنید کار یدی.
ادغام آموزشی مناطق:
انواع فعالیت های کودکان:
مواد و تجهیزات:
کار مقدماتی:
نتایج مورد انتظار:
حرکت GCD:
معلم و بچه ها به خانه عروسک نزدیک می شوند. اتاق با بادکنک تزئین شده است و روی میز خوراکی هایی وجود دارد. عروسک ها با لباس های مرطوب و خاکی نشسته اند.
مربی: بچه ها، امروز تولد عروسک ناتاشا است. او دوستانش را دعوت کرد، اما همه ناراحت هستند ... عروسک ماشا به طور تصادفی چای ریخت! چه باید کرد؟ چگونه همه را شاد کنیم؟ به نظر شما امکان پذیر است به عروسک ها کمک کن? چگونه؟
فرزندان: لباس ها را بشویید.
مربی: درست است، ما می توانیم لباس های کثیف را بشوییم.
ما به سرعت مشکل را برطرف خواهیم کرد
ما تمام لباس های شما را خواهیم شست!
اما بچه ها، شستن لباس کار آسانی نیست. ابتدا پیش بندمان را می پوشیم. هر کدام از شما یک پیش بند روی صندلی خود دارید. لباس پوشیدن برای شروع به یکدیگر کمک کنید، به شخصی من کمک خواهم کرد. به نظر شما چرا پیش بند لازم است؟
فرزندان: پیش بند لازم است تا لباس هایمان کثیف و خیس نشود.
مربی: درست است، تا لباس های شما کثیف یا خیس نشود.
معلم رو می کند به عروسک:
آه، تانیا، چه کردی!
شما نمی توانید روی میز بچرخید،
به یاد داشته باشید، آن را به کمک خواهد آمد!
مربی: چگونه باید سر میز رفتار کرد؟
فرزندان: (پاسخ).
مربی: قبل از اینکه من و تو بشویم، باید لباس عروسک هایمان را در بیاوریم (میز رختکن). لباس های کثیف را در یک سبد قرار می دهیم. بیایید لباس های تمیز را از کمد برداریم و روی عروسک هایمان بپوشیم. آنها را روی مبل بنشینیم و ببینند حالمان چطور است ما سخت کار می کنیم.
قبل از شروع، بیایید آنچه را که برای شستشو نیاز داریم تکرار کنیم.
نمایش نمودارها: 1. آب، 2. لگن، 3. ملاقه، 4. لباس، 5. صابون، 6. گیره لباس.
مربی: اکنون در حال آماده سازی محل کار خود هستیم
( استاد به نمودار توجه کنید کمک می کند) .
مربی: بچه ها چطوری لباسامونو بشوریم؟
فرزندان: اول لباس ها خیس شد. آن را در آب می گذاریم. لباس را کف دستمان می گذاریم، یک تکه صابون می گیریم، کف می کنیم، صابون را در ظرف صابون می گذاریم و بعد شروع می کنیم به شستن. سپس آن را فشار دهید. لباس شسته شده است اما همچنان باید آبکشی شود تا صابونی باقی نماند. آب را بیرون بریزید و لگن را بشویید. آن را تمیز بریزید. آبکشی کنید.
مربی: تمیز، تمیز آبکشی کنید تا لباس های شسته شده معطر شوند! آن را فشار می دهیم.
آب را از لگن بیرون می ریزیم و آبکشی می کنیم. لباس تمیز می گذاریم، گیره رخت می گیریم، تکان می دهیم و لباس را آویزان می کنیم تا خشک شود. سپس وقتی لباس ها خشک شد، آن ها را اتو می کنیم. تلفظ فرزندان:
صابون در وان کف می کند، ما در حال شستشو هستیم، ببین!
الان مزاحم ما نشوید، لباسشویی ما فوری است!
مربی: آفرین، خوب سخت کار کرده! و در خانه برای مادران کمک?
فرزندان: (پاسخ).
توسل به عروسک: ناتاشا بسیار خوشحال است، تعطیلات خراب نیست. او همه ما را به تولدش دعوت می کند.
