Igre za razvoj komunikacijskih vještina. Događaj "Festival prijateljstva" - natjecanja Igre za djecu o prijateljstvu u školi
Scenarij za zabavu "Dan prijateljstva".
Cilj: formiranje kod djece ideja ljubaznosti, radosti, prijateljskih odnosa, stvaranje pozitivnog emocionalnog raspoloženja u predškolskoj dobi.
Zadaci:
- razvijati sposobnost razumijevanja i vrednovanja osjećaja i postupaka drugih, obrazlagati svoje prosudbe,
- poticati zajedničke glazbene i umjetničke aktivnosti, razvijati emocionalnu osjetljivost.
- obogatiti rječnik, učvrstiti sposobnost sudjelovanja u zajedničkoj igri, vođenja kratkih dijaloga u situacijama kreativne i razigrane komunikacije,
- stvarati uvjete za razvoj komunikacijskih vještina djece,
- njegovati potrebu za prijateljstvom i prijateljskim međusobnim komuniciranjem, želju za činjenjem dobra i pružanjem radosti ljudima.
Sudionici praznika:voditelj, Vraka-Zabiyaka, klaun Smeshinkin, djeca.
Tijek proslave:
Djeca se okupljaju na igralištu uz veselu glazbu.
Prezenter. Zdravo! Zdravo! Zdravo!
S veseljem vas pozdravljamo!
Toliko blistavih osmijeha
Sad im to vidimo na licima.
Danas nas je praznik okupio:
Ni sajam, ni karneval!
Došao je praznik prijateljstva
I sve je pozvao u kolo frajera
Vodeći. Danas imamo zabavan praznik posvećen prijateljstvu. Uostalom, u vrtiću imamo prve prijatelje i prijateljice.
Dijete. Volim svoj vrtić
Pun je tipova.
Jedan dva tri četiri pet…
Šteta što ih ne možemo sve pobrojati.
Možda ih je sto, možda dvjesto.
Dobro je kad smo zajedno
Vodeći. Želim provjeriti znaš li uljudne riječi.
Igra "Reci riječ."
1.
Ako sretnete poznanika, bilo na ulici ili kod kuće,
Nemojte se sramiti, nemojte biti neiskreni, ali recite glasnije... (zdravo).
2.
Ako nešto tražiš, prvo ne zaboravi
Otvorite usne i recite... (molim).
3.
Ako ne želite da vas smatraju neukim,
Preklinjem te, budi mudar,
Započnite svoj zahtjev pristojnom riječi:
Budi... (ljubazan), budi... (ljubazan).
4.
Ako se nađete s društvom, ne na brzinu, ne unaprijed,
Onda na rastanku svima reci ... (zbogom).
5.
Ako ti je netko pomogao riječju ili djelom,
Ne sramite se govoriti glasno, hrabro... (hvala)
Vodeći. Želim znati možeš li razlikovati dobra djela od loših.
Igra "Dobro - loše"
Voditelj imenuje primjer radnje, djeca pljeskom označavaju točnu: poderao je odjeću, branio slabijeg, posvađao se s mamom, ugrijao i nahranio mače, otkinuo granu s drveta, razbio igračku, razbio vazu, pomogla bebi da se obuče, podijelila slatkiše, uvrijedila djevojčicu, zahvalila joj na pomoći) .
Lažljivi nasilnik ulazi uz glazbu.
Lažljivac-nasilnik. Bok svima! Da! Ovdje mi treba! (trlja ruke).
Vodeći. Gdje ide ovo "ovdje"?
Lažljivi siledžija .Gdje, gdje... Da, ovdje, gdje ima puno djece. Od njih ću napraviti svoje pomoćnike.
Vodeći. Tko si ti?
Lažljivac-nasilnik. Ja sam Siledžija Lažljivac. Čuo sam da ste ovdje na nekom odmoru?
Vodeći. Ne bilo koji praznik, već Festival prijateljstva, praznik istinskih prijatelja. I došli smo se zabaviti.
Lažljivac-nasilnik. Jesu li ova niska mala djeca prijatelji? Znaju li oni biti prijatelji? Oh, nasmijali su me! (smijeh).
Vodeći. Čekaj, čekaj, lažljivi nasilniče, da bismo saznali znaju li naši momci stvarno biti prijatelji, moramo ih isprobati u igri, u plesu, u pjesmi.
Lažljivac-nasilnik. Provjerite, zar ne? Molim! (Vadi loptu). Evo lopte. Tko ga ne uhvati, nije odrastao, pa stoga nije naučio biti prijatelj!
Počinje nasumično, varajući djecu, bacajući im loptu.
Vodeći. O ne! Ovo neće uspjeti! Ako ćeš igrati, onda stvarno.
Lažljivac-nasilnik. Kako je ovo stvarno?
Vodeći. To znači prema pravilima. Gledajte, mi ćemo sada uzeti loptu i dodati je okolo, a vi možete stići. Dogovoren?
Igra "Dodaj loptu"
lažljivi nasilnik: To je to, ja se tako ne igram. Nije pošteno. E sad, da se samo ja igram s loptom, a vi svi trčite za mnom, bilo bi super!
Vodeći: Želite li igrati zanimljivu igru s dečkima, "Kako si?" Dopustite mi da naučim vas i vas.
Lažljivac-nasilnik. Pa vidjet ćemo tko će koga naučiti. Što, ne znam takvu igru ili tako nešto.
Igra "Kako živiš?"
Djeca svojim pokretima pokazuju što tekst govori.
Kako si? - Kao ovo! (palac naprijed)
Kako si? - Kao ovo! (hodati u mjestu)
Kako plivaš? - Kao ovo! (imitirati plivanje)
Kako trčiš? - Kao ovo! (trčanje u mjestu)
Koliko si tužan? - Kao ovo! (tužan)
jesi li zločesta - Kao ovo! (praviti grimase)
Prijetiš li? - Kao ovo! (mašu prstima jedno drugome)
Igra se ponavlja 3-4 puta, svaki put tempo postaje brži.
Lažljivi siledžija krivo svira, voditelj je traži da vidi kako se igra.
Vodeći. Ljudi, znam s kim trebam upoznati Vraku-Bully da prestane s šalama i da postane ljubazna i vesela. S klaunom Smešinkinom. Ali da bi se pojavio ovdje, morate se glasno i od srca smijati. Smijmo se zajedno!
Djeca se smiju. Lažljivac se sakrije u stranu i pokrije uši.
Uz zvuke vesele glazbe ulazi klaun Smeshinkin.
Smješinkin. Ovdje sam! Čula sam smijeh i shvatila da me ovdje čekaju. Stvarno, dečki?
djeca. Da!
Smješinkin. Imate li odmor ili zabavu? Kako volim sve ovo!
Vodeći. Da, Smeshinkin, svi smo se danas okupili i odlučili se zabaviti.
Lažljivac-nasilnik. Da naravno! Niska djeca!
Smješinkin. Ah, lažljivi nasilniče, jesi li već tu i opet si nestašan?
Vodeći. Možeš li zamisliti, Smeshinkin, Vraka-Bully tvrdi da su naši dječaci i djevojčice još jako mali i ne znaju kako se sprijateljiti.
Smješinkin. Ali ja mislim sasvim suprotno. Na primjer, znaš li, lažljivi nasilniče, što trebaš raditi ujutro?
Lažljivac-nasilnik. Naravno da znam! I dalje pitaju. Ustaneš ujutro i odmah počneš raditi svakakve gadosti, lagati i šaliti se.
Smješinkin. Ali ne! Sada ćemo vas naučiti što raditi ujutro.
"Fixikijeva zabavna vježba"
Lažljivac-nasilnik. Tako si odrasla u vrtiću, ali kad dođeš kući... Ne možeš bez mene tamo, što ćeš bez mene, ovako lijepe i opake?
Vodeći. Ali nema ništa od toga, naša djeca nisu samo prijatelji u vrtiću, nego i prijatelji sa svojim mamama i tatama i uvijek ih se trude poslušati
Lažljivac-nasilnik. Eh, ti! Niste ispali moji pomoćnici. Zašto sam tako nesretan?! Zašto nitko ne želi biti prijatelj sa mnom?! (Plač).
Smješinkin. I još pitaš?! Pogledajte samo sebe: je li moguće pronaći prijatelje s tako zlobnim licem, na kojem nikad nema osmijeha?
Vodeći. Ali Smeshinkin je u pravu. Druge ljude privlače samo ljubazne, vesele osobe. Pogledajte kako su naši dečki ljubazni i prijateljski raspoloženi
Štafetna igra "Pronađi par"
(stihovi M. Plyatskovsky, glazba V. Ivanov)
Lažljivi siledžija (pljesne rukama). Kakva divna igra! Nikad prije nisam vidio ovakvog!
Smješinkin. Prijatelji, dogodilo se čudo! Lažljivac nasilnik je prvi put rekao istinu!
Lažljivac-nasilnik. Kako? Ovo ne može biti istina! Što nije u redu sa mnom?! Tko ću sada biti ako zaboravim lagati? (Cvili).
Vodeći. S nama ćete postati dobri, ljubazni i veseli. Dat ćemo vam novo ime. želite?
Lažljivi siledžija (posramljeno). Pa ne znam... hoću li moći?..
Smješinkin. Možeš ti to, možeš! A dečki i ja ćemo vam pomoći.
Vodeći. Ljudi, dajmo Lažljivcu Siledžiji novo dobro ime - Veseluška-Smijeh...
Smješinkin. Ali od sada morate činiti samo dobra djela i uvijek se smiješiti. Slažem se?
Lažljivac-nasilnik. Kako činiti ta dobra djela? ne znam
Smješinkin. Evo jednog od njih za početak. Usput sam brao različito cvijeće. Ali su neobični. Svaki od njih sadrži zagonetku. Evo cvijeća za tebe, a ovo za mene. Sada ćemo naizmjenično postavljati dečkima zagonetke. Dogovoren?
Lažljivac-nasilnik. pokušat ću.
Zagonetke
1.
Dobio je pijavice
Prodao sam Karabasu.
Cijeli miris močvarnog mulja.
Zvao se... (Pinokio - Duremar)
2.
Hrabro je hodao kroz šumu.
Ali lisica je pojela junaka.
Jadničak je zapjevao zbogom.
Zvao se... (Cheburashka - Kolobok)
3.
Jadne lutke tuku i muče,
On traži čarobni ključ.
Izgleda užasno.
Tko je ovo... (Aibolit - Karabas)
4.
Živio u boci stotinama godina.
Napokon je ugledao svjetlo.
Pustio mu je bradu,
Ova vrsta... (Djed Mraz - Starac Hottabych)
5.
Nekako je izgubio rep,
Ali gosti su mu uzvratili.
Mrzovoljan je kao starac.
Ovo tužno... (Praščić - Eeyore)
6.
On je veliki vragolan i komičar,
Ima kuću na krovu.
Hvalisavac i arogantan,
I zove se... (Ne znam - Carlson)
Smješinkin. Bravo momci! A ti si rekao (obraćajući se Lažljivcu Siledžiji) da naša djeca ništa ne znaju. Bi li djeca mogla riješiti tako teške zagonetke?
Lažljivac-nasilnik. Sada stvarno vidim da su dečki odrasli i opametjeli. Znaš li zašto? Jer polako se pretvaram u Veselog Smijača.
Ples "Prijateljstvo" (grupa "Barbariki")
Smješinkin. Pa, Veseluška-Smijeh, je li ti se svidio naš odmor?
Lažljivac-nasilnik. Ipak bih! Uostalom, postao sam potpuno drugačiji!
Vodeći. I naši dečki su vam pomogli u tome.
Smješinkin . I vrijeme je da ja i Veseluška-Smijeh odemo u našu bajkovitu zemlju Smijeha. A čim čujemo tvoj veseli, prijateljski smijeh, uvijek ćemo biti gosti u tvom vrtiću.
Smešinkin i Vraka-Zabijaka. Pozdrav!
Heroji odlaze uz zvuke vesele glazbe.
Elena Radchenko
"Dan prijateljstva"
Djeca ulaze na igralište uz glazbu, gdje ih dočekuje Vila prijateljstva.
Vila prijateljstva:
Danas nas je praznik okupio:
Ni sajam, ni karneval!
Došao je praznik prijateljstva
I sve je pozvao u kolo frajera.
Pozdrav prijatelji!
Ja, Vila prijateljstva, danas ću vam prirediti prekrasan odmor.
Recimo svi zajedno:
Zdravo, sunce zlatno! (Ruke gore)
Zdravo, plavo nebo! (Ruke gore)
Pozdrav moji prijatelji! (Pozdravljaju se)
Jako mi je drago što te vidim - JA! (Rašire ruke u stranu, nasmiješe se jedno drugom)
Naš praznik posvećen je prijateljstvu. U vrtiću ste stekli prve prijatelje i prijateljice s kojima se igrate i komunicirate.
Sada ću provjeriti koliko ste prijateljski raspoloženi. Moraš glasno odgovarati na moja pitanja.
Spreman si? (Da)
Hoćemo li slaviti praznik? (Da)
Hoćemo li šutjeti i dosađivati se? (Ne)
Hoćemo li plesati zajedno? (Da)
Hoćemo li igrati zajedno? (Da)
Mogu li te staviti u krevet? (Ne)
Super ste dečki! Pokazali ste da znate odgovoriti na pitanja na prijateljski način. Sada pažljivo slušajte uvjete natječaja.
Natjecanje…. "Nemoj to prolijevati vodom."
Uvjeti natječaja: Par sudionika mora donijeti lopticu pomoću reketa za badminton u označeni prostor. Pobjednik je ekipa koja brže i s manje pogrešaka izvrši zadatak (ne ispusti loptu).
Vila prijateljstva: Sada ću provjeriti znate li uljudne riječi.
Igra "Reci riječ."
1. Ako sretnete poznanika, bilo na ulici ili kod kuće,
Nemojte se sramiti, nemojte biti neiskreni, ali recite glasnije... (zdravo).
2. Ako nešto tražite, nemojte to prvo zaboraviti.
Prvo, molim te reci... (molim).
3. Ako sretnete prijatelja ili cijelo društvo,
Tada ćeš u trenutku rastanka svima reći ... (zbogom).
4. Ako ti je netko pomogao, riječju ili djelom,
Ne sramite se govoriti glasno, hrabro... (hvala)
Natjecanje – nacrtaj Kuću prijateljstva
Vila prijateljstva: Dečki, sjetimo se junaka dječjih knjiga. Među njima ima mnogo prijatelja.
Na primjer, pas Sharik je prijatelj s ujakom Fyodorom i mačkom Matroskinom.
S kim je prijatelj krokodil Gena?