انتشارات با موضوع:
خلاصه ای از رویداد مربوط به کارهای خانگی در گروه مقدماتیفعالیت های آموزشی مستقیم در مورد کارهای خانگی در گروه مقدماتی. اهداف: 1. ایجاد فرهنگ کار.
چکیده GCD در مورد کارهای خانگی "فرود پاک"موضوع: "فرود پاک" هدف گروه ارشد: ایجاد شرایط برای انجام ساده ترین اقدامات کار در فرآیند کارهای خانه.
خلاصه فعالیت های آموزشی برای رشد هنری و زیبایی شناختی "یاران شگفت انگیز" در گروه میانیفعالیت هنری و خلاقانه. طراحی. موضوع: "یاران شگفت انگیز". هدف: تثبیت حرفه افراد و ابزارهای لازم با کودکان.
انواع فعالیت ها: بازیگوش، ارتباطی، بصری، طراحی از مواد مختلف. هدف: آموزش ساختن کاردستی به کودکان.
خلاصه فعالیت های آموزشی برای رشد حسی کودکان گروه میانی دستیاران هوشمندوظایف 1. به کودکان بیاموزید که اشیاء را با توجه به یک ویژگی خاص گروه بندی کنند - رنگ، اندازه، انتخاب اشکال با توجه به یک الگو. 2. نام ها را اصلاح کنید.
خلاصه فعالیت های آموزشی برای کار در طبیعت " یاوران جوان "موضوع: "یاران جوان" گروه ارشد هدف: شکل گیری مهارت های کار در فرآیند سازماندهی کار در طبیعت اهداف: آموزشی:.
وظایف:
به کودکان بیاموزید گیاهی را که نیاز به مراقبت دارد شناسایی کنند.
شفاف سازی و تثبیت دانش کودکان در مورد تکنیک های مراقبت از گیاهان؛
ادغام دانش در مورد نام گیاهان داخلی (شمعدانی، بگونیا، مارچوبه)؛
به کودکان بیاموزید که تجهیزات و لوازم مراقبت از گل ها را به درستی انتخاب کنند.
گسترش واژگان کودکان (گیاه، گیاه آپارتمانی، اسپری، دمای اتاق)؛
به القای علاقه به گیاهان و تمایل به مراقبت از آنها در کودکان ادامه دهید.
تجهیزات:
گیاهان آپارتمانی؛
تجهیزات مراقبت از گیاه: سمپاش، چاک دهنده، قوطی های آبیاری، پارچه های نرم.
حوضچه با آب سرد و آب در دمای اتاق؛
نمودار مقطعی-مدل یک گیاه;
پاکت نامه با نامه؛
3 کتاب با برگه های خالی 4 صفحه;
تصاویری که مدلی از اقدامات برای مراقبت از گیاهان داخلی را نشان می دهد.
اسباب بازی - خرگوش.
پیشرفت درس:
بخش مقدماتی:
با درود
ملاقات با قهرمان
بخش اصلی:
گفتگو در مورد گیاهان داخلی بازی "تصویر را جمع کن"
کار عملی. مراقبت از گیاه
قسمت پایانی
ایجاد یک کتاب با نمودار توالی مراقبت از گیاه
خلاصه درس
سلام بچه ها! امروز برای ما یک روز غیرعادی است، مهمانان به ما آمده اند. بیایید به آنها سلام کنیم.
بچه ها کی اونجا بین مهمونا مخفی شده بود؟ (خرگوش کوچولو). بیایید او را اینجا صدا کنیم (معلم اسباب بازی را می گیرد و برای بچه ها می آورد)
این یک اسم حیوان دست اموز است و نام او اگورکا است. بیایید به او سلام کنیم. اگورکا نامه ای برای ما دارد.