Smiješni Winnie the Pooh?
A lakovjerni Pinokio?
Dobro dijete?
Je li miš kučka?
Papiga, udav i majmun družili su se sa....
Bravo momci!
Igra "Zagrljaji"
Uvjeti igre: Dijete trči oko prepreka i grli sljedećeg igrača.
Vila:Želim znati možeš li razlikovati dobra djela od loših.
Igra "Dobro - loše"
Uvjeti igre: Vila imenuje primjer neke radnje, djeca plješću kad je dobra, a gaze kad je loša. (poderali su odjeću, zaštitili slabije, nahranili mače, otkinuli granu s drveta, slomili igračku, pomogli bebi da se obuče, uvrijedili djevojčicu, zahvalili joj na pomoći).
Vila prijateljstva:
Prijateljstvo je topao vjetar
Prijateljstvo je svijetli svijet.
Prijateljstvo je sunce u zoru,
Vesela gozba za dušu.
Prijateljstvo je samo sreća.
Ljudi imaju samo jedno prijateljstvo.
S prijateljstvom se ne bojiš lošeg vremena,
Uz prijateljstvo, život je pun dobrote.
Igra "Prijatelj prijatelju".
Vila prijateljstva:
U ovoj igri, dečki, trebate sve učiniti vrlo brzo, pažljivo slušajući zadatke.
Čim glazba prestane, morate pronaći partnera, a zatim se maziti s onim dijelovima tijela koje ću ja zvati. Čim glazba počne, morat ćete se slobodno kretati mjestom.
Od uha do uha;
rame uz rame;
koljeno na koljeno;
leđa o leđa;
dlan desne ruke s dlanom desne ruke.
Vila prijateljstva: Ljudi, kako razumijete riječ "prijateljstvo"?
djeca: To je kada imate vjernog prijatelja u blizini, kada prijatelju pomažete u teškim trenucima i kada čuvate zajedničke tajne.
Vila prijateljstva: Kakvo prijateljstvo može biti?
djeca: Jak, vjeran, pravi itd.
Vila prijateljstva: I tko s kim može biti prijatelj?
djeca: s djevojkom, s dječakom.
Vila prijateljstva: Momci, djeca i odrasli, ljudi na suprotnim krajevima svijeta, mogu biti prijatelji. Zato budimo prijatelji, ne svađajmo se, uvijek pomažimo jedni drugima i tada ćemo imati mnogo prijatelja.
A sada pozivam sve na ples.
Dečki, stanite u krug i zabavite se s prijateljima!
Ples "Plasnimo rukama, tapšimo nogama"
Vila prijateljstva:
Tako mi je drago da su djeca u vrtiću Alyonushka prijateljska!
Uostalom, kad su dečki prijatelji, to je sreća za sve.
I kako bismo mogli radosno završiti praznike,
Pripremila sam vam iznenađenje: čarobni tepih.
Tko prođe ispod njega postat će jak, hrabar,
ljubazan, i sigurno će pronaći nove prijatelje.
Igra "Čarobni tepih".
Uvjeti igre: Odrasli rastežu veliku plahtu, a djeca se saginju i pažljivo hodaju ispod nje s osjećajem radosti što će steći snagu, spretnost i nove prijatelje.
Publikacije na temu:
“I DANAS JE MASLENICA!” Zabava za djecu starije predškolske dobi. U glazbenoj sobi, na pozadini narodne glazbe, primjereno.
Scenarij zabave "Uskrsni praznici" za djecu starije predškolske dobi Učitelji MBDOU CRR vrtića br. 242 "SADKO" Ulyanovsk Bdieva Gulfiya Irshatovna i Shepel Irina Nikolaevna, glazba. ruke Grafkina Julija.
Scenarij zabave za tjelesni odgoj za djecu starije predškolske dobi na ulici MKDOU Dječji vrtić "Beryozka" Scenarij tjelesnog odgoja za djecu starije predškolske dobi (na ulici) "Snjegovići - sportaši."
Scenarij zabave za djecu starije predškolske dobi "Zbogom, vrtiću!" Scenarij zajedničke zabave za djecu starije predškolske dobi i njihove roditelje "Zbogom, vrtiću!" Dvorana je svečano okićena.
Scenarij zabave za djecu starije predškolske dobi "Mi smo zaštitnici" Zabava „Mi smo branitelji” pripremna grupa „Semitsvetik” Cilj: Formirati i proširiti dječje ideje o ruskim braniteljima.
Ciljevi učitelja: stvoriti uvjete za upoznavanje s pravilima prijateljstva, pojmovima "prijateljstvo", "pravi prijatelj", promicati formiranje moralnih kvaliteta: njegovati prijateljstvo, biti u mogućnosti sprijateljiti se, doći u pomoć; razviti govor, sposobnost rasuđivanja, izraziti svoje stajalište.
Obrazovni rezultati: stjecanje znanja o prijateljstvu i pravilima prijateljstva, razvijanje pozitivnog stava prema vrijednostima kao što je prijateljstvo, sposobnost sklapanja prijateljstva, njegovanje prijateljstva i prijatelja.
Oprema: listovi papira, škare, flomasteri, vunene niti, kuglice, perle, papirnate latice, dlanovi od papira u boji.
Napredak lekcije
Uvodni razgovor
– Dečki, danas bih želio započeti našu lekciju ulomkom iz pjesme. Nakon što ga poslušate, saznat ćete o kome ćemo i o čemu razgovarati.
(Svira pjesma “Friendship”.)
– O kome i o čemu ćemo danas razgovarati?
– Govorit ćemo o vrlo važnim ljudskim osobinama: prijateljstvu i dobroti. Uostalom, upravo te kvalitete pomažu ljudima da steknu prijateljstva, pronađu međusobno razumijevanje i postanu prava osoba. Kako bi razgovor bio zanimljiv, vodit ćemo ga u obliku igre između dva tima.
- Dakle, počnimo igru!
1. Razred je podijeljen u dvije grupe.
Natjecanje 1 “Definiraj”
Kao grupa pokušajte dati vlastitu definiciju što je "prijateljstvo".
(Učitelj zbraja rezultate 1. natjecanja) i definira pojam „prijateljstvo“.
Prijateljstvo je osjećaj, prije svega, povjerenja u osobu, potpunog povjerenja u njega, podudarnost mnogih interesa, raznih hobija, navika, zajedničkih iskustava, podudarnost mišljenja u najneočekivanijoj prilici, jednom riječju, dugo- izraziti, dobrodušni, čisti odnosi među ljudima koji se međusobno podržavaju.
Prijateljstvo je kada u tvom životu postoji osoba koja ti je jako draga i na koju se uvijek možeš osloniti kao na sebe. Prijatelj te nikada neće napustiti u teškim trenucima. Prijateljstvo je svetinja!
Objašnjivi rječnik daje sljedeću definiciju prijateljstva: “Prijateljstvo je blizak odnos temeljen na uzajamnom povjerenju, privrženosti i zajedničkim interesima.”
Natjecanje 2 “Pravi prijatelj”
– Na stolu imate latice s riječima. Odaberite osobine koje prijatelj treba imati.
(Djeca rade u skupinama.) Riječi su napisane na karticama : skroman, prijateljski raspoložen, društven, simpatičan, zavidan, ljutit, ravnodušan, hvalisav, ljubazan, pohlepan, pošten, mudar, vjeran, lažljiv. Moramo sakupiti cvijet.
– Koje ste kvalitete odabrali? Zašto?
(Učitelj zbraja rezultate natjecanja 2.)
Što mislite, tko se može nazvati prijateljem? – Sposobnost sklapanja prijateljstava i komunikacije s ljudima mora se učiti od djetinjstva. Kažu da je prijatelj prijatelj u nevolji. U ovom slučaju osobine kao što su nesebičnost, ljubaznost i osjetljivost posebno su akutne.
Natječaj 3 "Likovni natječaj"
Portret mog suparničkog prijatelja. U ovom natjecanju sudjeluje jedan predstavnik po ekipi. Svaki od njih dobiva list papira i olovke u boji. Sudionici moraju nacrtati portret svog protivnika i prijatelja u 5-7 minuta. Nakon obavljenog zadatka sudionici razgovaraju o tome koga su portretirali. Zašto se ova osoba može nazvati prijateljem?
Rad s drugim sudionicima. Problemske situacije (po dvije za svaki tim):
-
Vaš prijatelj nije napravio zadaću i traži bilježnicu za prepisivanje. Što ćete učiniti u ovoj situaciji?
- Vaš prijatelj koristi ružne riječi i izraze. Što ćeš učiniti?
- Kakva bih osoba htjela biti? Kakva bih osoba htjela biti? Kako ne bih želio da moj prijatelj bude?
- Vidio si drugog dječaka kako krade telefon. Vaši postupci?
(Učitelj sumira rezultate 3. natjecanja)
Mnogo je poslovica napisano i izmišljeno o prijateljstvu.
Prijateljstvo je kao staklo, ako ga razbiješ, neće se obnoviti. Cijenite svoje prijateljstvo, nemojte žuriti da ga zaboravite. Pa ćemo se ti i ja igrati s poslovicama.
Natjecanje 4 "Sakupi poslovicu"
Izreke su se raspale, morate pronaći drugu polovicu.
1 tim:
Prijatelj u nevolji je pravi prijatelj)
Ako nemaš prijatelja, traži ga, ali si ga našao... (čuvaj se)
Čovjek bez prijatelja je kao drvo... (bez korijena)
2. tim:
Stari prijatelj je bolji... (nova dva)
Nemojte imati stotinu rubalja, ali imajte... (sto prijatelja)
Drvo živi od korijena, a čovjek..... (prijatelji)
Ved.– Ljudi, što mislite, može li se prijateljstvo raspasti? Iz kojih razloga se može raspasti? (odgovori djece)
(Učitelj sumira rezultate 4. natjecanja)
Natjecanje 5 "Pravila prijateljstva"
Pokušajmo otkriti tajne prijateljstva. Radite u grupama i stvorite pravila prijateljstva. Napišite ova pravila na komadiće papira.
Tko je brži, čita svoje pravilo.
– Slijedeći ova pravila prijateljstva, mislim da nikada nećete izgubiti prijatelja.
Pravila prijateljstva
- Ako vam je prijatelj rekao nešto u povjerenju, morate čuvati tu tajnu.
- Podržite svog prijatelja ako je u nevolji.
- Radujte se s njim u njegovom uspjehu.
- Ne zavidi svom prijatelju!
- Ako se posvađate s prijateljem, pokušajte shvatiti što je vaša krivnja.
- Ispričajte se ako slučajno uvrijedite prijatelja i pozovite ga da se pomirimo.
- Nikad ne ogovarajte svoje prijatelje.
- Pokušajte uočiti prije svega ono dobro u čovjeku.
- Reci svima o vrlinama svog prijatelja.
- Uvijek priteci u pomoć svojim prijateljima u teškim trenucima.
(Učitelj svima daje ova pravila)
(Učitelj sumira 5. natjecanje)
Drvo prijateljstva
Ved. Stvarno želim da ti i ja zajedno napravimo drvo prijateljstva.
Dlanovi su vam na stolu. Zapišite svoje vrline i dobre osobine na svaki prst.
Pričvrstimo ove palme na naše stablo. Danas ste jako dobro radili.
– Tu se naš razgovor o prijateljstvu završava. Učinimo svoj život dobrim. Pomozimo jedni drugima u teškim vremenima, izaberimo dobre i vjerne drugove. Nemojmo se svađati i recimo jedni drugima riječi slavnog mačka Leopolda: “Dečki, živimo zajedno!” Nasmijmo se jedni drugima češće.
Naša grupa je mala obitelj.
Želio bih da u našoj obitelji uvijek vladaju ljubaznost, poštovanje, ljubav i međusobno razumijevanje.
– Želite li da naša grupa uvijek bude prijateljska?
Zakunimo se.
1. Kunem se da ću pokušati biti zdrav,
Idite redovito u našu školu,
Nemojte iznevjeriti svoj razred!
Kunemo se!3. Kunem se da ću se jako truditi,
Nema više svađe s mojim prijateljima!
Kunemo se!4. Kunem se da ću biti odgojeno dijete,
Ne trči po školi, nego hodaj.
Kunemo se!5. I ako prekršim zakletvu,
Tada poklanjam svoj mliječni zub.
Kunemo se!6. Onda obećavam da ću zauvijek prati suđe.
I neću igrati na računalu.
Kunemo se!
7. Onda obećavam da ću otići po kruh,
Prošećite psa, ako ga imate.
Kunemo se!8. Uvijek ću biti savršeno dijete
I nikada neću zaboraviti svoju zakletvu.
Kunemo se!9. Pogledajte nas, svi
Sada obećavamo:
Ovo će biti najbolje
Najljubazniji razred u školi!
I na kraju naše lekcije napravit ćemo narukvicu prijateljstva. Na stolu su vuneni konci u boji i ukrasi. Napravimo narukvicu i dajmo je prijatelju.
A kako bi naši prijatelji uvijek ostali s nama, svi ćemo zajedno zapjevati Barbarikinu pjesmu “Prijateljstvo”. (Izvode dečki).
MBOU Arsk osnovna srednja škola br.
Scenarij događaja:
"Prijateljstvo je vrijedan dar."
Izradio: GPD nastavnik
Šaripova Firaja Mansurovna
Cilj: Njegovanje dobrih osobina, sposobnost da budemo prijatelji i da se međusobno odnosimo pažljivo.
Zadaci:
otkriti osobni i društveni značaj prijateljstva i druženja kao najviših ljudskih osjećaja.
razvijati sposobnost izražavanja vlastitog mišljenja, njegove obrane, ali i priznanja vlastite krivnje u slučaju pogreške.
formirati moralne kvalitete: sposobnost sklapanja prijateljstva, vrednovanje prijateljstva
NAPREDAK DOGAĐAJA
Ulaze uz glazbu "Smile"
Učitelj, nastavnik, profesor:
- Zdravo! Dobar dan, dragi gosti, nastavnici, učenici. Zadovoljstvo nam je poželjeti vam dobrodošlicu na našu proslavu prijateljstva.
1 Voditelj:
Preko planina, preko mora,
Postoji čarobna zemlja
U njemu ima mnogo različitih testova,
I puna je čuda
Kakva je ovo država? Kako se zove? Tko tamo živi? Saznat ćete nešto kasnije, au međuvremenu poslušajte sljedeće stihove pjesme.
Tko u prijateljstvo žarko vjeruje,
Tko osjeti rame u blizini,
Nikada neće pasti
Neće se izgubiti u nevolji,
A ako iznenada posrne,
Tada će mu prijatelj pomoći da ustane!