ببین، اسم حیوان دست اموز یک بازی برای ما آماده کرده است. شما باید یک عکس را از قطعات جمع کنید. می خوای بازی کنی؟ (کودکان روی فرشی می نشینند که معلم بخش هایی از نمودار را در مرکز آن قرار می دهد و به طور مستقل نقاشی را جمع می کند)
بچه ها توی عکس چی نشون داده شده؟ (گل)
درست است، اما ما می توانیم آن را به روش دیگری - یک گیاه. بیایید تمام قسمت های گیاه را نام ببریم. اسم این قسمت چیه؟ (ساقه) ساقه قسمت اصلی گیاه است که قسمتهای دیگر آن به آن چسبیده است. این چیست (برگ، گل) نام این قسمت از گیاه چیست؟ (ریشه)
همچنین یک درس جالب در مورد فعالیت کاری:
ریشه؟ بنابراین، یادم می آید که گل، برگ و ساقه روی گیاهان را دیدم، اما هرگز ریشه ای ندیدم، اما آیا واقعاً ریشه ای وجود دارد؟ چرا او را نمی بینیم؟ (زیرزمینی) چرا گیاه به ریشه نیاز دارد؟ (گیاه را نگه می دارد، با استفاده از ریشه تغذیه می کند)
آفرین بچه ها! بیایید ببینیم آیا چیز دیگری در پاکت وجود دارد یا خیر. (حرف)
خرگوش مادر از ما چه می پرسد؟ به چه گیاهانی گیاهان داخلی می گویند؟ (گیاهانی که در گلدان، داخل خانه رشد می کنند و توسط انسان نگهداری می شوند)
آیا گروه ما گیاهان سرپوشیده دارد؟ به من نشون بده کدومشون رو میشناسی (مارچوبه، شمعدانی، بگونیا و ...) چگونه می توانیم تشخیص دهیم که آیا گیاهان ما نیاز به آبیاری دارند؟ (زمین را لمس کنید) (معلم از بچه ها دعوت می کند تا تعیین کنند که آیا گل های داخل خانه ما به آبیاری نیاز دارند)
چطور تعیین کردی؟ چرا تصمیم گرفتید که گل باید آبیاری شود؟
ابزار مورد نیاز برای آبیاری گیاه را انتخاب کنید. (روی میز وسایل مختلفی برای نگهداری از گیاهان وجود دارد، بچه ها قوطی های آبیاری می گیرند اما متوجه خالی بودن آنها می شوند)
بچه ها من برای شما آب در دو لگن آماده کردم. بیایید تعیین کنیم که کدام حوضه برای برداشت آب بهتر است.
آب را با دستان خود در حوض آبی لمس کنید. چه نوع آبی؟ (سرد) دستت را کمی بیشتر بگیر، آیا دستت در این آب یخ زده است؟ (نه)
آب در حوض سبز را لمس کنید. چه نوع آبی؟ (سرد، خیلی سرد) اگر دستتان را بیشتر در این آب نگه دارید؟ (یخ زده، دست سرد)
بچه ها، من فقط حوض سبز را از شیر آب پر کردم، بنابراین سرد است، اما دیشب حوض آبی را با آب پر کردم. تمام شب آنجا ایستاده بود و از آنجایی که هوای گروه ما گرم است، آب از هوا شروع به گرم شدن کرد و اکنون در دمای اتاق است. آب را دوباره لمس کنید، احساس می کنید گرم یا حتی گرم نیست - دمای آب همان دمای هوای اتاق است - دمای اتاق.
به نظر شما چه نوع آبی برای آبیاری گیاهان خود مصرف کنیم؟ درست است، گل های داخل خانه به زندگی در گرما عادت دارند و آب سرد و همچنین هوای سرد برای آنها مضر است.
قوطی های آبیاری خود را از آب پر کنید و گل ها را آبیاری کنید. (بچه ها همه کارها را با راهنمایی و کمک معلم انجام می دهند، معلم به آنها یادآوری می کند که باید برگ ها را با احتیاط بالا بیاورند، بدون آسیب رساندن به آنها، کمی آب بریزند)
چگونه می توانیم از گیاهان مراقبت کنیم؟ (بچه ها به یاد می آورند که باید شل شوند و به این نتیجه می رسند که فردا - فردای آبیاری آنها را شل می کنیم)
چه کارهای دیگری می توانید برای کمک به گیاهان انجام دهید؟ (برگ ها را از گرد و غبار تمیز کنید) چگونه تشخیص دهیم که آیا باید تمیز شود؟
به اطراف خود نگاه کنید و از چشمان خود برای پیدا کردن ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن گل خود از گرد و غبار استفاده کنید.