Uvijek pouzdan prijatelj u nevolji
Pružit će ruku.
Student:
Odgodimo stvari za kasnije
O prijateljstvu ćemo pričati, o prijateljstvu ćemo pjevati
Neka iskra prijateljstva koju zajedno palimo,
Razveselit će nas i zagrijati nas toplinom.
Pjesma "Mala zemlja"
Postoji mala zemlja iza planina, iza šuma
Postoje životinje s dobrim očima,
Tamo je život pun ljubavi,
Tamo čudesno jezero blista, nema zla i tuge,
U palači živi žar ptica
I daje svjetlo ljudima.
Gdje je, gdje je
Mala zemlja, mala zemlja
Gdje je duša svijetla i bistra,
Gdje je uvijek proljeće
O ovoj zemlji samo sanjam
Ali doći će svijetli trenutak
I na krilatim kolima ću poletjeti
Određen mi je sat sastanka
U mojoj zvjezdanoj zemlji
Tamo me čeka prekrasan dječak
Na zlatnom konju
Mala zemlja, mala zemlja
Tko će mi reći, tko će mi reći
Gdje je, gdje je
Mala zemlja, mala zemlja
Gdje je duša svijetla i bistra,
Gdje je uvijek proljeće
Ispred prozora lije jesenja kiša
Sjedim sama u kući
Vjerujem u tebe, spase moj, zemljo mala
Mala zemlja, mala zemlja
Tko će mi reći, tko će mi reći
Gdje je, gdje je
Mala zemlja, mala zemlja
Gdje je duša svijetla i bistra,
Gdje je uvijek proljeće
Gdje je uvijek proljeće, gdje je uvijek proljeće
Gdje je uvijek proljeće
gdje je uvijek proljeće
2 Voditelj : Danas ćemo govoriti o prijateljstvu, ljubaznosti i susretljivosti, o onim ljudskim osobinama koje pomažu ljudima da pronađu prave pouzdane prijatelje. Što je pravo prijateljstvo? Možete li to reći?
1 Voditelj: Ne, još uvijek mi je teško. Neka naše cure pokušaju dati objašnjenje. Ispričat će nam pjesmu koja se zove: “Što je prijateljstvo?”
studenti:
Što je prijateljstvo?
upitao sam pticu.
Ovo je kad zmaj
Muhe sa sisom.
Pitao sam zvijer:
Što je prijateljstvo?
Ovo je kad zec
Ne treba se bojati lisice.
A onda je upitala djevojku:
Prijateljstvo - što je to?
Ovo je nešto ogromno
Radosna i velika!
Ovo je kad dečki svi odjednom
Svi igraju zajedno
Ovo je kad dečki
Djevojke se ne maltretiraju.
Svi na svijetu bi trebali biti prijatelji:
I životinje, i ptice, i djeca!
1 Voditelj: Kakva divna riječ "prijateljstvo"! Kažete to i odmah se sjetite svog prijatelja s kojim se želite grudvati, čitati novu knjigu ili podijeliti tajne o sebi.
Sada otvorimo vrata jednog od razreda i poslušajmo neke zgode iz školskog života.
Scena
Učitelj, nastavnik, profesor: Tko je koga prvi uvrijedio?
1. dječak: On mene!
2. dječak: Ne, on mene!
Učitelj, nastavnik, profesor: Tko je koga prvi udario?
1. dječak: On mene!
2. dječak: Ne, on mene!
Učitelj: Nekada ste bili takvi prijatelji!
1. dječak: Bila sam prijateljica!
2. dječak: I bili smo prijatelji!
Učitelj, nastavnik, profesor: Zašto nisi podijelio?
1. dječak: Zaboravio sam.
2. dječak: I zaboravila sam.
Učitelj, nastavnik, profesor: Ako vas je prijatelj zbog nečega uvrijedio, pokušajte brzo zaboraviti i oprostiti mu uvredu. Nemojte se ljutiti! Budite prijateljski raspoloženi!
Stih "Sneak"
Dodirni je slučajno - odmah:
Straža!
Olga Nikolajevna, on me gurnuo!
"Oh, dala sam si injekciju", čuje se Sonjin glas
Imao sam nešto u oku
Žalit ću se na tebe!
Kod kuće opet žalbe: - Boli me glava...
Ležao bih - majka mi ne govori,
Dečki su se dogovorili: - Otvorit ćemo račun
Prebrojimo pritužbe – koliko će ih biti godišnje?
Sonechka se uplašila i sjedila tiho.
2 Voditelj: Ljudi, imate li prijatelja? (Da) Sposobnost sklapanja prijateljstva i komunikacije s ljudima mora se učiti od djetinjstva. Ne možete biti ravnodušni prema tuđoj tuzi, uvijek morate imati na umu da čovjek jednom živi na zemlji, stoga treba činiti dobro svaki dan, ali ne kao u pjesmici koju će nam sljedeći učenik reći.
Student:
Prijatelj me jučer podsjetio
Koliko mi je dobra učinio.
Jednom mi je dao olovku
Zaboravio sam pernicu taj dan,
U zidnim novinama, gotovo u svakoj,
Spomenuo je mene.
Pao sam i smočio se
Pomoglo mi je da se osušim.
To je za dragog prijatelja
Nisam štedjela ni pitu.
Jednom mi je dao zalogaj,
I sad sam iznio račun.
Ne sviđa mi se dečki
Više me ne privlači prijatelj.
Student:
Čim počnem jesti slatkiše,
Imam bezbroj prijatelja.
I bomboni su gotovi -
A prijatelja nema na vidiku.
Jedni drugima za slatkiše,
Pa mu ga istrgne iz ruku.
Pa, zašto mi treba ovo prijateljstvo?
I sama volim slatkiše.
1 Voditelj: Mislite li da se ovi junaci mogu nazvati pravim prijateljima? (Ne!). Zašto? (Oni su prijatelji kada im je to korisno).
Ako ljudi imaju iste interese, ukuse ili vole iste igre, aktivnosti, ako su ljubazni i suosjećajni, tada prijateljstvo može biti pravo, snažno, vjerno, dugotrajno.
Student:
Ne stoj ravnodušno po strani
Kad je netko u nevolji.
Možete požuriti u pomoć
Bilo koje minute, uvijek.
I ako nekome pomaže
Tvoja dobrota i tvoje prijateljstvo,
Sretni ste što dan nije proživljen uzalud!
Ne živiš uzalud!
Budite veseli kako biste bili sretniji
Onome s kim postaneš prijatelj,
Student nastavlja:
Tako da svi imaju dovoljno u životu
Divna ljudska dobrota.
Čut ćeš nečiju pjesmu,
I bit će svjetlije svuda okolo:
Najčarobnije čudo
Ne zovemo to uzalud prijateljstvom.
Pjesma "Pravi prijatelj"
Čvrsto prijateljstvo neće prekinuti,
Neće se odvojiti od kiše i mećave.
Prijatelj te neće ostaviti u nevolji,
Neće tražiti previše
Prijatelj te neće ostaviti u nevolji,
Neće tražiti previše
Svađaćemo se i miriti,
Ne prolij vodu – šale se svi okolo.
U podne ili ponoć
Prijatelj će priskočiti u pomoć
To znači pravi, vjeran prijatelj,
U podne ili ponoć
Prijatelj će priskočiti u pomoć
Eto što znači pravi, vjeran prijatelj!
Prijatelj mi uvijek može pomoći,
Ako se nešto iznenada dogodi,
Biti nekome potreban
U teškim vremenima
To znači pravi, vjeran prijatelj,
Biti nekome potreban
U teškim vremenima
Eto što znači pravi, vjeran prijatelj!
2 Voditelj: Kakva pouzdana i prostrana riječ "prijateljstvo"! Možeš biti prijatelj sa svima i samo s jednom osobom. Prijatelj je osoba na koju se možete osloniti u svemu. Prijatelj je uvijek ozbiljan. Ali ponekad se dogodi svađa između prijatelja.
Student:
Izgledom nismo baš slični:
Petka je debela, ja sam mršav,
Nismo slični, ali ipak
Ne možete nas poprskati vodom!
Stvar je u tome da on i ja...
Boom prijatelji!
Sve radimo zajedno!
Čak i zajedno... zaostajemo!
Prijateljstvo je prijateljstvo, ali
I posvađali smo se...
Borili smo se pošteno
Kao što bi prijatelji trebali.
Student nastavlja:
pokucat ću!
puknut ću!
Kako će ga dati?
Kako da ti ga dam!
Aktovke će se uskoro koristiti
Knjige su letjele u zrak.
Jednom riječju, neću biti skroman -
Borba nije završila nikamo!
Pogledajte samo - kakvo je ovo čudo?
Voda teče iz nas kao potok!
Ovo je Borkina sestra
Polila nas je kantom!
I još se smije:
Vi ste pravi prijatelji!
Ne možete se proliti vodom.
irski ples
Učitelj, nastavnik, profesor:
A sada će vam djevojke otplesati irski ples.
1 Voditelj: Naravno da u našem razredu ima svađa i prigovora, ali nadam se da će ih biti puno manje. Naš razred bi trebao biti prijateljski, kao u pjesmi "Naš razred"
Student:
Naše prijateljstvo je jako
Cijeli naš razred je ponosan na nju.
Učimo, igramo se zajedno,
Zabavimo se, opustimo se.
Pa, što ako netko
Odjednom se dogodi nešto loše,
Nema razloga za uzrujanost
Uvijek ćemo vam pomoći.
Ako netko ima radost,
Radujemo se zajedno
Jer u našem razredu
Svi su brižni i prijateljski raspoloženi.
2 Voditelj: Ali ipak, najvažnije prijateljstvo počinje u obitelji. Uostalom, obitelj je početak našeg života, tu smo rođeni, rastemo i sazrijevamo.
Student:
Sa susjedom Svetkom
Neću se motati okolo -
Smije se, plače, ljuti se.
Ali moja majka je rekla da to neće poslužiti,
Što ti treba s djevojkom?
Znati kako se sprijateljiti.
Što nije u redu s tatom?
Prijatelji smo od djetinjstva,
I igrali smo zajedno
I lovili su ribu.
S takvom djevojkom
Kao moja majka
Naravno, mogao bih steći i prijatelje!
2 Voditelj: Ponekad se dogodi kako je Yakov Akim napisao u svojoj pjesmi.
Student:
Prijatelj je otišao daleko.
Nije mi lako bez prijatelja.
Dan je prošao
Zatim tjedan dana.
Tri su tjedna proletjela.
Ljeti pada kiša
Zimi je mećava,
Jako mi je dosadno bez prijatelja.
Uskoro će proći godina...
Neću više sjediti.
Ne mogu živjeti bez prijatelja.
Stavit ću četku i sapun
I otrčat ću na stanicu.
Preko polja i kroz šumu,
Na jutarnji vlak.
Student:
Evo je, kuća s plavim prozorom.
Pogledat ću kroz prozor i malo doći do daha.
O prag ću obrisati noge,
Glasno ću pokucati na vrata
Brzo otvaraj!- vičem.
Prijatelj je izašao
A ja šutim.
Požurio sam k njemu pješice,
Potrčala sam prema njemu,
Ljuljao se u vlaku
Utrkivao sam se u autu,
Čak i letio preko neba -
htjela sam mu reći
Toliko sam toga htio reći...
Sve sam zaboravio!
1 Voditelj: Kažete riječ "prijateljstvo" i odmah pomislite na smiješne likove iz crtića. Svijet kina, svijet knjiga, naš svijet u kojem živimo pruža nam prekrasnu komunikaciju s prijateljem.
Ljudi, znam da volite gledati crtiće. Igrajmo igru "Tko je s kim prijatelj?" Ja ću imenovati jednog od likova iz crtića, a vi morate pogoditi tko mu je prijatelj.
Zeleni krokodil Gena i...(Čeburaška)
Smiješni medvjedić Winnie the Pooh i...(Praščić 0
Beba i...(Carlson)
Vjerujući Pinocchiu i...(Malvina)
Dobra Snjeguljica i.....(7 patuljaka)
Smiješne vjeverice Chip i...(Dale)
Bravo, dobro ste obavili posao.
2 Voditelj: Ljudi, ne mogu nam samo vršnjaci biti prijatelji, nego tko drugi? (životinje).
Da, životinje su naši četveronožni prijatelji. Puno smo čitali o njima, pa čak smo ih i crtali.
Sada pogledajmo izložbu tvojih crteža. Kako su smiješni i lijepi ispali. Odmah se vidi da ih volite. Možda će vam netko pričati o svom prijatelju?(Govor 2 učenika)
Student:
Ime mog četveronožnog prijatelja je Barsik. Krzno mu je glatko, crveno, a vrh repa je taman. Barsik se voli igrati, posebno s klupkom konca. Sama se brinem za njega: svaki dan mu dajem mlijeko, puštam ga van u šetnju, pazim da bude čist i uhranjen.
Drži šape nad zdjelom
Naša uredna mala crvena maca.
Mačka ima strogog vlasnika,
Koliko je velik s očima?
Ako šape nisu u redu,
Neće ti dati ništa za jesti!
Student: Moj psić se zove Sharik. Dobila sam ga za rođendan. On i ja smo veliki prijatelji. Sama se brinem za njega: svaki dan mu dajem njegovu najdražu kost, idem s njim u šetnju parkom, održavam njegovu kućicu u redu. On me prvi pozdravlja iz škole veselim lavežom.
Znam
Da je moj pas još mali,
Dobro onda,
Ali bio je hrabar i odvažan.
Bilo koja ekipa
Nemoj mi reći koju
On će slušati i točno slijediti.
Student:
Našao sam psića u grmlju pored puta,
I štene je plakalo kao štene.
Odvezli su jadnu osobu - to nije dobro.
Ovdje ćete odmah shvatiti – život je pas.
Samo mi nije jasno što je štene krivo?
Zašto je on loš za takve ljude?
Moje slatko štene
Moj voljeni prijatelj -
Tako ću te zvati.
Pjesma "The Dog Is Missing"
Viseći na ogradi njišući se na vjetru
Komad papira njiše se na vjetru
Pas je nestao Pas je nestao
Pas Druzhok je nestao
Pas je nestao Pas je nestao
Pas Druzhok je nestao
Snježnobijelo štene samo s crvenim mrljama
Samo crvene mrlje i rep s kićankama
Još uvijek vrlo glup, lakovjeran pas
Jako je smiješan, jako je smiješan
Još uvijek vrlo glup, lakovjeran pas
I nasilnikova kiša nakapala je list
A slova i redovi odjednom zaplakaše
Find the dog Find the dog
Find the dog Find the dog
Vrati se uskoro moj mali prijatelju
Find the dog Find the dog
Vrati se uskoro moj mali prijatelju
Učitelj, nastavnik, profesor: A sada ćemo se vi i ja odmoriti. Svi su stali u krug i okrenuli se jedni prema drugima. Zamislite da ste sreli svog prijatelja. Recimo riječi i pokažimo pokretima.