چرا سمپاش (پارچه، قلم مو) را انتخاب کردید، گیاه داخل خانه خود را توضیح دهید، چه نوع برگ هایی دارد؟ (برای بگونیاها بزرگ و صاف - با پارچه پاک کنید؛ برای مارچوبه ها کوچک - از سمپاش استفاده کنید؛ برای شمعدانی ها خشن و نرم - از برس استفاده کنید)
حالا به سراغ میز رفته و گرد و غبار را از روی گیاهان پاک کنید.
آفرین بچه ها، نگاه کنید و اگورکا خوشحال بود، او واقعا از مراقبت از گیاهان لذت می برد. همه ما کار خوبی انجام دادیم و اگر به همین ترتیب از گیاهان داخل خانه خود مراقبت کنیم، قطعا شکوفا خواهند شد و گل های رنگارنگ بسیار زیبایی به ما خواهند داد.
حالا بیایید نشان دهیم که گل های ما چگونه شکوفا خواهند شد.
دقیقه تربیت بدنی:
گلهای ظریف ما
گلبرگ ها شکوفه می دهند.
نسیم کمی نفس می کشد،
گلبرگها تکان میخورند.
گلهای سرخ ما
گلبرگ ها را ببندید
بی سر و صدا به خواب می رود
سرشان را تکان می دهند.
اسم حیوان دست اموز کوچک اگورکا دوباره غمگین شد. او می ترسد در حالی که به خانه می رود، نحوه مراقبت از گیاهان داخل خانه را فراموش کند. من به شما پیشنهاد می کنم برای او کتابی تهیه کنید که در آن تصاویر چه کاری و چه زمانی انجام شود. آیا می توانید به من در ساخت این کتاب ها کمک کنید؟
(معلم بچه ها را به میزی دعوت می کند که در آن کتاب های خالی و تصاویر اقدامات مراقبت از گیاهان داخل خانه وجود دارد)
در صفحه اول نشان خواهیم داد که ابتدا چه کاری انجام می دهیم. کدام تصویر را انتخاب می کنید؟ چرا؟ (قطع آبیاری، ابزار تمیز کردن گرد و غبار، میله های شل کننده)
(کار همراه با معلم در هر صفحه انجام می شود - کتاب تمام شده به اگورکا داده می شود)
بچه ها، آیا مراقبت از گیاهان را دوست داشتید؟ امروز از چه کاری بیشتر لذت بردید؟ چه کسی گیاهان داخلی در خانه دارد؟ حالا میتوانید خودتان از آنها مراقبت کنید و به «یاران مادر» واقعی تبدیل شوید. و اسم حیوان دست اموز کوچولو همچنین می خواهد از شما تشکر کند و به شما نشان "یاری کوچک" بدهد.
عنوان: خلاصه درس پایانی فعالیت کارگری در گروه میانی "مراقبت از گیاهان داخلی"
نامزدی: مهدکودک، یادداشت های درس، GCD، محیط زیست
سمت: معلم
محل کار: مهد کودک MDOU شماره 18 "افسانه"
مکان: اوگلیچ، منطقه یاروسلاول
مهدکودک شماره 3 "سفید برفی"، شهر میرنی، منطقه آرخانگلسک، موسسه آموزشی پیش دبستانی دولتی دولتی شهرداری
(MKDOU شماره 3)
خلاصه فعالیت آموزشی "بیایید به عروسک هایمان کمک کنیم"
با بچه های راهنمایی
چاتولینا
تاتیانا یوریونا
معلم آموزش عالی به.
میرنی
اهداف و مقاصد:
از توسعه یک روش منطقی برای شستن ظروف چای به عنوان یک فرآیند کار جدایی ناپذیر با استفاده از یک الگوریتم اطمینان حاصل کنید.