Pozdrav prijatelju! (ručni pozdrav)
Kako si? (tapkanje po ramenu)
Gdje si bio? (i uzeli su uši)
Nedostajao si mi! (pokazuje na sebe)
Došao si! (ruke u stranu)
U redu! (zagrljaj)
Sada zaplešimo.(Ples malih patkica)
Student:
Da nema čuda.
Ima čuda na našoj zemlji,
Ali moraju se pronaći, naravno.
Prijateljstvo je uvijek najveće čudo.
Sto otkrića je stvarno za svakoga.
I svaka nevolja nije problem,
Ako u blizini imate prave prijatelje.
Prijatelj vas neće gledati s prezirom
Naučit će vaš karakter napamet.
Moraš vjerovati da prijateljska ruka
Sigurno će vam pomoći u teškim vremenima!
Student:
Pa hajde, hajde da budemo prijatelji
Prisjetimo se više puta ovih stihova.
Ako uvijek cijeniš prijateljstvo,
Tada će se svaka želja ostvariti.
1 Voditelj: Pogledajte momci, kakvo je veliko srce na ploči. Ovo je naše srce – spremno voljeti i pomagati jedni drugima. Nije jednostavno, već čarobno. Sada ćemo na ovo srce zalijepiti vaše dlanove sa željama koje ste unaprijed pripremili.
Glazba "Želimo vam sreću."
2 Voditelj: Pa, možeš li nam već reći kakav bi trebao biti pravi prijatelj?
1 Voditelj: Sigurno. Prijatelj je netko tko je uvijek spreman pomoći
Spasiti
podrška
Reći istinu
Povjerenje
Udio
Poštovanje
I radujte se
Student:
Ako postoje prijatelji na svijetu -
Sve je u redu! Sve cvjeta,
Čak i najjači vjetar
Ni oluja te neće savijati.
I na kiši smo i na snijegu i na hladnoći
Hodajmo veselo.
Prijatelji smo u svakom vremenu
Ovo prijateljstvo se ne može prekinuti.
I bilo ko od vas će odgovoriti,
Svatko mlad i hrabar reći će:
Ti i ja živimo u svijetu
Za dobra, slavna djela!
Učitelj, nastavnik, profesor
Naš praznik, praznik prijateljstva, bliži se kraju. Učinimo svoj život boljim. Pomozimo jedni drugima u teškim vremenima, izaberimo dobre i vjerne prijatelje. Hajde sada da se uhvatimo za ruke i kažemo jedni drugima: (unisono) "Momci, hajde da živimo zajedno!"
Pjesma "Kad bi išao na put s prijateljem."
Ako idete na put s prijateljem
Zabavite se na cesti
Bez prijatelja sam malo
I s prijateljima puno
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Gdje je teško biti sam
Mogu to riješiti zajedno s tobom
Ne razumijem gdje je nešto
Idemo to riješiti s prijateljima
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Prijatelj sam s medvjedom
Izaći ću bez straha
Ako sam s prijateljem
A medvjed je bez prijatelja
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Ako idete na put s prijateljem
Zabavite se na cesti
Bez prijatelja sam malo
I s prijateljima puno
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Što mi je snijeg, što mi je vrućina
Zašto me briga za kišu koja pada?
Kad su moji prijatelji sa mnom
Učitelj, nastavnik, profesor: Hvala djeco na odmoru! I hvala gostima na pažnji!
Dan prijateljstva - igra postaja
Cilj:
Promicati razvoj prijateljskih odnosa među djecom i team building;
Razvijati kod djece sposobnost sklapanja prijateljstva i vrednovanja prijateljstva;
Promicati razvoj kreativnih sposobnosti kod djece.
Oprema: listovi s rutom, izrezane slike iz crtića o prijateljstvu, omotnice s izrekama.
Domaća zadaća za ekipe:
Odaberite kapetana tima;
Pjesma o prijateljstvu (može se dramatizirati, pjevati i sl.)
Org trenutak
Svi, svi - Dobar dan!
Pljesnite rukama djevojke... (dečki).
-Nasmiješite se, oni koji se žele zabaviti.
-Namrštite obrve, oni koji ste sada tužni.
-Podigni ruku, tko ima prijatelja?
-Maši mi rukom 4. razred; 1 razred; 3. razred; 2. razred
imaš prijatelje?
-Tapni nogama, tko želi s prijateljima na izlet.
Za samo nekoliko minuta krenut ćemo na putovanje, ali prvo poslušajte prispodobu i recite mi o čemu se radi?
Parabola
U džungli je živio čopor vukova. Vođa čopora bio je vrlo star. A kad je čopor trebao ići u lov, vođa je rekao da nije u stanju voditi čopor. Iz čopora je izašao mladi, snažni vuk, prišao vođi i zamolio ga da mu dopusti da predvodi čopor. Stari je vuk pristao i čopor je krenuo u potragu za hranom. Dan kasnije, jato se vratilo iz lova s plijenom. Mladi vuk je rekao vođi da su napali sedam lovaca i lako im uzeli plijen.
Došlo je vrijeme da čopor ponovno krene u lov, a predvodio ga je mladi vuk. Čopora nije bilo dugo. A onda je stari vuk ugledao mladog vuka oblivenog krvlju. Rekao je vođi da je čopor napao troje ljudi i da je on jedini ostao živ. Stari vuk iznenađeno upita:
Ali u prvom lovu čopor je napao sedam naoružanih lovaca i svi su se vratili zdravi i s plijenom?”
Na to mladi vuk odgovori: "Tada je bilo samo sedam lovaca, ali ovaj put su bila tri najbolja prijatelja."
Pitanja za raspravu:
- Što je rečeno u prispodobi? (O prijateljstvu)
Tako je što se tiče prijateljstva. I danas je naša škola proglasila Dan prijateljstva.
Moramo odabrati najujedinjeniju, najprijateljskiju klasu. A u tome će nam pomoći razni testovi koji vas očekuju.
Vodeći:
Pozivamo kapetane da prime rutne listove.(Prilog 1)
Krenuli smo kroz stanice.
1 stanica: "Šifriranje"
PRIJATELJSTVO
R - razumno, radosno
U - pametan, vješt
F - veseo, živahan
B – veselo, borbeno
A – aktivan, umjetnički
Za svaku riječ - 1 bod
(Baka)
(Osmijeh)
(Ledenica)
(Raspoloženje)
(Tata)
2. postaja:"Prsten ljepote"
Vodeći
Pitanja za raspravu:
- Je li vam se svidjela igra?
3. postaja:"Pravi prijatelji"
Beba i... (Carlson).
Vijak i ... (Shpuntik).
Luntik i ……….(Kuzya)
Za svaku pogodjenu riječ - 1 bod
4. stanica: „Narodne poslovice“
Moramo skupljati poslovica od pojedinih riječi (na interaktivnoj ploči)
Nemoj imati 100 rubalja, ali imaj stotinu prijatelja
Bez prijatelja je mećava u duši
- Prijateljstvo nije gljiva, nećete ga naći u šumi
- Stanite jedno uz drugo - dobit ćete bitku
– S dobrim prijateljem je zabavnije u dobrim vremenima, lakše u nevoljama
Natjecanje se boduje od 1 do 5 bodova: ako je sve točno - 5 bodova, 1 riječ je presložena - 4 boda itd.
Stanica 5: “Rebuild-ka”
Voditelj: - Ovaj ste zadatak obavili brzo, i što je najvažnije, prijateljski.
Natjecanje se boduje od 1 do 5 bodova: uzimaju se u obzir aktivnost i koherentnost
Stanica 6: “Prijateljska pjesma” (Zadnja zajednička stanica)
A sada natjecanje pjesama o prijateljstvu.
Popis korištene literature
Arsenina E. N. Zabava sa smislom: izvannastavne aktivnosti za osnovnoškolce. Izdavač: Teacher, 2007. – 84 str.
Arsenina E. N. / Kislova L. B. Izvannastavne aktivnosti u osnovnoj školi. Vol. 1. – Izd.: Učitelj, 2006. – 185 str.
Bolotskaya S. A. / Vlasova L. I. i dr. Izvannastavne aktivnosti u osnovnoj školi. Tematska nastava, matineje, skladbe, - Izdavač: Teacher, 2007.- 143str.
Galtsova E. A., Mozaik dječji kreativnost i slobodno vrijeme: festivali, programi igara i natjecanja za mlađe školarce., Izdavač: Učitelj, 2011.-87str.
Korbakova I. N. Izvannastavne aktivnosti u osnovnoj školi. Praznici, igre, izvannastavne aktivnosti. Vol. 5. – Izd.: Učitelj, 2007. – 124 str.
Lobodina N. V. / Savinova S. V. i dr. Izvannastavne aktivnosti u osnovnoj školi. Vol. 4, - Izd.: Učitelj, 2007.- 138 str.
www.mytoasts.ru/pozdrav
www.teatrbaby.ru
chudesenka.ru/load/0-3
1 stanica: "Šifriranje"
2. postaja:
"Prsten ljepote"
3. postaja:
"Pravi prijatelji"
4. postaja:
"Narodne poslovice"
5. postaja:
"Obnovi to"
6. postaja:
"Prijateljska pjesma"
Rutni list
1 razred
№ p/p | Ime stanice | Razred | Bilješke |
"Šifriranje" | |||
"Prsten ljepote" | |||
"Pravi prijatelji" | |||
"Narodne poslovice" | |||
"Obnovi to" | |||
"Prijateljska pjesma" |
Rutni list
2. razred
№ p/p | Ime stanice | Razred | Bilješke |
"Obnovi to" | |||
"Šifriranje" | |||
"Prsten ljepote" | |||
"Pravi prijatelji" | |||
"Narodne poslovice" | |||
"Prijateljska pjesma"(Svi se okupljaju u holu škole) |
Rutni list
3. razred
№ p/p | Ime stanice | Razred | Bilješke |
"Narodne poslovice" | |||
"Obnovi to" | |||
"Šifriranje" | |||
"Prsten ljepote" | |||
"Pravi prijatelji" | |||
"Prijateljska pjesma"(Svi se okupljaju u holu škole) |
Rutni list
4. razred
№ p/p | Ime stanice | Razred | Bilješke |
"Pravi prijatelji" | |||
"Narodne poslovice" | |||
"Obnovi to" | |||
"Šifriranje" | |||
"Prsten ljepote" | |||
"Prijateljska pjesma"(Svi se okupljaju u holu škole) |
prijateljski
razuman
radostan
veseo
vesela borba
aktivan
umjetnički
1 stanica: "Šifriranje"
Zadaci
1 stanica: "Šifriranje"
Dešifrirajte riječ "prijateljstvo", odaberite druge riječi koje će karakterizirati vas i vaše prave prijatelje.
PRIJATELJSTVO
D - prijateljski, ljubazan, dobronamjeran
R - razumno, radosno
U - pametan, vješt
F - veseo, živahan
B – veselo, borbeno
A – aktivan, umjetnički
Za svaku riječ - 1 bod
Voli djecu, ljubazna je. Kupi nešto ukusno: što god želiš. Brižna je i nikad ne grdi. Ima voljenu osobu - svog djeda. Tko je ona? (Baka)
Može biti velika i mala. Kod slikanja je također potreban. Ona se pojavljuje kada pričaju viceve ili nešto smiješno, a zatim nestaje. Što je to? (Osmijeh)
Jako je dobar i sladak. Kad postane toplo, prelazi iz velikog u mali. Dolazi u različitim oblicima, ali najčešće izgleda poput mrkve. Visi naopako. Kad dođe proljeće, kaplje. Što je to? (Ledenica)
I događa se i ne događa se. To se događa kada vam nije dopušteno izaći kada imate domaću zadaću. Ima veselih i tužnih, dobrih i loših. Što je to? (Raspoloženje)
Ovo je ujak. Snažan je, zna kuhati, može voziti auto, nikad se ne boji, nikad ne plače. Ima sina i kćer. On je dobar, drag, brižan. Obećao je da će nositi majku na rukama cijeli život. Tko je to? (Tata)
Vježbajte
2. postaja:"Prsten ljepote"
Vodeći: Sada ćemo se igrati. Imam prsten za ljepotu. Dovoljno je samo dotaknuti prsten bilo kojoj osobi i sve ono najljepše u njemu odmah postaje vidljivo.
Voditelj traži od djece da stanu u krug i pomaknu sklopljene dlanove unazad. Voditelj tiho stavlja prsten u ruke jednog od učenika. Zatim djeca u zboru kažu: "Zvon, zvono, izađi na trijem." Osoba koja prima prsten stoji u središtu kruga. A dečki moraju u njemu imenovati osobine koje im se sviđaju.
Pitanja za raspravu:
- Je li vam se svidjela igra?
- Je li bilo lijepo čuti lijepe riječi upućene vama?
- Mislite li da se u svakom čovjeku može pronaći nešto dobro?
Natjecanje se boduje od 1 do 5 bodova: uzimaju se u obzir aktivnost i koherentnost
(Predaj dio slike, sastav je naznačen na poleđini)
Vježbajte
3. postaja:"Pravi prijatelji"
Voditelj: - Sjetite se likova iz crtića koji se mogu smatrati pravim prijateljima i nazovite ih.
(Voditelj imenuje jednog lika, a dečki završavaju pričanje drugog.)
Krokodil Gena i….. (Čeburaška).
Smiješni medvjed Winnie the Pooh i... (Praščić).
Beba i... (Carlson).
Nemirni Pinokio i... (Pierrot, Malvina).
Lukava lisica Alice i... (mačak Basilio).
Smiješne vjeverice: Chip i... (Dale).
Vijak i ... (Shpuntik).
Dobra Snjeguljica i .....(sedam patuljaka)
Luntik i ……….(Kuzya)
Mačić po imenu Woof i ……….(štene)
Sjetite se svojih pravih prijatelja - likova iz crtića i bajki
Za svaku pogodjenu riječ - 1 bod
Vježbajte
Stanica 5: “Rebuild-ka”
Razred, na naredbu voditelja, treba brzo izvršiti zadatak:
1. Poredaj se po visini: od visokog do niskog;
2. Poredajte po boji kose: od svijetle do tamne;
3. Postrojavanje: prvo djevojčice - potom dječaci;
4. Postrojavanje: visoko - nisko, visoko - nisko.
5. Postrojite se: jedan licem, drugi leđima – izmjenjuju se.