تعهد به کار با کیفیت خوب را حفظ کنید.
توجه و مشاهده را توسعه دهید.
این عادت را در خود پرورش دهید که بعد از کار همه چیز را به جای خود بازگردانید.
به توسعه روابط دوستانه در فعالیت های کاری کمک کنید.
مواد: میز، پیش بند، ظروف کثیف عروسک، صابون مایع، دو لگن آب، حوله، سینی، دستمال، الگوریتم ظرفشویی.
حرکت.
معلم به بچه هایی که در گوشه عروسک بازی می کنند خطاب می کند. اوه، بچه ها، نگاه کنید، تمام فنجان های عروسک های ما کثیف هستند. چه باید کرد؟
پاسخ های پیشنهادی کودکان: نیاز به شستشو.
مربی. و چه کسی می تواند این کار را انجام دهد؟
پاسخ های مورد انتظار بچه ها: خودشان، من، پرستار بچه، معلم.
مربی. آیا خودتان می توانید ظرف ها را بشویید؟ آیا می دانید چگونه این کار را انجام دهید؟
پاسخ های مورد انتظار کودکان: می دانیم، می توانیم، می توانیم، دیده ایم.
مربی. من عکس هایی دارم که نشان می دهد چه کاری و چگونه انجام شود.الگوریتم شستن فنجان ها را نشان می دهد: پیش بند بگذارید، ظروف کثیف را انتخاب کنید، صابون مایع را در یک لگن بریزید، فنجان ها را با دستمال در یک لگن آب صابون بشویید، فنجان ها را در آب تمیز بشویید، فنجان ها را در سینی قرار دهید. دستان خود را با حوله خشک کنید از کجا شروع کنیم؟
پاسخ های مورد انتظار کودکان: باید صابون را در لگن بریزید، ابتدا یک پیش بند بپوشید، ظروف را بردارید. معلم کودکی را که به درستی دنباله کار را نامگذاری کرده است علامت گذاری می کند.
مربی. آفرین، میخوای ظرفها رو بشور؟
کودک پیش بند می گذارد، فنجان های کثیف را انتخاب می کند و روی میز آماده می گذارد، سپس صابون مایع را در یک لگن می ریزد و شروع به شستن فنجان ها با استفاده از یک دستمال می کند. معلم توالی اعمال را کنترل می کند و مقدار صابون مایع را اندازه می گیرد. کودکان را به بررسی الگوریتم کار دعوت می کند. اگر برای کودک مشکلی وجود داشته باشد، معلم از کودکان دعوت می کند تا با توصیه یا یادآوری به او کمک کنند.
مربی. تو چه زحمت کشی، اینهمه فنجان شسته ای. همه کارها را با دقت انجام داد، میز تمیز و خشک بود. اما هنوز ظروف کثیف داریم.
پاسخ های مورد انتظار بچه ها: فنجان ها را هم می شوییم.
مربی. باشه فقط بیایید نوبت بگیریم فنجان های زیادی داریم، همه می توانند 4 فنجان را بشورند.بچهها به نوبت فنجانهای عروسک را میشویند، معلم ترتیب کار را کنترل میکند و معلم کوچکتر آب لگنها را عوض میکند.
مربی. ببین همه ظرف ها را شسته ای. چقدر روی سینی تمیز است! خسته ای؟
پاسخ های مورد انتظار کودکان: بله، کمی، نه.
مربی. ما خسته نبودیم، لباس هایمان را خیس نکردیم، چیزی را با هم قاطی نکردیم. و چرا؟پاسخ های مورد انتظار بچه ها: آنها به تصاویر نگاه کردند، پیش بند پوشیدند، با دقت کار کردند. آفرین! شما قبلاً بزرگ شده اید و اکنون می توانید به مادرتان کمک کنید تا فنجان ها را بشوید. یاران خوببچه ها و معلمشان ظروف خشک شده عروسک را در کابینت قرار می دهند.